(Rigips) ENERJİ TASARRUFU Projeleriyle 75 Bin Ağacı Doğaya Kazandırdı!

Küresel ısınmaya bağlı olarak, dünya için her geçen gün daha büyük sorun haline gelen iklim değişikliği ile mücadelede doğal kaynakların korunmasının öneminin farkında olan ve bu konuda aktif olarak çalışarak öncü konuma ulaşan Saint-Gobain Rigips, sürdürdüğü enerji tasarrufu ve enerjinin verimli kullanımı projeleriyle 75 bin ağacı doğaya kazandırdı.

Türkiye’de yapı malzemeleri sektöründe yapı alçıları, duvar ve asma tavan sistemleri alanlarında uzun yıllardır faaliyet gösteren Rigips, Ankara’daki Hasanoğlan fabrikasında gerçekleştirdiği enerji tasarrufu ve enerjinin verimli kullanımı projeleriyle son 10 yıl içerisinde 75 bin ağacı doğaya kazandırdı. Rigips tarafından 2005 yılında temelleri atılan ve 2007 yılından itibaren aktif bir şekilde uygulanmaya başlanılan enerji tasarrufu ve enerji verimliliği projeleri kapsamında, enerjinin verimli kullanımı teknolojileri Rigips’in Hasanoğlan fabrikasında uygulanarak enerji kayıplarının tespiti ve azaltılması yönünde büyük bir ilerleme kaydedildi.

1481814740_rigips__1_

Özellikle elektrik tüketimini azaltma ve daha verimli kullanma projeleri sayesinde Rigips, Hasanoğlan fabrikasında elektrik tüketiminin geçmiş yıllara kıyasla % 50 oranında azalmasını sağladı. Gerçekleştirilen projelerle her yıl aynı miktarda üretilen ürün gamının önceki yıllara kıyasla daha az elektrik tüketimiyle üretilmesi sağlandı. Alçı üretim prosesinin büyük girdilerinden olan doğalgaz tüketiminde ise son 10 yılda % 17 tasarruf elde edildi. Doğal kaynakları minimum seviyelerde kullanan çevre dostu bir tesis olma yolunda önemli bir aşama kaydeden Hasanoğlan fabrikasının karbondioksit salınımı değeri 10 yıl içinde %18 oranında azaltıldı.

1481814728_rigips__2_

 


Saint-Gobain Grubu:
Saint-Gobain, yenilikçi malzemeler, yapı ürünleri, yapı malzemeleri dağıtımı ve paketleme ana iş kollarında çalışmaktadır. Cam, boru, alçı ve alçı levha, yalıtım ürünleri, kaplama ürünleri ve yapı kimyasalları gibi malzemeleri üreten, işleyen ve dağıtımını yapan bir şirket olarak ham maddeleri, günlük yaşantımızın vazgeçilmez parçaları olan ürünlere dönüştürmekte ve geleceğin malzemelerini geliştirmek üzere çalışmalar yapmaktadır. Saint-Gobain Grubu şirketleri, 185.000’den fazla çalışanı ile 60’dan fazla ülkede faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderlik vizyonunu göstermektedir.

Saint-Gobain Rigips Türkiye:
Saint-Gobain, inovatif malzemeler, yapı ürünleri, yapı malzemeleri dağıtımı ve paketleme ana iş kollarında faaliyet gösteren bir firmadır. Cam, boru, alçı ve alçı levha, yalıtım ürünleri, kaplama ürünleri ve yapı kimyasalları gibi malzemeleri üreten, işleyen ve dağıtımını yapan bir şirket olarak ham maddeleri, günlük yaşantımızın vazgeçilmez parçaları olan ürünlere dönüştürmekte ve geleceğin malzemelerini geliştirmek üzere çalışmalar yapmaktadır. Saint-Gobain Grubu şirketleri, 185.000’den fazla çalışanı ile 60’dan fazla ülkede faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde liderlik vizyonunu göstermektedir.

2001 yılından bu yana Rigips, Türkiye’de yapı alçıları, endüstriyel alçılar, duvar ve asma tavan sistemleri alanında hizmet vermektedir. Rigips’in genel müdürlüğü, üretim tesisleri ve alçı ocakları Ankara’dadır. Firmanın müşterilerin ihtiyaçlarını yakından takip etmek ve taleplere daha hızlı cevap verebilmek için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Samsun’da bölge satış ofisleri bulunmaktadır. Üretiminin her aşamasında uyguladığı güvence sistemiyle kaliteden ödün vermeyen Rigips, uluslararası standartlarda üretim yapan büyük bir firmadır.