Venedik Yeni Yıl Konseri’ne ev sahibi: Türkiye Pavyonu

İtalya’nın devlet televizyonu Rai’de her yeni yıl başlangıcında canlı yayımlanan Venedik Yeni Yıl Konseri’ne bu yıl eşlik edecek görüntüler, Venedik Bienali 15.Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu’nda çekildi. Bu yıl bir dans koreografisinin yer aldığı çekimler için ilk defa, sürmekte olan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi kullanılıyor. Ana serginin yanı sıra tercih edilen tek ülke pavyonu ise Türkiye Pavyonu oldu.

1 Ocak 2017 Pazar günü Rai 1’den canlı yayımlanacak Venedik Yeni Yıl Konseri sırasında gösterilmek üzere, Scala Tiyatrosu Bale Topluluğu’ndan 18 dansçı, Venedik Bienali’nin ana mekânlarından olan Arsenale’de özel bir performans gerçekleştirdi. Gianluca Schiavoni’nin koreografisini üstlendiği özel dans gösterisi için, Arsenale’de Alejandro Aravena küratörlüğündeki ana serginin yanı sıra tüm ülke pavyonları arasında sadece Türkiye Pavyonu kullanıldı.

Venedik Bienali ana sergisinde ve Türkiye Pavyonu’ndan çekilen dans görüntüleri, 1 Ocak 2017 Pazar günü, şef Fabio Luisi yönetimindeki La Fenice Tiyatrosu Orkestrası ve Korosu’nun canlı olarak vereceği konser sırasında İtalyan devlet kanalı RAI 1’de yayımlanacak.

Koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) üstlendiği Türkiye Pavyonu’nda bu yıl Darzanà başlıklı proje yer alıyor. Tersane kentleri olan Venedik ve İstanbul arasındaki ortak kültürel ve mimari mirası vurgulayan projenin küratörlüğünü Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar üstleniyor. Darzanà, Cemal Emden ve Namık Erkal’ın küratöryel işbirliğiyle, Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın’dan oluşan proje ekibi tarafından hazırlandı.

Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Baştarda teknesi, 30 metre uzunluğunda ve dört ton ağırlığında ahşap kalıplar; mobilya, tabela ve gemi ıskartaları gibi çürümeye terk edilmiş malzemeler ve yedi kilometrelik çelik kablo benzeri 500 parçadan oluşuyor.


Venedik Bienali, 27 Kasım’da sona erdi.

28 Mayıs 2016 tarihinde kapılarını açan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi altı ay sonunda 27 Kasım Pazar günü sona erdi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştirildi. Sergi, Competenza’nın prodüksiyon desteği, Linea Light Group by TEPTA’nın aydınlatma desteği ve AKDO’nun katkılarıyla düzenlendi. Projenin aydınlatma tasarımı ZKLD Light Design Studio ekibinden Zeki Kadirbeyoğlu ve Şeyma Kılıç tarafından yapıldı.

İKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, 20 yıllığına kiralanan Türkiye Pavyonu, TC Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle, TC Dışişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştiriliyor.