[söyleşi]: “Tasarıma verdiğimiz önemi sergileyebileceğimiz bir platform…”

Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: Renk” sergisinin kapanış etkinliğinde, serginin Nilüfer Kozikoğlu tarafından tasarlanan kaidelerinin malzeme tedarikçisi PonceBloc Pazarlama Departmanından Biray Atasalihi ile söyleştik.

 

3.İstanbul Tasarım Bienali kapsamındaki Yaratıcı Mahalleler Programı’na 16 mahalle; 39 marka katıldı. Katılımcılar arasında çeşitli sektörlerden markalar dikkat çekiyor. Yapı malzemesi alanında hizmet veren bir firma olarak bu etkinliğe katılma kararınızı ne etkiledi?

PETRA The Flooring Co. ev sahipliği ve Nilüfer Kozikoğlu’nun tasarım malzemesi kurgusunda pomzaya yakın duruşu ile tasarıma verdiğimiz önemi sergileyebileceğimiz bir platform oluşması PonceBloc olarak bu etkinliğe katılma kararı almamızı sağladı. Sonuç etkileyici. PETRA Showroom’unda uzun seneler sergilenebilecek güzel bir eser ortaya çıktı.

Yaratıcı Mahalleler Programı ile yaratıcı endüstrilerin birbiriyle iletişime girebileceği bir ortam oluşturulması hedeflenmişti. Sizin çalışmanızda bu hedefe ulaşıldığı sonucunu çıkarabiliriz…

PonceBloc, özellikleri ile Türkiye’nin yeni nesil duvar bloğu. Fransız Know-How’ı, Alman teknolojisiyle Türkiye’de üretiliyor. PETRA da çözüm odaklı yönetim anlayışına ve geniş ürün gamına sahip bir firma. PETRA ile ilk işbirliğini İzmir Yapı Fuarı’nda gerçekleştirmiştik. Fuar stant tasarımımız içerisine Miliken marka halı entegre etmiştik. Bu anlamda ikinci işbirliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bu sene İzmir Yapı Fuarı’nda Altın Mıknatıs En İyi Stant Ödülleri’nde birincilik ödülüne layık görüldüğümüz için ayrı bir mutluluk duyuyoruz.

Bu programa firmaların birçoğu ofislerinin bulunduğu mahalleler ile dahil oldu. Sizin burada hikâyeniz çok daha farklı. İzmir’de yer alan bir firma olarak Sarıyer ile yolunuz nasıl kesişti?

İzmir merkezli bir firmayız ama tüm Türkiye’deki projelere yönelik çalışma yapıyoruz. Belirtmiş olduğum gibi projenin içerisinde pomza ile yapılan kalıcı bir tasarımın yer alması, mahalli de olsa “Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: Renk” atölyesi ile kültürel kalıcı bir fayda sağlaması bizim etkinliğe dahil olmamızın nedenleri arasında. Ayrıca etkinlik dahilinde çekilen fotoğrafların ve seçilen renklerin yer aldığı panolar PonceBloc duvar bloklarının kullanıldığı kaidelerle sergilendi. Sergi kaidelerinin yanı sıra PETRA Showroom’un girişinde yer alan heykel “alveTot” ile Yaratıcı Mahalleler Programı’nda 39 firmadan biri olarak yer almış bulunuyoruz.

Biray Atasalihi Fotoğraf: Sahir Uğur Eren
Biray Atasalihi
Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Hem heykel hem de sergi kaidelerinde kullanılan pomzadan biraz bahsedebilir misiniz?

Pomza sürdürülebilir en eski yapı malzemelerinden biri. Ayasofya, Pantheon pomza ile yapılmış eserler arasında yer alıyor. PonceBloc büyük oranda pomzadan oluştuğu için pomzanın bütün avantajlı özelliklerini nihai ürün olan bloğa yansıtabiliyor: ısı yalıtımı, ses yalıtımı, yanmazlık, geri dönüşebilirlik ve tabii ki hafiflik… Bu şekilde daha tasarruflu ve hızlı inşaat bitimi sağlarken; hafifliği sayesinde deprem dayanımı yüksek binalar elde edilmesine katkıda bulunuyoruz. PonceBloc üretiminde ısı ve ısıya bağlı enerji tüketilmezken; son kullanıcılara da enerji tasarrufu sağlıyor.

AlveTot ile de malzemenin bu hafifliğine dikkat çektiniz aslında. Peki, daha önce pomzayı buradaki gibi bir amaçla kullanmış mıydınız?

İştiraki olduğumuz Arkas’ın sanat ile ilgili yaptığı birbirinden nitelikli etkinlikler var. PonceBloc olarak bu çalışma ile sürdürebilir malzeme pomza ile tasarım odaklı bir adım atmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Bu çalışmanızın bienal sonrasında da bir devamı olacak mı?

Heykel Sarıyer’de PETRA Showroom’unda kalıcı olarak sergilenecek. Ayrıca pomza ile yaratacağımız yeni tasarımları keyifle takip ediyor olacağız.