3. İstanbul Tasarım Bienali, (İstanbul Arkeoloji Müzeleri) ve (Alt Sanat Mekanı)’nda 4 ARALIK’a Kadar DEVAM EDİYOR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen ve ücretsiz olarak gezilebilen 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, Depo’daki sergileri 20 Kasım Pazar günü sona eriyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekanı’ndaki bienal sergileri ise 4 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde “BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla gerçekleştirilen bienal, kapılarını açtığı 22 Ekim tarihinden bu yana büyük ilgi görerek tüm şehre yayıldı. İnsanın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen 3. İstanbul Tasarım Bienali’nde, 50’nin üzerinde ülkeden 250’nin üzerindeki tasarımcı, mimar, sanatçı, koreograf, tarihçi, arkeolog, nörolog ve bilim insanının 70’in üzerinde projesi yer alıyor.

3. İstanbul Tasarım Bienali’nde son hafta sonu etkinlikleri

Seminer:

Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik
19 Kasım Cumartesi, 14.00, Alt Sanat Merkezi
19 Kasım Cumartesi günü saat 14.00 ile 17.00 arasında bomontiada’daki Alt Sanat Mekanı’nda Olağanüstü Tasarımların Medya Arkeolojisi projesinin sahipleri Prof. Jussi Parikka’nın yürütücü ve Dr. Ayhan Ayteş’in konuşmacı olarak katılacağı Prof. Laura Marks ve Dr. Azadeh Emadi’nin de kendilerine eşlik edeceği “Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik” semineri gerçekleştirilecek.

Atölye:

Speculative Design, Baghdad 800 – Istanbul 2048
20 Kasım Pazar, 13.00, Studio-X Istanbul
20 Kasım Pazar günü saat 13.00 ile 17.00 arasında ise Studio-X Istanbul’da Ayhan Ayteş’in Jussi Parikka ile birlikte yürütücülüğünü yapacağı “Speculative Design, Baghdad 800-Istanbul 2048” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirilecek. İslami ve Ortadoğulu teknoloji ve tasarım mirasıyla ilişki kuran alternatif geçmişler, gelecekler ve tasarım kurguları hakkında soruların yanıtlanacağı atölyeye katılmak isteyen tasarımcılar ve sanatçıların http://bizinsanmiyiz.iksv.org/etkinlikler/ adresinden başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

İstanbul Tasarım Bienali’nden “geleceğin tasarımcıları”na özel atölyeler:

“Gezegenimiz için… hayal et/düşün/tasarla”
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda, ALLIGATOR Boya ve BASF eş sponsorluğunda düzenlenen, çocuk ve gençlik atölyeleri bienalin a ve gençlere yönelik ücretsiz atölyeler bienalin son haftasında da devam ediyor. Informel Eğitim-cocukistanbul tarafından geliştirilen “Gezegenimiz için.. hayal et/düşün/tasarla” başlıklı atölyelerde, farklı yaş gruplarından çocuklar ve gençler, sergiyi gezerek, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarımın bugünkü rolünü sorgulayan çalışmalar yapacak. Aileleriyle birlikte Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’ndaki sergiyi ziyaret eden çocuklar ve gençler, 19 Kasım Cumartesi günü, 11.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek serbest etkinliklere rezervasyonsuz olarak katılabilirler.

“Geleceği Giydirmek”
3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, H&M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün işbirliğiyle, “Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Haziran 2016’da gerçekleştirilen atölyelerde, 20 moda ve tasarım öğrencisi, geri dönüştürülebilir malzemelerden sürdürülebilir tasarımlar hazırladı. Türkiye ve İsveç’ten önde gelen isimlerin yer aldığı jürinin belirlediği projeler, adını atölyenin danışmanlığını da yürüten Demirden Design ve Melis Pilavcı’nın belirlediği, “Geleceği Giydirmek” başlıklı sergi kapsamında, Pattu Mimarlık’ın hazırladığı özgün yaklaşımla, 4 Aralık tarihine kadar ADAHAN İstanbul Hotel’de görülebilir.


Bienali Rehberli Turlarla Daha Yakından İzleyin
Bienal süresince cuma günleri ve hafta sonları gerçekleşecek rehberli turlarla bienali daha yakından keşfedebilirsiniz. Rehberli turlar, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Alt Sanat Mekanı’nda düzenleniyor. Üniversite öğrencileri Cuma günleri bienal sergilerini, Zorlu Holding sponsorluğunda, ücretsiz rehberli turla gezebiliyor. Bienalde bu yıl ilk defa işitme engellilere yönelik olarak işaret dili ile yapılacak rehberli turlar da gerçekleştirilecek. (Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: pelin.kus@iksv.org)

Bienalin Açık Olduğu Gün ve Saatler
 • Galata Özel Rum İlköğretim Okulu / Studio-X Istanbul / Depo
  Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00
 • Alt Sanat Mekanı
  Salı-Cumartesi arası 13.00-21.00
  Pazar günleri 11.00-19.00
 • İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Assos Salonu
  Her gün 9.00-17.00

 

Sosyal medyada 3. İstanbul Tasarım Bienali:
facebook.com/istanbultasarimbienali
twitter.com/tasarimbienali
instagram.com/tasarimbienali/
istanbuldesignbiennial.tumblr.com
pinterest.com/istanbuldesignb
Snapchat: tasarimbienali
#bizinsanmiyiz / #arewehuman / #istanbultasarimbienali / #istanbuldesignbiennial