CerModern’de MEKAN ATÖLYE-3: “İçine Çekildiğim Dünya”

Küratörlüğünü Lütfi Özden ve Esra Oskay Malicki’nin üstlenmiş olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES Projesi ile hayata geçen ”Mekan Atölye-3 / İçine Çekildiğim Dünya” sergisi, 16 Kasım Çarşamba günü ziyarete açılıyor. Lokalize edilmiş ve yalıtılmış sergi alanlarını atölye pratikleri ve serbestliğiyle buluşturmayı hedefleyen sergi 31 Aralık tarihine kadar CerModern Ana Sergi Salonu’nda izlenebilir.

Giysilerinden arındırılmış yaşamda gerçekle aramızdaki mesafe kısalmakta, fazlasıyla görünür hale gelmekte. Mekan / Atölye-3 sergisi genç çağdaş sanatçının içinde yaşadıkları, içine çekildikleri bu dünya gerçekliğinde bütüncül bir üretim ve paylaşımı öneriyor.

Bu anlamda Mekan / Atölye-3, zihinsel katmanlarından bedenlerine değerek yaşama uzanan grenlerden oluşacak geniş bir karşılaşma alanı. Çoklukla bir içine kapanma alanı olarak tahayyül edilen atölyeye, bu kez sızıntı noktalarından bakmayı deniyor. Bu sebeple işe, sergi alanını atölyeye, sergilenmek üzere sona erdirilmiş olanı bir açıklığa tercüme ederek başlıyor. Birbirine tezat konumlandırmaya alışık olduğumuz bu iki alan, iki zaman arasındaki gelgitleri bir soluk alışverişinin hareketinde buluyor. Nefes alıp vermek kadar yaşamın akışında gerçeğe temas etme hali, sergide yer alacak işin görülebilirlik halinin sergi sürecinde geçirebileceği değişimleri, ekleme ve çıkarmalarla elde edilecek yeni halini de içermekte. Böyle düşünüldüğünde sınırın ortadan kalktığı, sorgulandığı süreçtir Mekan/Atölye-3.

Sanatçılar: Mert Acar, Kübra Aytöre, Can Bilen, Uğur Bişirici, Gamze Göçer, Tolga Alper Güzelsoy, Aslı Karaaslan, Hazel B. Kılınç, Büşra Özdemir, Umut Reyhanlı, Zeynep Sağır, Onur Sancu, Ceren Solmaz, Emre Subaşı, Eda Gizem Uğur, Zeynep Üçöz, Seniha Ünay, Nilay Yılmazkurtdağ.