SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ’nin Ön Gösterimi Gerçekleşti…

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin ön gösterimi, Christopher Beaver’in ödüllü belgesel filmi Hedef Sıfır (Racing to Zero) ile 8 Kasım Salı günü Salt Galata’da gerçekleşti.

Paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle 2008 yılında doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), dokuzuncu yılına İstanbul Salt Galata’da, Christopher Beaver’in Hedef Sıfır (Racing to Zero) belgeseli ile girdi.

Birçok önemli uluslararası festival seçkisinde yer alan ve “Hindistan CMS Vatavaran 2015 Çevre Filmleri Festivali” birincilik ödülünü alan film, küresel atık sorununa yeni çözümler sunan, hızlı tempolu bir belgesel olma özelliği taşıyor. Film, “çöp” kelimesini kaldırarak yerine “kaynak” kelimesini koyan kültürel bir dönüşümün gerçekleşme ve birçok yeni alt endüstrinin doğabilmesi ihtimaline odaklanıyor. ABD-San Francisco Belediye Başkanı Ed Lee, beş yıl önce, “2020’de sıfır atık” hedefine ulaşmayı taahhüt etmişti… Hedef Sıfır (Racing to Zero), San Francisco’daki atık ayrıştırma yöntemlerinin izini sürerken geliştirilen yenilikçi çözümleri gözler önüne seriyor; sıfır atık hedefine doğru, şaşırtıcı ve ilham verici bir yarışın da adımlarını belgeliyor.

Festivalin tanıtım gecesinde ayrıca 18-20 Kasım 2016 tarihlerinde gösterimi gerçekleşecek diğer filmlerin tanıtımı da yapıldı. Dünyanın farklı ülkelerinden Amerika, Fransa, Çin, Danimarka, Kanada, İsveç, Peru, İsrail, İtalya, Hindistan ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden toplam 25 belgesel film festival süresince izleyici ile buluşacak. Festival 19 il/ilçede eş zamanlı olarak gerçekleşecek ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek.

İzleyici yorumları:

“30 yıldır profesyonel olarak endüstriyel tasarımcı olarak çalışıyorum. Adana’da yaklaşık 10 gün önce bir İnovasyon Kongresinde bir workshop düzenledim. Genç tasarımcılarla geri dönüşüm konusunda bir çalışma yaptık . Orada çok ilginç bir şekilde bu akşam izlediğimiz San Francisco’da yapılmış olan projenin bir benzeri genç tasarımcılardan çıktı. Çok heyecanlandık. Bizim genç tasarımcılarımız da böyle projeler hayal edebilir, yeter ki otoriteler buna destek versin. Biz de yüzde doksan geri dönüşümlere ulaşabiliriz, tekstilde , ambalaj, cam atık malzemelerde, plastikte. Ciddi bir ekonomik gelir elde edilebilir bu sayede.” Gülay Gamze Güven/ Endüstriyel Tasarımcı

“Festivali 6-7 yıldır takip ediyorum. Festival zamanında sabahtan akşama kadar tüm filmleri izliyorum. Artık birçok şehirde gerçekleşiyor festival ama bence belgeselleri özellikle gençler izlemeli, çocuklar izlemeli. Hatta ısrarla okullarda bu filmlerin izletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir öğretmen olarak bu filmlerin izlenmesi ve yaygınlaşmasının ancak bu sınıflarda gerçekleşebileceğini düşünüyorum.” İsimsiz


Festival seçkisi, şehirler, programlar ve diğer tüm detaylar içinsurdurulebiliryasam.org

facebook I twitter I instagram