[kitap]: Asar-ı Atika: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeoloji Siyaseti

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) Tarih ve Arkeoloji kategorisinde Asar-ı Atika: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeoloji Siyaseti adlı kitabı yayımladı. New Jersey Institute of Technology’de mimarlık profesörü Zeynep Çelik’in kaleme aldığı kitap, Ayşen Gür tarafından Türkçeye kazandırıldı. Günümüzde uluslararası anlaşmazlıklarda canlı bir yer tutan “Eski eserlerin sahibi kimdir?” gibi alışılmış bir sorudan yola çıkan Asar-ı Atika, eski eserler üzerinden geçmişi sahiplenme olgusunu siyasi ve kültürel boyutlarıyla ele alıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, New Jersey Institute of Technology’de mimarlık profesörü Zeynep Çelik tarafından kaleme alınan Asar-ı Atika: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeoloji Siyaseti adlı kitap raflardaki yerini aldı. Tarih ve Arkeoloji kategorisinde yayımlanan kitap, Ayşen Gür tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Asar-ı Atika, “Eski eserlerin sahibi kimdir?” sorusundan yola çıkarak, eski eserler üzerinden geçmişi sahiplenme olgusunu siyasi ve kültürel boyutlarıyla ele alıyor. Kitap, arkeolojinin akademik bir disiplin haline geldiği 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında, arkeoloji ve ulus kurma pratikleri arasındaki ilişkiye disiplinler arası bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Hükümetlerin, müzelerin, arkeologların ve kazı işçilerinin eski eserler üzerindeki hak iddialarını inceleyerek arkeolojinin kültürlerarası ilişkiler ve iktidar mücadelelerinde oynadığı rolü ortaya koyuyor.

Zeynep Çelik, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içindeki eski eserlere dair uluslararası söylemi açığa çıkarırken, Avrupa müzelerine nazaran yeni oluşan iki müzenin kuruluş ve büyüme süreçlerini de karşılaştırıyor: İstanbul’daki Müze-i Hümayun ve New York’taki Metropolitan Museum of Art. Çalışmasında kurumların ötesine uzanarak Batılılar, Osmanlı memurları ve işçiler arasındaki etkileşimi çözümleyen Çelik, kazı işçilerinin sesi gibi arkeoloji tarihinde geri planda kalmış bakış açılarını da gündeme getiriyor.


Künye Bilgisi:

Asar-ı Atika: Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeoloji Siyaseti

Yazar: Zeynep Çelik

Çeviren: Ayşen Gür

Fiyat (KDV Dâhil): 28 TL

ISBN: 978-605-9389-17-4

Barkod: 9786059389174

Ürün Sırası: 107

Ana Kategori: Tarih, Arkeoloji

Ebat: 16,5 x 24 cm

Sayfa Sayısı: 265

Kapak Türü: Karton Kapak