BETONART’ın Zaha Hadid’e ayırdığı 51. Sayısı çıktı!

BETONART 51. Sayısını Zaha Hadid’e ayırdı. Konuk editörsüz ve açık çağrı ile hazırlanan bu sayıda Zaha Hadid’i farklı açılardan ele alan yazılar yer alıyor.

BETONART 51. sayısını son dönemlerin en ilginç ve “oyun değiştiren” mimarı olan, yıldız mimarlar arasında yer bulan bir kadın mimar olmanın yanı sıra farklı alanlardaki tasarımları, tavırları ve yaptığı açıklamalarıyla da sık sık gündeme gelen Zaha Hadid’e ayırdı. Konuk editörsüz ve açık çağrı ile hazırlanan bu sayıda Zaha Hadid’i farklı açılardan ele alan yazılar ve Zaha Hadid binalarından fotoğraflar yer alıyor.

51.sayıda; Sena Özfiliz Zaha Hadid’in spor yapılarından bahsediyor. Shajay Bhooshan mimarlığın dijitalleşmesi, Eren Çıracı ise tasarım ve teknoloji ilişkisi üzerinden Zaha Hadid’i anlatıyor. Ecem Sarıçayır mimarın Kartal Master Planı’nı ele alarak katılımcılık ve parametrik tasarım ilişkisini irdelerken, Işık Özge Özbek Vitra İtfaiye İstasyonu’nun varoluşu üzerine bir deneme ile dergiye katkıda bulunuyor. MAXXI – Mimarlık Müzesi baş küratörü Pippo Ciorra, Cevdet Erek’in MAXXI’deki işini anlatıyor. Gözde Kan Ülkü Zaha Hadid’in mimarlık dışındaki alanlardaki tasarımlarından ve modaya etkisinden bahsederken Burcu Tüm “Kadın Olmayan Mimar” başlıklı yazısında temayı cinsiyet tartışmaları üzerinden ele alıyor. 51. sayıda Deniz Dokgöz’ün karikatürleri ve Sena Özfiliz’in Glasgow Riverside Ulaşım Müzesi fotoğrafları da bulunuyor.

BETONART’ın temadan bağımsız teknik bölümünde ise Onurcan Çakır’ın Barbaros Evi, BETONART Mimarlık Yaz Okulu ve Beton Tasarım Yarışması’nın Berlin’de düzenlenen Masterclass’ı yer alıyor.

Bu özel sayının kapak tasarımı ise Ekin Büyükşahin –  ekinakis’e ait.

BETONART’ın 51. sayısına Beşiktaş Kırmızı Kedi Kitabevi ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nden ulaşılabilir. http://www.rob389.com ve http://www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, http://www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz.

 

Betonart 51 | Zaha Hadid

İçindekiler

Spor Sahalarından Bir Zaha Geçti  Sena Özfiliz
ZHA: Tasarım ve Teknoloji Eren Çıracı
Mimarlığın Yıkıcı Gücünün Farkına Varmak Shajay Bhooshan
Glasgow Riverside Ulaşım Müzesi Sena Özfiliz
Katılımcılıkla Parametrik Render Arasında: Zaha Hadid İstanbul’da Ecem Sarıçayır
Zaha Hadid: Kadın Olmayan Mimar Burcu Tüm
Arkikatür Deniz Dokgöz
Zaha Hadid Binasına Yerleşmek Pippo Ciora
Vitra İtfaiye İstasyonu’nun Varoluşu Üzerine Bir Deneme Işık Özge Özbek
Zaha Hadid’i Taşımak Gözde Kan Ülkü
Yayın Tanıtım
Haberler
15.Betonart Mimarlık Yaz Okulu: “nForm nScript: Dijital ve Kalıpsız Şekil Alma Halleri
Beton Tasarım Yarışmasının Kazananları Berlin’deki Çalışmalarını Tamamladı
Barbaros Evi Onurcan Çakır