(Danfoss) ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ anlattı.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Kadıköy Temsilciliği, Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Meclis Binası Konferans Salonu’nda, “Enerji Verimliliği Kanunu ve Bina Enerji Performans Yönetmeliği’nde Gelinen Son Nokta” konulu bir panel düzenledi. Danfoss, panele ürünlerini tanıttığı standı ile katıldı, ziyaretçilere enerji verimliliği hakkında bilgi aktardı

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Kadıköy Temsilciliği, Enerji Verimliliği Kanunu ve Bina Enerji Perfomans Yönetmeliği’nde Gelinen Son Nokta” konusunda bir panel düzenledi. Panele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü, Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTM), İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB), Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi (EMO) ve Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden konuşmacılar katıldı.

Mevcut binalar için son tarih: 2 Mayıs 2017

Danfoss, panel boyunca sergi alanında enerji verimliliğine yönelik ürünlerini sergiledi. Danfoss standında termostatik radyatör vanaları ve DEVI ısıtma kablosu çözümleri en çok ilgi gören ürünler arasında yer aldı.

Danfoss, enerji verimliliği kanunu hakkında şu bilgileri aktardı: “Enerji verimliliği kanunun ilgili maddesi gereğince; 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar ise “mevcut bina” olarak değerlendiriliyor. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra ruhsat alan binalar, enerji performansı sınıfı en düşük olan C sınıfı şekilde projelendirilip uygulaması yapılıyor. Bina bu koşulları sağlamadığı takdirde kanunen iskan ruhsatı alınamıyor. 2011 öncesi ruhsat alan “mevcut binalar”da ise herhangi bir enerji performansı sınıfı zorunluluğu bulunmuyor. Ancak mevcut binalar için de 2 Mayıs 2017 tarihine kadar yetkili firmalardan A’dan G’ye kadar enerji sınıflandırması yaptırma zorunluluğu bulunuyor.”

Danfoss, mevcut binalarda enerji tasarrufu sağlayan ürünleri ile yüzde 46’ya varan tasarruf sağlanabileceğini aktarıyor.


Danfoss
Danfoss, yarının dünyasında daha az kaynak ile daha fazlasını yapmaya olanak sağlayan teknolojiler geliştirmektedir. Altyapı, gıda arzı, enerji verimliliği ve çevre dostu çözümlere karşı giderek artan taleplere cevap vermekteyiz. Ürün ve hizmetlerimiz soğutma, iklimlendirme, ısıtma, motor kontrolü, ve hareketli makinelerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yenilenebilir enerji ve buna ilave olarak şehir ve kentsel toplumlarda bölgesel ısıtma alanlarında faaliyet göstermekteyiz. 1933 yılına dayanan yenilikçi teknolojisi, 100’ün üzerinde ülkede 24.000 çalışanı ve müşterileri ile Danfoss günümüzde sektörünün önde gelen kuruluşlarından biridir. Şirket hisselerinin çoğunluğu hala kurucu ailenin elindedir.