(Design Turkey 2016) tasarım ödülü KAZANAN ürünler!

TURQUALITY® Programı kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı, TİM ve ETMK işbirliği ile düzenlenen, inovasyon ve markalaşma alanında Türkiye’nin en büyük ödül organizasyonlarından biri olan ve bu yıl beşinci kez düzenlenen Design Turkey Endüstriyel Ödülleri, geçtiğimiz günlerde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Türkiye Tasarım Haftası’nda sahiplerini buldu. 30’u aşkın tasarım otoritesinin yer aldığı uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilen toplam 350 endüstriyel tasarımdan 7’si Üstün Tasarım, 36’sı İyi Tasarım, 7’si ise Konsept Tasarım Ödülü almaya hak kazandı.

Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi (ICSID) tarafından da desteklenen ve 2008 yılından beri ülkemizde iyi tasarımı ödüllendiren Design Turkey Ödülleri’nin bu yılki uluslararası jürisinde Türkiye’den çok değerli isimlerin yanı sıra Achim Storz, Dr. Brandon Gie, Charles O. Job; Chiho Sasaki, Gen Suzuki, Jan R. Stavik, Oliver Schweizer, Owain Pedgley, Paul Cohen, Ralph Wiegmann, Sudhir Sharma, Takehiko Yogo, Tim Fletcher, Yaroslav Yakovlev ve Dr. Yasuko Takayama liver Schweizer gibi dünyaca önemli tasarım uzmanları Oliver Schweizer yer aldı. 13 sektörü kapsayan Design Turkey 2016’da toplam 50 tasarım, ödüle layık görüldü. Ürünler, getirdikleri yenilik, sundukları farklılık, kullanıcının ihtiyacına cevap verebilme özellikleri, işlevsellikleri ve taşıdıkları estetik değerler gibi ölçütlerle değerlendirildi. Türkiye’nin tasarımla markalaşmasına önemli katkılar sağlaması hedeflenen yarışmada ödül alan tasarımlar; iyi tasarımın taşıması gereken nitelikler konusunda sanayiciyi yönlendirecek, ayrıca ürün geliştirme sürecinde doğru tasarım stratejilerinin belirlenmesinde yol gösterici olacak.

Design Turkey 2016 Üstün Tasarım Ödülü kazananlar

1477936081_arcelik_selamlique_capsule_turkish_coffee_machineNihat Duran tarafından tasarlanan Arçelik Selamlique Kapsüllü Türk Kahve Makinası Design Turkey 2016 Üstün Tasarım Ödülü aldı. Türk Kahvesi dünyada sadece telvesi ile servis edilen tek kahvedir. Arçelik müşterilerine, kahve kapsüllerini kullanarak geleneksel Türk kahvesi tadını kolay ve orijinal olarak sunuyor. Yüksek malzeme kalitesi, özel gövde renk kombinesi yanında algılamak için gerçek metal ve odun (tahta) malzemeler kullanıldı. Olağanüstü kullanıcı tecrübesi magnetler kullanılarak yaratıldı.

1477936080_beko_arcelik_cosmos_flush_handle_refrigerator_1Onur Onrat tarafından tasarlanan Beko SBS Cosmos Flush Handle Design Turkey 2016 Üstün Tasarım Ödülü aldı. Beko Side by Side buzdolabı sadece A++ enerji seviyesini değil, aynı zamanda rafine güzelliği de, temiz görüntüsü ve (elegant) tasarımıyla mutfağınıza sunuyor; şık, cam kapağı da modern temiz görünüşünü destekliyor. Dokunmatik ekranı, entegre tutamak ile birlikte tasarlandığı için kesintisiz bir görüntü elde ediliyor ve tutamak üzerindeki farklı renklerdeki ışıklar sizi buzdolabının durumu hakkında bilgilendiriyor. Geniş saklama kapasitesi ile desteklenmiş iç tasarımı, sevdiğiniz yiyeceklerin hepsi için yeterli alanı sağlar ve yiyecek koruma teknolojisi de gıdaları mümkün olduğunca taze tutuyor. Neofrost soğutma teknolojisi iki kat hızlı soğutma için iki ayrı soğutma sistemi sunuyor, bu teknolojiler optimum nem seviyesini korumaya yardımcı oluyor ve kokuların karışmasını engelliyor.Sebze ve meyvelerin taze kalma süresi, nem kontrollü Everfresh+ sebzeliği tarafından 30 güne kadar uzatılıyor.

1466493309_Oblivion_B__l__c___Panel_Tasar__m_Koray_Malhan__26_Koleksiyon, yaşam ve çalışma ünitesi olarak tasarlanan Oblivion ve modüler bir oturma sistemi olan Calder ile 2 adet Design Turkey Üstün Tasarım Ödülü kazandı. Koray Malhan imzası taşıyan Oblivion, çalışma alanlarında yaratıcı boşluklara izin vererek yeni iş kültürünün beklentilerini karşılamayı hedefleyen esnek alanlar sunuyor. Sosyalleşme için ideal boşluğu sunmayı amaçlayan modelden; akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme imkanı sunan modele veya çalışma sürecini destekleyen dinlenmeleri gözeten birçok farklı model seçeneği sunuyor. Studio Kairos imzası taşıyan Calder ise üç farklı puf ünitesinden oluşan ve kullanıcısının ihtiyacına göre 40’ın üzerinde farklı kombinasyonun oluşturulmasına olanak sağlayan modüler bir oturma sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Calder’in enerji prizi, USB, HDMI ve Ethernet soketi gibi enerji ve güç donanımlarına sahip olması ürüne teknoloji yönünden fonksiyonel bir kimlik kazandırıyor. Ayrıca puf yüzeyinde yer alan tepsi aksesuar ve elektronik eşyaların kullanımını destekliyor.

1477936274_scrikss_heritage__2_Kunter Şekercioğlu tarafından Scrikss’in 50. yılına özel tasarlanan Heritage, Design Turkey 2016 Üstün Tasarım Ödülü sahibi oldu. Dolmakalem ve Roller Ball olarak tasarlanan Heritage, 1960’lı yılların izlerini 21. yüz yıla taşıyor. İlhamını İstanbul’dan alan Şekercioğlu, kalemi tasarlarken İstanbul’u çevreleyen su kemerlerine gönderme yapıyor.

Şişecam Cam Ambalaj’ın tasarımcılarından Eda Yılmaz’ın tasarladığı ‘Kestane Doğal Kaynak Suyu Şişesi’ de üstün tasarım ödülünü almaya hak kazandı.

Design Turkey 2016 Konsept Tasarım Ödülü kazananlar

Akın Köse tarafından tasarlanan Evo-core Biyopsi Cihazı, Design Turkey 2016 Konsept Tasarım Ödülü aldı. Evo-core, elektronik bir sistemle birlikte, doktorlar için ergonomik ve pratik kullanım sunan bir çözüm sağlıyor. Bu sayede hasta açısından da operasyonun kalitesini arttırıyor. Biyopsi aletinin ucuna takılıp çıkarılabilen koruyucu iğne, operasyon sırasında şüpheli lezyona temas etmemesini sağlıyor ve aynı bölgeden iki ve ya daha fazla kez örnek alımında biyopsi iğnesine kılavuzluk ediyor.

Tahsin Emre Eke ve Deniz Dalman tarafından tasarlanan “Easybag” adlı kedi çantası, Design Turkey 2016 Konsept Tasarım ödülü sahibi oldu. Easybag, fonksiyonel kullanımı, kolay taşınıyor olması ve içinde yer alan; kumdan pislikleri pratik olarak ayırmayı sağlayan tuvalet tepsisi ile kedi sahiplerinin hayatını oldukça kolaylaştırıyor.

1477936493_drop_gorsel

Birnur Sahin tarafından tasarlanan Drop, ambalaj kategorisinde Design Turkey 2016 Konsept Tasarım Ödülü kazandı.

Mert Karaman tarafından tasarlanan Stall kamu alanı ürünleri kategorisinde Design Turkey 2016 Konsept Tasarım
Ödülü kazandı. Stall; meyve / sebze / balık gibi taze tüketilmesi gereken ürünlerin sunumu, korunması ve kolay depolanması için tasarlanmış bir tezgah sistemi. Kullanım kolaylığı ve ihtiyaçları karşılayabilmesi açısından alışverişi keyifli hale getirmeye yardımcı.

1477936294_stall3

 

Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazananlar

Gizem Durakoğlu tarafından tasarlanan Arçelik Orion 8 Torbasız Elektrikli Süpürge Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Orion 8 torbasız siklon elektrik süpürgesi, temizleme gücü ve teknolojisini vurgulayan, güçlü ve dinamik bir tasarım çizgisine sahip. Hareketlilik ilkesini ve kullanım kolaylığını yorumlayan bir tasarım konseptini benimsiyor. Yavaşça açılan kapak mekanizması ve Maxiclean teknolojisi sayesinde kullanıcı tozları kolayca temizleyebiliyor ve tek elle toz kutusunu gövdeden ayırıp, boşaltabiliyor ve tekrar gövdeye sabitleyebiliyor. Bu sessiz ve torbasız siklonik süpürge, kullanıcının rahat ve konforlu bir temizleme deneyimi yaşamasına olanak tanıyor

Onur Onrat tarafından tasarlanan Arçelik Fourever 4K Buzdolabı Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Geniş saklama kapasitesiyle desteklenmiş iç tasarımı sevdiğiniz yiyeceklerin hepsi için yeterli alanı sağlıyor ve yiyecek koruma teknolojisi de gıdaları mümkün olduğunca taze tutuyor. İki kat daha hızlı soğutma için 3 ayrı sistem öneren NeoFrost soğutma teknolojisi optimum nem miktarini korumak ve kokuların karışmasını engellemek üzere tasarlanmış, EverFresh+ bölmesi meyvelerin ve sebzelerin depolanma ömrünü 30 güne kadar arttıran nem kontrollü bir çekmece. Tamamen ihtiyaca göre ayarlanabilen teknoloji size sıcaklığı, saklama alanlarını ve buz üretimini kontrol etme imkanı vererek kendi soğutucunuzu yapma fırsatı veriyor. Arçelik Cool Control buzdolabınızda farklı ürünlerin ihtiyaçlarına göre en yüksek +10 C, en düşük -24 C sıcaklık aralığında ayarlanabilir ayrı bir bölme. Bu bölme size ve ailenize sıcaklığı geniş bir aralık içinde özelleştirebilme fırsatı sunarak, bu bölmeyi derin dondurucu veya soğutucu olacak şekilde ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kullanabilmenizi sağlıyor.

Nihat Duran tarafından tasarlanan Arçelik Mini Telve K 3300 Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Dünyada , kahvesi ile servis edilen tek kahve türü olan Türk kahvesi , adını da fincanın dibinde kalan Telve (coffee grounds)‘den alıyor. Geleneksel Türk kahve tadını en orijinal şekilde tüketiciye sunan makine nin mucidi olan Arçelik Company şimdide Telveyi ikinci nesil tasarımı ile tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Genel form algısı açısından sadeliğe olduğu kadar ana geometrisindeki eşsiz kıvrımı ile de geleneksel ürünlere gönderme yapıyor. Güncel ürünlerin dışında , havalandırma kanalları bile perforated metal kullanılarak şık bir tasarım detayı haline getirilmiş. Tuş ve ledlerin hava kanalı içindeki yerleşimi tasarıma özgünlük , sadelik ve kullanım kolaylığı kazandırıyor. Ürünün görünen hiçbir yerinde mümkün olduğunca vida detayları, kalıp birleşimleri , havalandırma kanalları gibi rahatsız edici uygulamalar kullanmaktan kaçınılmış , tasarım baştan sona bu kriterler üzerine inşa edilmiş.

Ali İhsan İnçukur ve Özgür Mutlu Öz tarafından tasarlanan Beko USA FS Fırın Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü aldı. Yeni Beko ABD tipi FS fırın serisi kaliteli,ulaşılabilir, dinamik ve sade bir izlenim vermesi için tasarlandı. Beko ABD tipi FS fırında bulunan ekran basit ve kullanımı kolay renkli LED arayüzüyle net bir iletişim sağlıyor. Beko’nun tasarım dili lineer alüminyum ve paslanmaz çelik genel görünüşe, dayanıklı bir kulp ve düğme formlarının eklenmesiyle tamamlanmış. Kırmızı ve mavi LED göstergelere sahip olan düğmeler profesyonel bir görünüm için gerçek metal malzemelerle tasarlanmış. Bu üründe Beko teknolojisi kendisini yemeğin homojen biçimde pişmesini sağlayan üstün pişirme performansıyla gösteriyor.

Sirena Marine tasarım ekibinden Giovanni Ceccarelli ve Göktürk Topuz tarafından Azuree markası için tasarlanan Azuree 33 C, Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü aldı. Azuree 33 C, seri imalat olarak üretilen ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebilen bir yelkenli tekne.

1477936047_b__rotime_noteBürotime STAY kanepe grubu ve Note toplantı masası ile 2 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Utkan Kızıltuğ ve Duygu Aslanel’in Bürotime için tasarladığı STAY adlı kanepe grubu, yönetici ofislerine alışılagelmiş çizgilerin dışında rahatlıktan ödün vermeden, spor ve dinamik çizgideki tasarımıyla yönetici ofislerinde aranan güç ve prestij algısını oluşturuyor. Yine Utkan Kızıltuğ ve Arif Akıllılar’ın tasarladığı NOTE toplantı ise grubu temiz detaylar ve yalın tasarım ile yoğrularak üst düzeyde şeffaf bir çalışma alanı vadediyor.

Gülname Turan, Koray Gelmez ve Emrah Özturan tarafından tasarlanan “Bina Tanımlama ve Yaya Yönlendirme Sistemi” Design Turkey 2016 Kamu AlanıÜrünleri Kategorisi’nde İyi Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.

1477936294_bina_tan__mlama_ve_yaya_y__nlendirme_sistemi

Ece Yalım Design Studio tarafından Ersa Mobilya için tasarlanan Carnival koleksiyonunda yer alan Tambour Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Tambour, güçlü kontrast yaratan renkleriyle, çalışma ortamının stresli yapısına neşe katıyor. Düz ve tekerlekli ayaklara sahip alternatifleri bulunan Tambour, eğlenceli ve dinamik bir ortam yaratıyor, sehpa ve oturma sistemi olarak kullanılabiliyor.

1477936076_ersa_neo_dekupeYönetici odaları için Ersa tasarım ekibi tarafından tasarlanan misafir koltuğu Neo, sade tasarımıyla, farklı tarza sahip mekânlara uyum sağlıyor.Neo, ofis mobilyası kategorisinde Design Turkey 2016 İyi Tasarım ödülü kazandı.

Tasarımüssü tasarımcılarından Gülay Gamze Güven tarafından Eti Gıda için tasarlanan Eti Stick, Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü aldı. Eti Stick, Eti logosu ile uyumlu kimliği, özgün ve zarif tasarımıyla marka algısını yukarıya taşıyor.

Muzaffer Koçer, Ayça Güven Koçer ve Mert Öztiryaki tarafından Mamatoyz için tasarlanan ve üretilen Yarışçı adlı “İlk Adım Arabası” Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı.

1477936293_marbleous_dropBuket Hoşcan Bazman’ın Marbleous için tasarladığı Drop adlı mermer orta sehpa Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Drop orta sehpa, geleneksel tasarım anlayışına karşı, modernist ve yalın çizgileriyle minimal bir sadelik sunar. Mermerin kendine has dokusu, her ürünü birbirinden ayrıştırır. Drop orta sehpanın, boşluk bölgeleri küçük ev aksesuarlarını organize etmeye yardımcı olur. Tasarımın bir diğer önemli özelliği ise, gövdenin altında bulunan gizli tekerleklerin sağladığı hareket kolaylığıdır.

Umut Demirel tarafından Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri için tasarlanan Cosa Kombi Kiti, Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü aldı. Cosa Kombi Kiti mobil ve web uygulamaları ile yönetim, fonksiyonel kullanımı ile doğalgaz faturasından %30’a ve elektrik faturasından %40’a kadar tasarruf sağlama gibi özelliklere sahip.

Tasarımüssü tasarımcılarından Gülay Gamze Güven tarafından Aves için tasarlanan Safya Ayçiçek Yağı, Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü aldı. İncelen üst kısmından kavrandığında elde tatmin edici, güvenli haptik algı oluşturan formu ve ayçiçek tanesini çağrıştıran rölyef yüzeyleriyle işlevselliğini estetikle bütünleşen Safya Ayçiçek Yağı, desen-form-görsel iletişim ve fonksiyon bütünselliğiyle fark yaratan, satış başarısını garantileyen bir ambalaj.

Ayçal Çağrı Özen’in, Simeks Tıbbi Sistemler San. ve Tic. A.Ş. ve TriaTech Tıbbi Sistemler San. ve Tic. A.Ş. için tasarladığı STOCKART Otomatik İlaç ve Malzeme Yönetimi Depo Sistemleri, Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Ürünün MedSMART, SupplySMART ve DualSMART modelleri bulunuyor.

Şişecam Cam Ambalaj’ın tasarımcılarından Eda Yılmaz’ın tasarladığı ‘Kemal Kükrer Salata Sosu Şişesi’, Filiz Cömert’in tasarladığı ‘Frida Maden Suyu’ ve ‘Işın Gazoz Şişesi’, Şişecam’ın global tasarım markası Nude için Mikko Lakkonnen’in tasarladığı ‘Malt Seti’ Design Turkey 2016 İyi Tasarım ödüllerine layık görüldü.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Ataman Özdemir tarafından ODTÜ Teknopark’ta geliştirilen “Engelsiz Erişim ve Yaşam Sistemleri” Design Turkey 2016 Kamu Alanı Ürünleri kategorisinde iyi tasarım ödülünün sahibi oldu. Engelli ve engelsiz bireylerin aynı yolda gitmesi için tasarlanan Engelsiz Erişim Sistemleri (EES), tekerlekli sandalye kullanan yürüme veya görme engellilerin kot/ yükseklik farkı nedeniyle yaşadıkları sorunları hareketli rampa sayesinde ortadan kaldırıyor.

Burak Emre Emre Altınordu ve Başak Oksel tarafından Vestel için tasarlanan Android Settopbox Uzaktan Kumanda RC 39100 Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü aldı. RC 39100, Zarif, ince, farklı tasarımı, sesli komut özelliği ve ergonomik kavranışı ile özgün bir tasarıma sahip.

Mehmet Kaya, Itır Şenyüz, Burak Emre Altınordu tarafından Vestel için tasarlanan 55320 Curved LED TV Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Odada etkileyici bir atmosfer yaratan ve yenilikçi bir izleme deneyimi ortaya koyan üst segment kavisli ekran bir LED televizyon olan 55320 Curved LED TV, hayata en yakın görsel derinlik ve kaliteyi yakalamak için estetikteki zarafet ve yüksek teknolojiyi bir araya getiriyor.

Burak Emre Altınordu’nun Vestel için tasarladığı kitlesel-özelleştirilebilir akıllı telefon V3 DYNO, Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü kazandı. Venus V3 Dyno, V3 ürün ailesinin afacan çocuğu. Kitlesel özelleştirme temel mantığıyla oluşturulan form ve malzeme tercihi, trendi, rengarenk ve dinamik kombinasyonların ortaya çıkarılmasına olanak sağlıyor.

Vestel Beyaz Eşya Endüstriyel Tasarım Grubu’ndan Efkan Çetin, Burak Erbab ve Nuray Işık Kapucu tarafından tasarlanan Erine Bulaşık Makinesi Design Turkey 2016 İyi Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu. Minimal tasarımıyla Vestel Erine zarif bir görünüme sahip. Alanındaki en iyi teknik özellikleri ve yüksek teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla kullanıcıya ulaştırıyor. A⁺⁺⁺ -%20 enerji, 39 dB’ e kadar ultra sessiz, A yıkama/kurutma performansı, 15 kişilik yıkama hacmi opsiyonları ve 5.5 litre su ile hijyenik çevre dostu bir yıkama sağlayan Erine modeli, ekonomik tercihte 0,66 kWh elektrik tüketimiyle de alanında dünyanın en iyilerinden olduğunu ispatlıyor.

Vestel Beyaz Eşya Endüstriyel Tasarım Grubu’ndan Aybars Şenyıldız, Elif Ezgi Oğuz, Murat Hondu ve Şükran Kasap tarafından tasarlanan 373 Kombi Buzdolabı, Design Turkey İyi Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu. Vestel Freezer Shield teknolojisi, -15°C düşük sıcaklıklarda bile ürünün çalışmasını sağlıyor. Bu sayede dondurulmuş gıdalar güvenle saklanıyor. “Natural Ion“ teknolojisi sayesinde iç ortama yayılan negatif yüklü iyonlar , pozitif yüklü kötü koku moleküllerini yok ederek hava kalitesini arttırıyor. “Maxi Fresh Preserver” sayesinde meyve ve sebzelerin solunumuyla ortaya çıkan ve gıdaların bozulmasına olumsuz etkisi olan etilen gazının uzaklaştırılmasıyla raf ömrü arttırılıyor. V-Shelf ve V-Lift shelf tasarımları sayesinde kullanıcılara ek kullanım alanları sağlanabilmektedir. Multi Cooling No-frost soğutma teknolojisi sayesinde soğutucu ve dondurucu bölmelerde ki gıdaların kokularının birbirine karışmasını önler ve raf ömrünü 30 güne uzatıyor.

Vestel Beyaz Eşya Endüstriyel Tasarım Grubu’ndan Burak Erbab, Elif Ezgi Oğuz ve Şükran Kasap tarafından tasarlanan No-Frost Buzdolabı, Design Turkey İyi Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu. Minimal tasarımı ile Vestel 473 zarif bir görünüm kazanırken kullanışlılığı artıyor. Yumuşak geçişli yüzeylere sahip el girme bölgesi ürüne özgün bir görünüm kazandırıyor. Entegre kep tasarımı ile ergonomik tutuş sağlıyor. Sahip olduğu “clean back” ve “zero clearence” özellikleri ile ürün hazır mutfaklarda dahi rahatlıkla monte edilebilir. Kayar ve sökülebilir buzmatik, patentli V-Lift ve V-Shelf raf tasarımları sayesinde ilave hacim yaratılabiliyor. Multi Cooling No-frost soğutma, soğutucu ve dondurucu bölmelerdeki gıdaların kokularının birbirine karışmasını önlüyor.

1477935905_design_turkey___d__l_t__reni_kazananlar