3. İstanbul Tasarım Bienali YARIN Açılıyor: BİZ İNSAN MIYIZ? TÜRÜMÜZÜN TASARIMI 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Ekim’de kapılarını ziyaretçilerine açıyor. “BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla, Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, “insan”ın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceliyor.

3.İstanbul Tasarım Bienali, ücretsiz olarak gezilebilecek. Bienalde, 6 kıtadan 13 ülkeden 250’nin üzerindeki katılımcının 70’in üzerinde projesi yer alacak. Bienal katılımcıları arasında tasarımcıların yanı sıra mimarlar, tarihçiler, arkeologlar, koreograflar, sanatçılar ve bilim insanları da yer alıyor. Bienalde yer alan projeler, tasarımın insan hayatını, bedenini, yaşadığı gezegeni ve zamanı nasıl kökten değişikliklere uğrattığını gösteriyor.

3.İstanbul Tasarım Bienali sergileri 5 mekâna yayılacak. Bienal sergileri ücretsiz olarak Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, DEPO, bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekânı ve girişin müze biletiyle yapılacağı Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gezilebilecek.

İstanbul Tasarım Bienali, sergilerin yanı sıra paneller, söyleşiler ve birçok farklı etkinlikle de bir ay boyunca tüm şehre yayılacak. Bienalin ilk yılında başlatılan Akademi Programı’nda bir kez daha Türkiye’den ve yurtdışından üniversitelerin katıldığı ve bienal teması kapsamında üniversitelerde yapılan çalışmalar sergilenecek. Bu yıl başlatılan İstanbul genelinde farklı bölgelere yayılacak Yaratıcı Mahalleler programında özel projeler ve etkinlikler yer alacak. Tasarım Rotaları da kentte tasarım odaklı mekânlara yapılacak yürüyüşleri içerecek.

Bienalin sergi tasarımı Andrés Jaque ve Madrid’deki Ofisi Office for Political Innovation tarafından hazırlandı. Bienalin grafik tasarımlarını Pemra Ataç, Yetkin Başarır, Özge Güven, Okay Karadayılar ve Sarp Sözdinler yapıyor. Evangelos Kotsioris’in yardımcı küratör olarak görev aldığı bienalin internet üzerindeki çalışmalarını ise Iván López Munuera yürütüyor.

BİZ İNSAN MIYIZ? :

Türümüzün Tasarımı :

2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl

3.İstanbul Tasarım Bienali, birlikte “BİZ İNSAN MIYIZ?” teması altında “insan” ve “tasarım” arasındaki yakın ilişkiyi derinlemesine inceleyecek. Bienal, tasarımı insanlığın başladığı andan itibaren yeniden düşünmeyi hedefliyor. Bunun için de ilk ayak izlerinden en yeni dijital ve karbon ayak izlerine, son 2 saniyeden 200.000 yıl öncesine kadarki zaman dilimine odaklanıyor.

Küratörlerin tema hakkındaki metinlerinde de belirttiği gibi:

İnsanlar ürettikleri tasarımların etkisiyle köklü değişimler geçirirken tasarım dünyası da bir yandan genişliyor. Her şeyin tasarlandığı bir devirde yaşıyoruz: Büyük bir özenle şekillendirdiğimiz kişisel görünümümüz ve dijital kimliğimiz, bizi çevreleyen kişisel cihazlar, yeni maddeler, ara yüzler, ağlar, sistemler, altyapılar, veriler, kimyasallar, organizmalar ve genetik kodların hepsi tasarlanıyor. Her gün uzayın derinliklerinden kendi bedenimiz ve beynimizin derinliklerine uzanan binlerce tasarım katmanını tecrübe ediyoruz.

Tasarım, dünya hâline geldi. İnsanı insan yapan şey de tasarım. İlk aletlerden, katlanarak genişleyen insan kabiliyetine, sosyal yaşamın temelinde tasarım var. Öte yandan tasarım, eşitsizlikler ve yepyeni görmezden gelme biçimleri de oluşturuyor. Bir yandan dünyada hiç olmadığı kadar insan savaş, kanunsuzluk, yokluk ve iklim şartları nedeniyle zorunlu olarak yerinden olurken, diğer yandan insanın genetik yapısı ve iklimin kendisi aktif olarak yeniden tasarlanıyor. Artık “iyi tasarım” olgusuna sığınamayız. Tasarımın baştan tasarlanması gerekiyor.”

3.İstanbul Tasarım Bienali, her şeyin tasarlandığı bir çağda, artık “iyi tasarım” olgusuna sığınmadan, “tasarım”ı yeniden düşünmeyi hedefliyor. Bienal sergileri Bedeni Tasarlamak, Gezegeni Tasarlamak, Yaşamı Tasarlamak ve Zamanı Tasarlamak adlı 4 farklı proje “küme”sinden oluşuyor.

Bedeni Tasarlamak başlığı altında sergilenen projeler, insan bedeninin nasıl sürekli yeniden inşa edilen bir yapı olduğunu  farklı yönleriyle keşfe çıkıyor. Bu bölümde ellerimizin benzersiz işleyişinden beyin üzerine yapılan son araştırmalara kadar farklı işler görmek mümkün. Gezegeni Tasarlamak  bizi geniş topraklar ve ekolojilerdeki insan tasarımı üzerine yeniden düşünmeye davet eden bir dizi proje sunacak. Yaşamı Tasarlamak, üretilen yeni mekanik, elektronik ve biyolojik yaşam formlarını inceleyecek.  Zamanı Tasarlamak  bizi, en eski tarihlerdeki ilk insan aletleri ve süslemelerden, insanlara kendilerini 2 saniye kadar kısa bir sürede tekrar tasarlayabilme olanağı veren sosyal medya kanallarına uzanan yeni bir tür arkeoloji ile tanıştıracak.

Tüm tema metni için: bizinsanmiyiz.iksv.org/sergi

3.İstanbul Tasarım Bienali Katılımcıları ve Projeler

Dünyanın dört bir yanından mimarlar, sanatçılar, tarihçiler, yönetmenler, koreograflar, arkeologlar, bilim insanları, laboratuvarlar, merkezler, enstitüler, STK’lar ve öğrenciler tarafından hazırlanan 70’in üzerinde proje, 3. İstanbul Tasarım Bienali’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Bienal antik dönemden bugüne uzanan bir zaman dilimine bakıyor. Sergilerde Yenikapı’da bulunan 8.500 yıllık Neolitik ayak izlerinin İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde bienal için özel olarak üretilen replikalarından, insanların yaşamına 1983 yılında giren cep telefonlarını antropolojik bir yaklaşımla ele alan insan-cep telefonu karışımı “Homo cellular”a, ve 2 Saniyede Tasarım kavramının sosyal medyadaki en yeni formlarına kadar pek çok çalışma izleyicilerle buluşuyor.

13.yüzyıl Arap-İslam Rönenansı ürünleri otomatonlar, bugünün programlanabilir makinelerine meydan okuyarak insan ve makine arasındaki sınırı silikleştirirken, şeffaf derisi altında iç organları görülebilen, 1927 yılında gerçek boyutta bir insan modeli olarak tasarlanan “Cam Adam”, Dresden Hijyen Müzesi’nden bienale gelerek 1938 yılından sonra ikinci İstanbul ziyaretini yapıyor.

Cam Adam, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren
Cam Adam, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Tacita Dean’in 16 mm’lik filmi “Yaşayan Servet, Japonya’da zanaat ustası bir “yaşayan servet”in bir gününü belgeliyor. Diller Scofidio + Renfro’nun video yerleştirmesi “Konuşulmayan” ise Charles Darwin’in “ifadeler arasında en özgün ve insani olanı” olarak tanımladığı yüz kızarmasını inceliyor. İzolasyon Enstitüsü” projesinde Lucy Mcrae, insan evriminin dış uzaydaki “aşırı yalnızlaştırıcı” etkilerini keşfediyor.

Diller Scofidio + Renfro, Konuşulmayan, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren
Diller Scofidio + Renfro, Konuşulmayan, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Orkan Telhan, “Mikrobiyal Tasarım Stüdyosu: 30 Günlük Simit Diyeti”nde 30 gün boyunca her gün genetiği değiştirilmiş farklı bir mayayla hazırladığı simitleri bienal ziyaretçilerine ikram ediyor. Sanatçı Ali Kazma ise son videosu “Güvende” ile izleyenleri, insanlar için hayati önem taşıyan tüm ekinlerin tohumlarının saklandığı, Norveç anakarası ile Kuzey Kutbu’nun ortasında yer alan Svalbard Adaları’ndaki Küresel Tohum Deposu’nun bilinmeyen koridorlarına götürüyor.

Martha Rosler, Güney Afrika’da yöresel topluluklarla çalıştığı 1990 yılında tanıklık ettiği konut adaletsizliğini belgeleyen Güney Afrika: Nehri Köprüsüz Geçmek” adlı yeni video çalışmasını sunuyor.

Princeton Üniversitesi Seung Laboratuvarı ve Columbia Üniversitesi’nin Zuckerman Enstitüsü’nün önde gelen nöro-bilimcilerinin ortak projesi “1 Beyin, 100 Milyar Nöron, 100 Trilyon Bağlantı” beynimizi hem bir tasarım mekanizması hem de bir plastik mimari örneği olarak ele alan yakın dönem yaklaşımlarını görselleştiriyor. İş, yaklaşık 80 milyar nöron ve 100 trilyon sinapsı yoğun bir ağ ile birbirine bağlayan insan beyninin ilk bütünlüklü haritasını çıkarıyor, beynin nöron ve sinir yollarının dijital ve fiziksel modellerini sergiliyor.

Forensic Architecture ise “Maymun Yasası” adlı çalışmasında, 2015 yılında Arjantin’de bir ceza istinaf mahkemesi tarafından insan hakları bahşedilen maymun Sandra’nın örneğinden yola çıkarak, insanın diğer canlı türlerine uyguladığı çevresel şiddeti sorguluyor.

Joyce Hsiang ve Bimal Mendis, dünyayı “sınırsız” tahayyül eden “7 Milyarlık Şehir” projeleriyle “her şey farklı olabilirdi” derken, Evangelis Kotsoris ve Rurger Huiberts dünyaya en uzak insan yapımı uzay aracı Voyager 1’in hikâyesini anlattıkları Voyager: Yıldızlararası Boşlukta İnsanlık” projeleriyle tasarımın dış uzaya kadar uzanabileceğini gösteriyor.

Bager Akbay’ın “Çoban”ı ise, 3. İstanbul Tasarım Bienali için özel bir sergi yapma amacını taşıyan bir otomaton. Neticesi önceden kestirilemeyen bir süreçle çalışan Çoban, geleceğin robot sanatçıları için tamamen otonom bir küratöryal ve idari sistemin araştırmasını yapıyor.

Dünyaca ünlü koreograf William Forsythe, “Soyutlar Kenti” projesinde, ziyaretçileri sergiyi gezerken bir taraftan bedenlerini yeniden tasarlamaya davet ediyor. Thomas Demand’in “Kontrol Odası” ise, Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki bir kontrol odasının kâğıttan bir modelini fotoğraflayarak, tasarımın felaketlerdeki rolünü yeniden düşünmeye çağırıyor.

Soyutlar Kenti, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren
Soyutlar Kenti, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Tomás Saraceno, “Eklembacaklınotlar… Karanlık Ağlar…” projesinde, farklı türden bir dizi örümceğin birbirlerinin tasarımlarının üzerinden geçerek karanlık ağlarla kurduğu karbon-fiber yapının çizimiyle, bu örümcekleri “kozmik astronotlar” olarak hayal edebilmenin kapılarını aralıyor.

Laura Kurgan ve Center for Spatial Research işbirliğiyle gerçekleştirilen “Çatışma Şehirciliği: Halep” projesi, geçtiğimiz 5 yıldır iç savaşın yaşandığı Suriye’deki yıkımı anlayabilmek için çağdaş haritalama tekniklerinden yararlanıyor. Proje antik şehir ve etrafındaki dehşet verici yıkımı gözler önüne seriyor.

Mimar Mitch McEwen, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun sokağa açılan dükkânlarından birine yaptığı “Sim Felaketi” adlı yerleştirmesiyle, kalkınma, arazi paylaşımı, kültürler, sınıf çatışması ve çoklu kişiliklerin “şizofrenisinin” devreye girdiği gece hayatı mekânlarından hareket ediyor, İstanbul’un tamamına yayılan bu “sim”in izini sürüyor…

26 Üniversitenin Katılımıyla ‘İnsan ve Tasarım İlişkisi’

3.İstanbul Tasarım Bienali bu yıl Türkiye’nin 6 kentinden ve Hollanda’nın Lahey kentindeki Kraliyet Sanat Akademisi’yle birlikte 26 üniversiteyle işbirliği kurarak, temaya farklı bakış açıları sunan projeleri izleyicilerle buluşturuyor. Üniversite ve benzeri akademik kurumların yaptığı çalışmaların sergileneceği Akademi Programı, panel ve söyleşiler ile de desteklenecek.

İstanbul Aydın Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, FMV Işık Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, MEF Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi projeleri kendi yerleşkelerinde; Başkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Lahey’deki Kraliyet Sanat Akademisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nden projeler İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Mimarlık Fakültesi’nin ev sahipliğinde; Hacettepe Üniversitesi, İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi’yle birlikte Beykent Üniversitesi Sanat Galerisi’nde; Marmara Üniversitesi, Sultanahmet’te yer alan Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Galerisi’nde; Medipol Üniversitesi, Beykoz Belediyesi – Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde ve Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Yerleşkesi’ne ek olarak ATÖLYE İstanbul’da program kapsamında yer alacak.

Yaratıcı Mahalleler Programıyla Tasarım Tüm Kente Yayılıyor

İstanbul Tasarım Bienali, tasarıma farklı açılardan yaklaşan tasarım stüdyoları, mimarlar ve markaları, kendi mahallelerinde düzenlenecek etkinliklerle öne çıkarma hedefiyle bu sene ilk defa Yaratıcı Mahalleler başlıklı bir etkinlik de hayata geçirdi. Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında, Karaköy, Eminönü, Beyoğlu, TomTom Mahallesi, Nişantaşı, Akaretler, Beşiktaş, Şişli, Ortaköy, Levent, Etiler, Arnavutköy, Kuruçeşme, Sarıyer, Kadıköy ve Büyükada olmak üzere 16 mahallede 38 farklı marka farklı etkinliklerle 4 hafta boyunca kent sakinleriyle buluşacak.

Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında, 23 Ekim Pazar günü 12.00-19.00 arasında Salon İKSV’de “Mahallelerin Hafızalardaki Renkleri”nden, “Albüm Kapakları Tasarımı”na, farklı sektörlerden isimlerin katılacağı “Mahalle Sohbetleri” başlıklı bir söyleşi de düzenleniyor.

Bienal süresince ayrıca Yaratıcı Mahalleler Programı’nın görsel kimliğini oluşturan Alametifarika’nın kurucu ortağı ve kreatif direktörü Uğurcan Ataoğlu tasarımıyla, Akaretler Meydan’ında Beşiktaş Belediyesi desteğiyle bir sokak uygulaması da gerçekleştirilecek. Aynı sokakta bulunan Alametifarika’nın içindeki tele mandalla iliştirilen gündelik notlar, eskizler, prova baskılar, fotoğraflar, duvarlarda yazan özlü sözler, motivasyon görselleri mahallenin tellerine uzanarak vitrinlere taşacak.

Yaratıcı Mahalleler Programı’nın katılımcıları ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi için: bizinsanmiyiz.iksv.org

Tasarım Rotaları

Geçtiğimiz yıllarda büyük ilgi gören, İstanbul’un farklı bölgelerindeki tasarım odaklı ofis, mağaza, atölye, imalathane ve mimari yapıların ziyaret edildiği Tasarım Rotaları, bu sene de devam ediyor. Bienalin açık olacağı dört hafta boyunca Beyoğlu, Çukurcuma, Tophane, Pera, Galata, Karaköy, Nişantaşı, Sultanahmet, Kuzguncuk, Fener ve Balat bölgelerini kapsayacak 6 farklı rotada yapılacak gezilerle katılımcılar farklı “tasarım hikâyelerine” tanıklık edecek. Tasarım Rotaları’nın biletleri Biletix, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Alt Sanat Mekanı’ndaki gişelerden ve İKSV’den alınabilir. Tasarım Rotsatış sistemi ve İKSV’den alınabilir. Tasarım Rotaları’yla ilgili ayrıntılı bilgilere ve yeni eklenecek rotaları bizinsanmıyız.iksv.org adresinden takip edebilirsiniz.

Türkiye’de Tasarımın 200 Yıllık Serüvenini 50’den Fazla Uzman Mercek Altına Aldı

3.İstanbul Tasarım Bienali’nin kavramsal çerçevesine paralel olarak, Pelin Derviş’in geliştirdiği ve yürütücülüğünde Türkiye’den farklı disiplinlerden uzmanlarla Türkiye’deki tasarımın 200 yıllık tarihi üzerine kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Türkiye Tasarım Kronolojisi adlı projesinde ambalaj, grafik tasarım, iletişim ve reklam, konut, mobilya, peyzaj, sanayi yapıları gibi alışılagelmiş konulara ilave olarak, bugüne kadar tasarım açısından yeterince ele alınmamış aydınlatma, oyuncak, müzik, seramik, sağlık, sivil örgütlenmeler gibi alanların da dahil olduğu 13 farklı alan, Tanzimat’tan günümüze uzanan bir zaman diliminde incelenecek.

Gündeliğin Belleği “İstanbul, 10 Mart 1336- 10 Mart 1920, 5.5 yaş” Kaynak: Ömer Durmaz Arşivi
Gündeliğin Belleği “İstanbul, 10 Mart 1336- 10 Mart 1920, 5.5 yaş” Kaynak: Ömer Durmaz Arşivi

Studio-X Istanbul’da yer alacak Türkiye Tasarım Kronolojisi kapsamında bienal süresince Cumartesi günleri bir tartışma serisi de düzenlenecek. Proje dâhilinde yapılacak etkinlikler bizinsanmiyiz.iksv.org adresinden takip edilebilecek.

Açık Çağrının Sonucunda Belirlenen 5 Proje, İstanbul Tasarım Bienali’nde

Küratörler Beatriz Colomina ve Mark Wigley, bienal teması eksenindeki tartışma alanını en geniş yaratıcı odaklara açmak ve düşüncelerine 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin kalbinde yer vermek amacıyla bir açık çağrı yaparak herkesi bienalin temasını yansıtan iki dakikalık bir video hazırlamaya davet etti. 36 ülkenin 68 şehrinden gelen 200’den fazla başvuruyu değerlendiren jüri tarafından seçilen 5 video bienalde Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun 5. katında sergilenecek. Kriterlere uyan diğer 141 video çalışması da yine aynı mekânda farklı bir bölümde ziyaretçilere sunulacak.

İstanbul Tasarım Bienali ile e-flux işbirliğinde yeni bir proje: “Superhumanity”

3.İstanbul Tasarım Bienali, sanatçı projeleri ve küratöryel çalışmaların duyurulduğu dünyanın en önemli arşiv ve yayın platformlarından e-flux ile özel bir işbirliği başlattı. Bienal küratörlerinin, e-flux’ın kurucusu Anton Vidokle ile mimar ve akademisyen Nikolaus Hirsch işbirliğinde geliştirdikleri Superhumanity adlı proje, tasarım ve mimaride yaygınlaşan fikirlerin buluştuğu yeni bir platform olarak başlatılan e-flux Architecture’ın da ilk projesi oldu.

Farklı ülkelerden 50’ye yakın yazar, bilim insanı, sanatçı, mimar, tasarımcı, filozof, tarihçi, arkeolog ve antropolog tarafından yazılan makaleler, Eylül ayının ortasından itibaren e-flux üzerinden 100.000’in üzerinde kişiye gönderiliyor. Bienal sürecince sergi alanında da yer alacak yazılar, bienalin ardından bir kitap olarak da yayımlanacak. Ayrıntılı bilgi ve yazılan makaleler için:  http://www.e-flux.com/architecture/superhumanity/

H&M ile Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik Sergisi : “Geleceği Giydirmek”

3.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, H&M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün işbirliğiyle, “Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Haziran 2016’da gerçekleştirilen atölyelerde, 20 moda ve tasarım öğrencisi, geri dönüştürülebilir malzemelerden sürdürülebilir tasarımlar hazırladı. Türkiye ve İsveç’ten önde gelen isimlerin yer aldığı jürinin belirlediği projeler, adını atölyenin danışmanlığını da yürüten Demirden Design ve Melis Pilavcı’nın belirlediği, “Geleceği Giydirmek” başlıklı sergi kapsamında, Pattu Mimarlık’ın hazırladığı özgün yaklaşımla, 4 Aralık tarihine kadar Adahan İstanbul Hotel’de görülebilir.

Çocuk ve Gençlere Yönelik Atölye Çalışmaları: “Gezegenimiz için… hayal et/düşün/tasarla”

Bienal süresince, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda, ALLIGATOR Boya ve BASF eş sponsorluğunda, çocuklara ve gençlere yönelik ücretsiz atölyeler de düzenlenecek. Informel Eğitim-cocukistanbul tarafından geliştirilen ve gerçekleştirilecek “Gezegenimiz için.. hayal et/düşün/tasarla” başlıklı atölyelerde, farklı yaş gruplarından çocuklar ve gençler, sergiyi gezerek, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarımın bugünkü rolünü sorgulayan çalışmalar yapacak. Farklı yaş grupları için farklı içeriklerde hazırlanan atölye ve etkinlik programı, hafta içi günlerde okul grupları ile gelen öğrencileri, belirli hafta sonları ise aileleriyle birlikte bienali ziyaret eden çocuklar ve gençleri ağırlayacak.
Program için : http://bizinsanmiyiz.iksv.org/etkinlikler/

3.İstanbul Tasarım Bienali sergileri;

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul ve Depo: Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00;
Alt Sanat Mekanı
: Pazartesi hariç, Salı-Cumartesi 13.00-21.00 ve Pazar günleri 11.00-19.00;
Girişlerin müze biletiyle yapılacağı İstanbul Arkeoloji Müzeleri: her gün 9.00-19.00 (31 Ekim’e kadar), 09.00-17.00 (31 Ekim sonrası) saatleri arasında gezilebilecek.

Bienal süresince Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Alt Sanat Mekanı’nda rehberli turlar da düzenlenecek.

Bienalde bu yıl ilk defa işitme engellilere yönelik olarak işaret dili ile yapılacak rehberli turlar da gerçekleştirilecek. Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) desteğiyle Sağır/İşitme Engelli Kültürü Hakkında Farkındalık ve İletişim Eğitimi alan İstanbul Tasarım Bienali rehberleri tarafından yapılacak turlar, bienal süresince 1, 3, 8, 10, 15 ve 17 Kasım tarihlerinde saat 10.00’da gerçekleştirilecektir. İşitme engellilere yönelik ücretsiz gerçekleştirilecek rehberli turlar için kayıt yaptırılması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: pelin.kus@iksv.org

3.İstanbul Tasarım Bienali’nde, sergilerin açık olacağı dört hafta boyunca, üniversite öğrencileri Cuma günleri bienal sergilerini, Zorlu Holding sponsorluğunda, ücretsiz rehberli turla gezecek. 20 kişiyle sınırlı turlara katılım öğrenci kimliğiyle gerçekleştirilecek.

Bienal sergileri ve tüm etkinliklerin detaylarının yer aldığı Rehber (5 TL) ile sergideki projelerin ve katılımcıların ayrıntılarıyla birlikte bienal sergisinin tasarımına, grafik tasarım yaklaşımına ve sosyal medya çalışmalarına dair metinleri içeren Katalog (75 TL), Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Alt Sanat Mekanı ve seçkin kitap evlerinden alınabilir.

Bienalin yayın programına ek olarak, küratörler Beatriz Colomina ve Mark Wigley’nin 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin hazırlık sürecinde tuttuğu notlar ile katılımcıların yazılarının farklı görüşlerine de yer veren bir Kitap da yayımlandı. İKSV  işbirliği ile Lars Müller Yayınevi tarafından basılan Biz İnsan Mıyız?: Tasarımın Arkeolojisi Üzerine Notlar başlıklı kitap, bienale özel fiyatı ile 45 TL üzerinden Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ile Alt Sanat Mekanı Lars Müller websitesinden alınabilir. (https://www.lars-mueller-publishers.com/are-we-human-notes-archeology-design)

3.İstanbul Tasarım Bienali Destekçileri

3.İstanbul Tasarım Bienali, İKSV tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

3.İstanbul Tasarım Bienali, Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi tarafından da destekleniyor. Yaratıcı Mahalleler Programı’na Beşiktaş Belediyesi destek veriyor.

 “Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik” atölyesi, H&M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü’nün işbirliğiyle yapılıyor. E-flux işbirliğiyle yapılan Superhumanity projesini Ernst Schering Vakfı, The National Museum of Modern and Contemporary Art, Korea (MMCA) ve Govett-Brewster Art Gallery destekliyor.

Panel ve söyleşi sponsorluğunu VitrA üstleniyor.

Bienale katkı sağlayan diğer kişi ve kurumlar arasında Princeton Üniversitesi, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Alt Sanat Mekanı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu, Acción Cultura Española (AC/E), Graham Vakfı, Elise Jaffe + Jeffrey Brown, Goethe-Institut, Japon Vakfı, British Council, SAHA Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi, Southampton Üniversitesi, Winchester Sanat Okulu, Füsun ve Faruk Eczacıbaşı, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, BTM Exhibit ve İstanbul Teknik Üniversitesi yer alıyor.

Paşabahçe Mağazaları’nın OMNIA koleksiyonu ve MasterCard ise bienalde özel projelerle yer alıyor. OMNIA, Kanyon’da özel bir yerleştirme tasarlıyor. Paşabahçe Mağazaları’nın OMNIA koleksiyonu’ndan Ayşe Birsel’in tasarımı olan bir yerleştirme ile Kanyon Büyükdere Meydan’ında yer alacak.”. MasterCard, “Paha biçilemez İstanbul ile Geceyi Tasarla” özel projesi ile kullanıcılarına özel sergi turları verecek.

Bienal temasının kümeleri arasında yer alan “Bedeni Tasarlamak” projesinin sponsorluğunu Koç Üniversitesi Hastanesi üstleniyor. 3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamındaki Çocuk ve Gençlik Atölyeleri, ALLIGATOR Boya ve BASF eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Zorlu Holding sponsorluğunda üniversite öğrencileri bienal süresince her cuma bienali ücretsiz rehberli tur ile gezecek.

Bienalin otomotiv sponsorluğunu Volvo Car Turkey üstlenirken; bienale katkı sağlayan diğer kuruluşlar arasında Türk Tuborg AŞ, Borusan, AKDO, Vestel, 3Dörtgen, ERSA, ADAHAN İstanbul Otel, HERO Yazılım ve Fikirbazzenger yer alıyor.

İKSV’nin tüm festivallerine Öncü Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi İletişim Sponsoru Vodafone, Resmi Taşıyıcı DHL, Konaklama Sponsoru The Marmara Collection, Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, Sağlık Sponsoru Memorial Sağlık Grubu ve Servis Sponsorları Navitas. GFK, directComm Marketing Group ile AGC destek veriyor.


3.İstanbul Tasarım Bienali ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://bizinsanmiyiz.iksv.org/
Sosyal medyada 3. İstanbul Tasarım Bienali:
facebook.com/istanbultasarimbienali
twitter.com/tasarimbienali
instagram.com/tasarimbienali/
istanbuldesignbiennial.tumblr.com
pinterest.com/istanbuldesignb
Snapchat: tasarimbienali
 
#bizinsanmiyiz / #arewehuman / #istanbultasarimbienali / #istanbuldesignbiennial