3. İstanbul Tasarım Bienali Basına Tanıtıldı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Ekim’de kapılarını ziyaretçilerine açıyor. “BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığıyla, Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde düzenlenen, “insan”ın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen 3. İstanbul Tasarım Bienali, 20 Ekim Perşembe sabahı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda yapılan basın açılışıyla tanıtıldı.

Basın açılışına konuşmacı olarak İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 3. İstanbul Tasarım Bienali küratörleri Beatriz Colomina ve Mark Wigley ile İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova katıldı.

3. İstanbul Tasarım Bienali küratörleri Beatriz Colomina ve Mark Wigley
3. İstanbul Tasarım Bienali küratörleri Beatriz Colomina ve Mark Wigley

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında “İKSV olarak ilk kez 2012 yılında düzenlediğimiz İstanbul Tasarım Bienali, kısa bir süre içinde hem ulusal hem uluslararası düzeyde saygın bir üretim ve buluşma platformu olarak kabul gördü. Tasarım ve ilgili tüm yaratıcı alanları kapsayacak şekilde geliştirdiğimiz, tasarım kavramı üzerine ufuk açmasını, kamuoyunda tasarım konusundaki duyarlılığı artırmasını amaçladığımız bienal 22 Ekim’de kapılarını açacak.  Bienal sergilerini tüm izleyicilerimizin zevkle takip edeceğini umuyoruz. İzleyicilerimizin de bu süreçte bienalle birlikte yeni düşüncelerle, yeni bakış açılarıyla tanışacağına, tasarıma dair yeni sorular soracaklarına inanıyoruz. İstanbul Tasarım Bienali, başta eş sponsorlarımız olmak üzere birçok değerli destekçimizin katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Tanıtma Fonu’na ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, bize büyük katkı sağlayan eş sponsorlarımız Enka Vakfı, Petkim ve VitrA’ya, etkinliğimizi destekleyen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara ve kamuoyunun bienal hakkında bilgilendirilmesine önemli bir katkıda bulunan siz değerli basın mensuplarına bir kez daha gönülden teşekkürlerimizi sunuyorum,” dedi.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı
İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı
 İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova
İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova

İstanbul Tasarım Bienali’nin basın açılışına, basın mensuplarının yanı sıra üniversitelerin ilgili bölümlerinin dekanları, akademisyenler, bienale destek veren kurum ve kuruluşlardan temsilcilerle mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Konuşmaların ardından Galata Özel Rum Okulu’ndaki bienal sergisi, küratörler Beatriz Colomina ve Mark Wigley rehberliğinde gezildi.


3.İstanbul Tasarım Bienali, ücretsiz olarak gezilebilecek.

Bienalde, 6 kıtadan 13 ülkeden 250’nin üzerindeki katılımcının 70’in üzerinde projesi yer alacak. Bienal katılımcıları arasında tasarımcıların yanı sıra mimarlar, tarihçiler, arkeologlar, koreograflar, sanatçılar ve bilim insanları da yer alıyor. Bienalde yer alan projeler, tasarımın insan hayatını, bedenini, yaşadığı gezegeni ve zamanı nasıl kökten değişikliklere uğrattığını gösteriyor.

3.İstanbul Tasarım Bienali sergileri 5 mekâna yayılacak. Bienal sergileri ücretsiz olarak Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, DEPO, bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekânı ve girişin müze biletiyle yapılacağı Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gezilebilecek.

İstanbul Tasarım Bienali, sergilerin yanı sıra paneller, söyleşiler ve birçok farklı etkinlikle de bir ay boyunca tüm şehre yayılacak. Bienalin ilk yılında başlatılan Akademi Programı’nda bir kez daha Türkiye’den ve yurtdışından üniversitelerin katıldığı ve bienal teması kapsamında üniversitelerde yapılan çalışmalar sergilenecek. Bu yıl başlatılan İstanbul genelinde farklı bölgelere yayılacak Yaratıcı Mahalleler programında özel projeler ve etkinlikler yer alacak. Tasarım Rotaları da kentte tasarım odaklı mekânlara yapılacak yürüyüşleri içerecek.

Bienalin sergi tasarımı Andrés Jaque ve Madrid’deki Ofisi Office for Political Innovation tarafından hazırlandı. Bienalin grafik tasarımlarını Pemra Ataç, Yetkin Başarır, Özge Güven, Okay Karadayılar ve Sarp Sözdinler yapıyor. Evangelos Kotsioris’in yardımcı küratör olarak görev aldığı bienalin internet üzerindeki çalışmalarını ise Iván López Munuera yürütüyor.

3.İstanbul Tasarım Bienali ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://bizinsanmiyiz.iksv.org/