SARIYER’de bir hatırlatıcı: RENKATÖLYESİ, Sarıyer sakinlerini mimarlık öğrencileriyle buluşturuyor…

Sarıyerliler ve İstanbul’un dört bir yanından mimarlık öğrencileri, 8-9 Ekim’de semtin hafızasındaki renkleri tartışmak için PETRA Zemin Kaplamaları’nın ev sahipliğinde, Sarıyer’de bir araya gelecekler.

8-9 Ekim 2016’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyeleri Ayşegül Kuruç ve Aylin Ayna tarafından yürütülecek olan atölye boyunca, mimarlık fakültesi öğrencileri ve mahalle sakinlerinden oluşan iki grup Sarıyer mahallelerinin hatırlanan renkleri üzerine çalışacaklar. Çalışmanın ürünleri, PETRA Zemin Kaplamaları’nın yeni binasının açılacağı gün olan 19 Ekim’den itibaren 3. İstanbul Tasarım Bienali süresince PETRA Showroom’da sergilenecek.

Atölyenin ilk gününde öğrenci grubu ile fotoğraf çekimleri gerçekleştirilecek. 3 farklı alanda çalışacak olan öğrenciler haritalar üzerinde çektikleri fotoğrafların yerlerini işaretleyecekler ve bunlar arasından seçim yapacaklar. İkinci gün ise semt sakinleri önceden kendi evlerinde seçtikleri Sarıyer’de çekilmiş, siyah-beyaz ya da renkli fotoğrafları ile gelecek ve bunları öğrencilerle paylaşacaklar. Elde edilen veriler, renk kartelalarına işlenecek.

Çalışma, bir görsel duyum olan rengin, hatırlama, hissetme ve bağ kurma ile ne denli ilişkili olduğunu saptamayı amaçlıyor. İstanbul gibi çok katmanlı bir şehrin yine kendisi gibi çok katmanlı yapıya sahip semtlerinden birinde bu çalışmayı yapmanın, semt sakinlerinin mekanla kurmuş oldukları bağları, mekânın anılarına ve yaşamlarına kattıkları, hissettirdikleri üzerine düşünmek ve onları paylaşmak için bir platform oluşturması planlanıyor.

“Sarıyer’de bir hatırlatıcı: Renk” atölyesinin üretimlerini tartışmak üzere düzenlenen Mahallelerin Hafızalardaki Renkleri” paneli ise 19 Ekim Çarşamba günü PETRA Showroom’da düzenlenecek. “Sarıyer’de bir hatırlatıcı: Renk” ve “Mahallelerin Hafızalardaki Renkleri” paneli 3. İstanbul Tasarım Bienali’nin paralel etkinliklerden biri olan “Yaratıcı Mahalleler” kapsamında gerçekleşecek.

Katılımcı olmak isteyen ve Sarıyer belediyesinin sınırları içinde kalan bölgede yaşayan semt sakinlerinden yaşadıkları yerlerde çekilmiş ev içleri, sokaklar, mesire yerleri vb. fotoğraflar üzerinden, o dönemin renklerini hatırlamaları isteniyor. Atölye haftasonu tüm Sarıyerlileri bekliyor.


PETRA Zemin Kaplamaları Hakkında:

PetraLogoPETRA, tüm teknik özellikler ve çevreye saygı konusunda dünyanın en kaliteli karo halılarını sayısız ihtiyaca göre uygun renk ve desenle müşterilerine tam 20 senedir sunuyor. Zemin kaplama malzemeleri sektörünün lider kuruluşlarından biri olan PETRA, 1993 yılında kuruldu. 20 yılı aşkın süredir, hızla artan pazar payına ilaveten üstün kalite ve hizmet anlayışı ile kendine sektörde sağlam bir yer edindi. PETRA, temel firma prensiplerinden biri olarak her zaman bünyesinde çevreye ve insana faydalı ürünler barındırmayı benimsiyor.

Daha fazla bilgi için www.petratr.com