[kitap]: Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri

Giulio Mongeri, gerek mimarlık faaliyetleri gerekse eğitimci kişiliğiyle Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında etkin rol oynamış isimlerden biri. İstanbul ve Ankara’da tasarladığı yapılarla Cumhuriyet Dönemi I. Ulusal Mimarlık akımının en önemli temsilcileri arasında sayılan bir figür. Şişli Dr. Şevket Bey Sokak’ta bulunan ve günümüzde mimarının adıyla anılan “Mongeri Evi” ise Mongeri’nin tasarladığı pek çok yapı arasında özel bir konuma sahip.

Özlem İnay Erten, “Şişli’de Bir Konak ve Mimar Giulio Mongeri” adlı kitabında yapıyı mimari, sanat tarihsel ve sosyolojik yönleriyle incelerken bir yandan da oldukça hacimli bir bölümle İtalyan mimarın yaşam öyküsüne odaklanıyor. Yapının, 1925 yılında Sadıkoğlu ailesi tarafından inşa edilişinden Türkiye’nin ilk özel doğum kliniğine ev sahipliği yapmasına, okul ve banka olarak kullanıldığı dönemlerden 2007 yılında Dr. Şükrü Bozluolçay tarafından satın alınışı ve Bozlu Art Project adıyla bir sanat mekânına dönüşmesine uzanan hikâyesinin takip edildiği kitapta Mongeri’nin hayatına dair daha önce bilinmeyen birçok bilgi de gün ışığına çıkıyor. Erten, çalışmasında yazılı kaynakların yanı sıra Mongeri’nin yakınları ve dönemin uzmanı tarihçilerle yaptığı bire bir görüşmeleri de sıklıkla kullanıyor.

Prof. Dr. Zeki Sönmez’in kaleme aldığı önsözle desteklenen ve görsel olarak zenginleştirilen kitap, yazılı kaynaklarda fazlasıyla gözardı edilmiş bir isimle ilgili ilgi çekici bir çalışma ve değerli bir akademik kaynak olma niteliği taşıyor.


Yayıncı: Bozlu Sanat Yayınları

Yazar :  Özlem İnay Erten

İngilizceye Çeviren: Feride Eralp

Basım Tarihi: Haziran 2016 (1. Baskı)

Basım Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 198 sayfa

Ebat: 27,5 x 23,5 cm

ISBN: 978 6058333208