Yeni sanayi devriminin öncü makinaları MAKTEK AVRASYA 2016’da sergilenecek!

Dünyada son 5 yılın en çok tartışılan konuları arasında yer alan Endüstri 4.0’ın üretim alanında geleceğini şekillendiren yeni nesil makinalar, MAKTEK 2016’da sahne alacak. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliği ile düzenlenen sektörün Avrasya’daki en büyük buluşması, 11-16 Ekim tarihleri arasında makina devlerini İstanbul’da ağırlayacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak olan organizasyonun 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.

Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alan “makina” ve “takım tezgahları”nı temsil eden iki büyük meslek örgütü TİAD ve MİB tarafından düzenlenen MAKTEK Avrasya 2016 için geri sayım başladı. Dünya Ekonomik Formu dâhil olmak üzere son yılların en önemli konuları arasında yer alan Endüstri 4.0’ın öncü makinaları, dünya makina devleri tarafından TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece İstanbul’da tanıtılacak. Sanayiyi bekleyen büyük dönüşümün “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” sloganıyla 14 salon, 120 bin metrekare alanda; makine, robot ve insan etkisiyle aktarılacağı organizasyonun bu yıl 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratması hedefleniyor.

75 ÜLKEDEN 70 BİNİ AŞKIN SEKTÖR PROFESYONELİNİ AĞIRLAYACAK

İlhan Ersözlü
İlhan Ersözlü

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında “Makina” ve “Takım tezgâhları” sektörünün stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Bu yıl Türkiye dahil 75 ülkeden 70 bini aşkın sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturacağımız MAKTEK Avrasya 2016, hem sektörün dünyaya duyurulmasında hem de yeni sanayi devrimiyle tüm sektörleri bekleyen gelişmelerin tanıtılmasına ev sahipliği yapacak” dedi.

Fuara; Türkiye ile birlikte Almanya, İspanya, Çin, Tayvan, Hindistan, Güney Kore, Japonya, İtalya, İngiltere gibi sektörde söz sahibi 30’u aşkın ülkeden katılımcının yenilikçi ürünlerini sergileyeceğini söyleyen Ersözlü şunları kaydetti:

“İki yılda bir düzenlediğimiz Avrasya Bölgesi’nin en büyük organizasyonunda bir önceki dönemde 1378 firma ve firma temsilcisi katılmıştı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı desteği ile 30’un üzerinde yabancı misyon ve temsilciliğin desteğinden güç alarak gerçekleştirdiğimiz tanıtım çalışmalarıyla 1.500’e yakın markanın ürünleri ilk kez tanıtılacak. Fuarda ön plana çıkacak en önemli gündem maddesi ise Endüstri 4.0 olacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için yeni fırsatlar yaratacak olan Endüstri 4.0’ın sağlayacağı avantajlar, kurumlara sunacağı üretkenlik, ciro artışı, yatırım, iş gücü, teşvik, Endüstri 4.0’a geçiş için ihtiyaç duyulan teknolojik sistemler, eğitim konuları, seminer ve toplantılarla alanında uzman isimlerce aktarılacak. Ayrıca katılımcı ve ziyaretçiler, alım heyetleri ile fuar süresince farklı iş imkânları oluşturmak, yeni pazarlara açılmak için ‘Fuar Özel Ziyaretçi Programı’ kapsamında toplantılar gerçekleştirebilecek. Makina ve teknoloji fuarcılığı konusunda özel deneyim ve uzmanlık isteyen, kendine özgü özellikleri olan MAKTEK Avrasya 2016’nın, TÜYAP deneyimi ile bu yıl da önemli başarılara imza atacağına inanıyoruz.”

Sektörde ve üretimde küresel fırsat kapılarını aralayacak olan MAKTEK Avrasya 2016’da CNC, universal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergilenecek.