(TeamFores), DRD MOTORBIKES’ın Ataşehir mağazasını tasarladı…

TeamFores Mimarlık tarafından Ataşehir’de tasarlanan DRD Motorbikes Honda, dinamik ve endüstriyel detaylarıyla ön plana çıkıyor. Uzun yıllar başta otomotiv ve kiralama sektörleri olmak üzere farklı iş kollarında faaliyet gösteren Derindere Şirketler Grubu’nun yenilikçi girişimlerinden biri olan DRD Motorbikes için tasarlanan 1.200 m²’lik showroom; satış departmanı, mağaza, servis ve ofis oluşumlarıyla fonksiyonel ve bütüncül bir kurgu sunuyor.

Aydınlatma armatürlerinden merdiven korkuluk detaylarına, ayrıştırma ünitelerinden mobilyalara kadar tüm detayların TeamFores Mimarlık tarafından özel olarak tasarlandığı DRD Motorbikes Honda’da, daha önce motosiklet mağazalarında uygulanmayan bir anlayış ortaya konulmuş. Showroom’un alt katında yer alan 400 m²’lik servis alanında, yedek parça deposu, soyunma odaları ve duş alanları bulunuyor. Mutfak ile entegre eğitim odası, 16 kişilik toplantı ve eğitim alanı olarak kullanılmasının yanı sıra yemek salonu olarak da hizmet veriyor.Showroom’un giriş katında yer alan 200 m²’lik açık satış alanında sergilenen motosikletlerin yanı sıra müşterilerin servis ve satış danışmanlarına rahatlıkla ulaşabilecekleri iki ayrı geçiş sağlanmış. Ana kapıdan girildiğinde Honda’nın hobi motosikletlerinin arasından geçilerek ulaşılan karşılama bankosunun hemen arkasındaki kontrollü kapı ile müşterilerin servise girmesi engellenirken, danışmanın rahatlıkla servis alanına geçmesi amaçlanmış. Servis girişinde konumlandırılan ekran sayesinde de müşterilerin alt kat servis bölümünde motosikletleri ile ilgili yapılan işlemleri rahatlıkla izleyebilmeleri sağlanmış. Motosikletlerin sergilendiği alan olarak tasarlanan giriş kattaki karşılama bankosunun hemen arkasında konumlandırılan şeffaf merdiven, üst kata ulaşılmasının yanı sıra merdivenin arka kısmında yer alan mağaza ile giriş bölümü arasında bir seperatör olarak konumlandırılmış.

Tüm aksesuar ve tamamlayıcı ürünlerin yer aldığı mağaza, “shop in shop” konseptiyle tasarlanan ferah iç mekanlardan oluşuyor. Aynı katta yer alan yönetici odası ve açık ofis alanının tam karşısındaki büyük camın, bahçede konumlandırılan Bonzai tip zeytin ağacına bakması, doğanın iç mekanla buluştuğu bir etki oluşturmuş. Giriş kat ve servis alanında tüm tesisat ve alt yapı sistemleri dekorasyonun bir parçası olarak ön plana çıkarılmış.

150 m2’lik üst katta ise genel müdür odası, muhasebe departmanı ve toplantı odası konumlandırılmış. Bu kapalı hacimler, özel müşteriler ve hobi motor kullanıcıları için planlanan lounge alanlarıyla birleştirilmiş. Bu alanda eğitimler, seyahatlerle ilgili sunumlar vb. etkinliklerin yapılmasına imkan veren bir ses ve görüntü alt yapısı da oluşturulmuş. Hareketli çelik hasır panolar sayesinde bu mekanlar istenildiğinde kısmen kapalı bir alan haline getirilebiliyor.


TeamFores Hakkında:

TeamFores, 1997 yılında İstanbul’da nitelikli mimarlık hizmetleri vermek üzere Serter Karataban tarafından kuruldu. Kurulduğu günden bu yana 1.000.000m²’nin üzerinde proje ve uygulama gerçekleştirdi. 2002 yılında yaptığı Kuyubaşı Fidanlığı’na ait showroom binası, 2002-2007 yılları arasında özel sektörde yapılan en iyi 15 binadan biri seçilmiş ve 2007 yılında İşveren Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Aynı yapı, 2008 yılında Türkiye’nin tüm mimarlarının ilk yapılarını kapsayan “Mimarın İlk Yapısı Yarışması”nda üçlü kısa listeye kalarak finalist olmuştur. 2004 yılında davetli mimar olarak Belçika’nın Gent şehrinde SMS2 Timing şirketine ofis projesi yapmış ve uygulamasını denetlemiştir. 2007 yılında yapımı tamamlanan, eski bir Rum evinin yenilenerek butik otele dönüştürülmesi projesinde İ’zaz Otel, kullanıcı oylarıyla İstanbul’daki en iyi B&B otel seçilmiştir. TeamFores ayrıca 2007 yılında Dubai’de girdiği bir yarışmada 2. olmuş, Katar’da ise 2008 yılında Katar Bilim ve Teknoloji Parkı Ziyaretçi Merkezi Uluslararası Mimari Proje Yarışması’nda 1. olmuştur. 2011 yılında iç ve dış mekan yenileme ve onarım çalışmaları TeamFores tarafından yapılan Mazak Binası, ARKİV seçkilerine girmiştir. 2014 yılında Derindere Araç Kiralama şirketine ait ofis projesi SBID Uluslararası Akıllı Tasarım ve Ofis Yarışması’nda Türkiye’den finale kalan tek proje olup, aynı yıl Bener Hukuk Bürosu projesi birçok yarışmada finalist olmuş ve Mimarlık Almanağına girmeye hak kazanmıştır. Milas Atatürk Spor Salonu projesi de birçok kez kısa listeye kalmış ve WAC 19. Dönem projeleri arasında da birinci seçilen proje olmuştur.

Serter Karataban, 2010 yılı Ocak ayında Ceyda Atıcı ile birlikte Stüdyo Dinamo İçmimarlık Ltd. şirketini kurmuş ve aynı yıl Nisan ayında, Burak Aluminyum için yaptığı stand ile Yapı Endüstri Merkezi’nin düzenlediği geleneksel Yapı Fuarı’nda “Amacına En Uygun Fuar Standı Tasarımı” yarışmasında 3.’lük ödülünün sahibi olmuştur. Serter Karataban, aralarında İstanbul Teknik Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Gedik Üniversitesi, TOBB Üniversitesi ve İSTEK Vakfı okullarının da bulunduğu çok sayıda okulda davetli mimar olarak mesleki seminerler de vermiştir. 15 Mart 2009 tarihinde, Yunanistan’dan gelen 50 kişilik bir grup öğrenciye, Türkiye’nin kaliteli mimari mirasını ve iklimin mimari üzerindeki etkilerini anlattığı bir konferans vermiştir, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) gibi organizasyonlarda da konuşmacı ve panelist olarak yer almış, birçok kez, yarışmalarda ve diploma projelerinde davetli jüri üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Çalışmalarına halen TeamFores bünyesinde devam etmektedir.