Emlakta BEKLENTİLER Olumlu!

Son günler yaşadığımız büyük sıkıntıların ardından ekonomik göstergelerin nasıl bir seyir izleyeceği merak ediliyordu. Hükumetin aldığı tedbirler, yerli ve yabancı yatırımcıların verdikleri güven sinyalleri piyasaların hızla toparlanmasını sağladı. Halen az da olsa tedirginlik hissedilse de önümüzdeki süreçte normal seyrin devam edeceği tahmin ediliyor.

Darbe girişimi sonrası ekonomik yansımaların nasıl olacağı en çok merak edilen sektörlerden biri de emlak sektörüydü. Hem yabancıların hem de yerli alıcıların emlak yatırımı yerine nakitte kalmalarından korkuluyordu. Bu konuda korkulanın aksine olumlu bir hava estiğini gözlemlediklerini belirten Nazenin Konakları Satış Müdürü Duygu Taj, kısa ve orta vadede hedeflerin gerçekleşme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Duygu Taj
Duygu Taj

Yeni Yatırım Projeleri Daha da Hızlandı

İnşaat sektörünün ekonomiye güçlü bir dinamizm sağladığını belirten Duygu Taj, nakit para döngüsünde önemli bir unsur olan sektörün önemine değinerek şunları söyledi; “Türkiye yaşadığı her kötü dönemden güçlenerek çıkmıştır. Bu bugün de böyle olacaktır. Toparlanma sürecini çabuk atlatabiliyoruz. Açıkçası biz de projelerimizle ilgili çok kısa süreli durgunluk yaşayabilme ihtimalini düşündük ama korkulan olmadı. Şu an hem inşaat faaliyetlerimiz hem de satışlarımız olağan seyrinde sürüyor. Yaz aylarının rehaveti de bittikten sonra yıl sonunun hedeflerin üzerinde kapanacağını düşünüyorum. Bununla birlikte şirketimiz yeni arsa yatırımlarına ve proje çalışmalarına da bu süreçte devam ediyor. Önümüzdeki aylarda yine Nazenin Konakları markasıyla 2 yeni projeye daha başlayacağız.

Emlak piyasasının geneline baktığımızda ise olumlu havayı görebiliyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu(TUİK) verilerine göre geçtiğimiz mayıs ayında 56 bin konut satışı gerçekleşti. 2015 yılının mayıs ayında ise 49 bin konut satışı gerçekleşmişti. Yani yaklaşık %14’lük bir artış söz konusu.”

“Sektör Ekonomiye Dinamizm Sağlıyor”

İnşaat sektörünün kısa sürede toparlanmasının tüm ekonomiyi olumlu etkilediğini ifade eden Duygu Taj sözlerini söyle tamamladı: “Türkiye her dönem bazı sıkıntılar yaşasa da hep değerli bir ülke olmuştur. Yabancıların Türkiye’deki gayrimenkule ilgisi de bu yüzdendir. Ayrıca sektör ekonomiye dinamizm sağlıyor. İnşaat malzemelerinin bir çoğu Türkiye’de üretilirken, iç pazarla büyüyen firmalarımız ihracata yöneliyorlar ve döviz girdisi sağlıyorlar. Müteahhit firmalarımız yurt dışında büyük projeler gerçekleştiriyorlar ve yine aynı şekilde ülkemize döviz sokuyorlar. Bu durum istatistiklere yansımasa da önemli bir ihracat kalemimiz aynı zamanda.”