(İDER MOBİLYA), küçük yaşam alanlarını YENİDEN tanımlıyor…

Nüfus artışıyla birlikte küçülmeye başlayan apartman dairelerinde, doğru dekorasyonla daha konforlu yaşam alanları oluşturmak mümkün. Şehirlerin kalabalıklaşması özellikle yeni inşa edilen binalarda daha küçük metrekarelerde daireler inşa edilmesine neden oluyor. Çekirdek aile kavramının yaygınlaşması ve tek başına yaşayan kişilerin sayısının artması da küçük dairelere olan ilgiyi artıran etkenlerin başında geliyor.

Dairelerdeki bu değişiklikler mobilya trendleri üzerinde de belirleyici rol oynayarak tasarımları farklılaştırıyor. İder Mobilya Genel Müdürü Mehmet Pınarbaşı, dekorasyonla evinizi olduğundan büyük gösterebilecek ve rahat bir nefes almanızı sağlayacak püf noktalarını açıklıyor:

İşlevsel tasarımlar hayatı kolaylaştırıyor

“Küçülen alanlarla birlikte dekorasyonda öncelik, sade ve işlevsel mobilyalardan yana oluyor. Kullanılabilecek sınırlı sayıda mobilya varsa seçimi çok amaçlı olanlardan yana yapmak elbette akıllıca bir tercih olacaktır. Yataklarda bazalı modellerin tercih edilmesi depolama alanından tasarruf edilmesine ve alanın açılmasına yardımcı olurken; açılabilir koltuklar misafirler için ayrıca bir yatak bulundurmayı gereksiz hale getirerek küçük evlerin kurtarıcısı oluyor.”

Minimalist tasarımlar ağırlık kazanıyor

“Kalabalık ve mobilyaların iç içe geçtiği evler, ev sakinlerinin dar alanlarda rahat hareket etmelerine engel oluyor. Böylece daralan yaşam alanlarında büyük ve hantal koleksiyonlar yerini daha küçük ve kullanışlı mobilyalara bırakıyor. Minimalist çizgileriyle öne çıkan tasarımlar, alandan tasarruf edilmesini sağlarken evlerin daha modern bir görünüme bürünmesini de sağlıyor.”

Aydınlık görünümün sırrı açık renk duvarlar

“Koyu ve pastel renkler aydınlatma ne kadar iyi olursa olsun karanlık bir ortama sebep olacaktır, karanlık odalar da her zaman daha küçük ve kasvetli görünecektir. Bu nedenle özellikle küçük alanlarda açık renklerin tercih edilmesi daha aydınlık bir alan yaratarak odaları olduğundan geniş gösterecektir.” 

İyi bir aydınlatma her şeydir

“İyi aydınlatılmayan bir mekanın ferah bir algı oluşturması mümkün olmayacaktır, karanlık ve kasvetli bir görünüm yakalamaktan çekiniyorsanız odalarınızın yeterince aydınlatılmasını sağlayacak spotlardan faydalanabilirsiniz. Abajurlar da aydınlatmaya katkıda bulunmanın yanı sıra dekorasyonunuza hareket katacaktır.”

Karmaşık desenler tüm planları bozabilir

“Evinizin ambiyansına uygun olacak şekilde büyük ve karmaşık desenli geniş halılar yerine, minimal tarzda, tek renkli ve küçük boyutlu halılar tercih edilebilir.  Ancak sade dekore edilmiş bir salon için renkli tercih edilmiş bir halı evinizin atmosferini tamamen değiştirebilir…”

Detaylı bilgi için: www.idermobilya.com