(Türkiye İMSAD) İNŞAAT MALZEMESİ SANAYİ ENDEKSLERİ Haziran 2016 Sonuçları…

Türkiye İMSAD’ın her ay paylaştığı İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi’nin Haziran 2016 sonuçları açıklandı. Buna göre; Bileşik Endeks Haziran ayında son dört aylık artışına son verdi ve geriledi. Endeks Haziran ayında 2,3 puan düştü ve yeniden 100 puan seviyesinin altına indi. Bileşik Endeks Haziran ayında özellikle faaliyetlerdeki gerilemenin etkisi ile düştü. Ayrıca Darbe girişimi ve sonrasında oluşan koşullar ile güven ve beklentilerde de gerilemeler oldu.

Bileşik Endeksi oluşturan üç alt endeks de gerileme eğilimi gösterdi.

Faaliyet Endeksi Haziran ayında özellikle iç satışlardaki, üretimdeki ve cirolardaki düşüş ile geriledi.  Ramazan ayı ile mevsimsellik etkili oldu.

Güven endeksi son yaşanan gelişmeler ardından en çok gerileyen endeks oldu. Genel bir güven kaybı oluştu.

Beklenti endeksi de uzun süre sonra daha hissedilir şekilde geriledi. İç pazar siparişleri uyarı verir seviyede düştü. Yaşanan gelişmeler de beklentileri bozdu.

Ramazan Ayı Faaliyetleri Yavaşlattı 

Faaliyetler Haziran ayında önemli bir gerileme gösterdi. Mevsimsellik etkisi Ramazan ayı ile faaliyetleri yavaşlattı. Faaliyet endeksi Haziran ayında 2,0 puan düştü. Haziran ayında tüm faaliyetlerde zayıflama yaşandı. Haziran ayında faaliyet endeksi geçen yılın Haziran ayı faaliyet endeksinin 1,0 puan altında gerçekleşti. Yurtiçi satışlarda Haziran ayında bir önceki aya göre hızlı bir gerileme oldu. İhracat Haziran ayında sınırlı bir gerileme gösterdi.  Üretim iç satışlardaki gerilemeye bağlı olarak bu kez düştü. Satışlardaki gerileme ile cirolarda da düşüş yaşandı. Ramazan ayı ile iç talepte ortaya çıkan yavaşlama Haziran ayı faaliyetlerini olumsuz etkiledi.

Güven Zedelendi

Güven endeksi Haziran ayında önemli ölçüde geriledi. Yaşanan darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeler önemli bir güven kaybına yol açtı. Haziran ayında oluşan koşullar güven üzerinde aşağı yönlü etkiler yarattı. Güven seviyesi geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin ise 9,6 puan altında bulunuyor.  Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven önemli ölçüde zayıfladı. İnşaat sektörüne ve inşaat malzemeleri sanayine yönelik güven de geriledi. Yurtiçi pazarlarına yönelik güven de uzun süre sonra düştü.  İhracat pazarlarına yönelik güvende ise sınırlı bir artış oldu. Darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmelerin güven üzerinde ana belirleyici olmaya devam etmesi bekleniyor.

Beklentiler Olumsuz Etkilendi  

Faaliyetlerde görülen düşüş, güven kaybı ve son yaşanan gelişmeler ile ortaya çıkan belirsizlikler beklentileri olumsuz etkiledi. Böylece beklenti endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre 2,4 puan düştü. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde Haziran ayında sınırlı bir gerileme yaşandı. İnşaat malzemeleri sanayine ilişkin beklentiler ise daha kuvvetli bir düşüş gösterdi. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişleri uzun süre sonra ilk kez önemli bir gerileme gösterdi. Bu gerileme uyarı niteliğindedir. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan ihracat siparişleri ise yine zayıf kaldı. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi ise siparişlerdeki düşüşe bağlı olarak hissedilir bir gerileme gösterdi.

Ortaya çıkan yeni koşullarda ekonominin yavaşlayacak olması önümüzdeki aylarda faaliyetleri sınırlayacaktır. Güven ve beklentiler ise normalleşmenin sağlanması ile iyileşecektir.