İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu’na göre: “Kadıköylünün tercihi Ataşehir”

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin desteğiyle hazırlanan REIDIN – İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu’nda 2016 yılı 2. çeyrek dönemi sonuçlarına göre, gerçekleşen taşınma işlemleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 artış gösterdi.

İstanbul’da 39 ilçe arasında en fazla taşınma hareketliliği yüzde 12 oranla yine Kadıköy’de yaşandı. Kadıköy’den taşınanların yüzde 32’si taşınma nedeni olarak kentsel dönüşümü gösterdi.

Kadıköy’den ayrılanların yüzde 31’i taşınmak için Ataşehir’i tercih etti. Ataşehir bu çeyrek dönemde, yüzde 11 oranla 39 ilçe arasında en fazla taşınılan ilçe oldu. Bir önceki çeyrek dönemde taşınma hareketliliğinde en fazla talep gören ilçe Maltepe idi.

Avrupa yakasında ise Gaziosmanpaşa’da taşınma hareketliliği tespit edilirken, Gaziosmanpaşa’dan yapılan taşınma işlemlerinin yüzde 27’si taşınma sebebinin kentsel dönüşüm olduğunu dile getirdi. Avrupa yakasında en fazla taşınılan ilçe ise yüzde 7 oranla Kağıthane oldu. Kağıthane’yi, Sarıyer ve Beylikdüzü izliyor.

1+1 daire tipinden taşınanların yüzde 80’i yine 1+1 daire tipine ilgi gösterirken, 1. kattan gerçekleşen taşınma işlemlerinin yüzde 48’inin de yine 1. kata yapılması dikkat çekti.

Kira ve satış değerleri de yükselişte

REIDIN – İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu 2016 yılı 2. çeyrek dönemi sonuçlarına göre, REIDIN Konut Kira değeri, Ataşehir ilçesinde yıllık yüzde 33, Sarıyer ilçesinde yıllık yüzde 34 oranında arttı. REIDIN Konut Satış Fiyatı ise Ataşehir ilçesinde yıllık yüzde 37, Kağıthane ilçesinde ise yıllık yüzde 33 oranında artış kaydetti.

Makbule Yönel Maya
Makbule Yönel Maya

Maya: “Taşınma hareketliliği sürecek”

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, ikinci çeyrek rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İstanbul ili içerisinde evden eve taşınma işlemlerinin bölgesel bazda hareketlilik ve yoğunluklarının tespit edilerek takibini yapmayı amaçlayan REIDIN–İSTEEND İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu’nun ikincisi yayımlandı. Bu rapor da İstanbul’da taşınma hareketliliğinin artarak sürdüğünü gösteriyor. Taşınma anlamında Anadolu yakasında en hareketli ilçemiz, Kadıköy. Avrupa yakasında ise Gaziosmanpaşa. Her iki ilçede de Kentsel Dönüşüm taşınma için önemli bir etken olmayı sürdürüyor. İstanbul’da en büyük talep gören ilçe ise Ataşehir. Kentsel dönüşümün İstanbul’da taşınma hareketini tetiklemeye devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.


TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Hakkında:

TSKB Gayrimenkul Değerleme, bilgi birikiminin temelini TSKB’nin yarım asrı aşkın bir sürede elde ettiği gayrimenkul, makine ve ekipman parkı ekspertizi uzmanlığından alarak, 2002 yılında gayrimenkul değerleme hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.

Değerleme, danışmanlık, proje geliştirme ve fizibilite, en iyi en verimli kullanım etüdü, piyasa araştırmaları, sektörel etütler, yatırım inceleme-kontrol, makine-ekipman ekspertizi gibi konularda uluslararası standartlarda (IVSC) bağımsız ve tarafsız hizmet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, çalışmalarını gizlilik esasına uygun gerçekleştirmektedir.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, güncel olarak takip ettiği sektörel veriler ve gelişmeler ışığında hazırladığı raporlar ile yatırım kararlarında yol gösterici bir misyon edinmiştir. Pazar araştırma hizmetleri ile gayrimenkul yatırımlarında, yatırımcıların doğru ve sağlıklı adımlar atmasına da destek vermektedir.

Değerleme sektöründe köklü birikimin ve uzmanlığın temsilcisi olan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş, tüm Türkiye’ye yayılan güçlü organizasyon yapısı ve lisanlı değerleme uzmanlarıyla projelerin başlangıç aşamasında itibaren her aşamasında danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Değer tespit hizmetleri kapsamında arsalardan iş merkezlerine, fabrikalardan alışveriş merkezlerine, otellerden lojistik tesislerine, limanlara kadar geniş bir alanda pazar değeri tespiti TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin uzmanları tarafından yapılmaktadır.

TSKB Gayrimenkul Değerleme, güçlü ve profesyonel kadrosuyla kurulduğu günden bugüne; şahıslara, yerli ve yabancı şirketlere, kamu kuruluşlarına, yerli ve yabancı bankalara, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, gayrimenkul geliştirme firmalarına, hukuk bürolarına, finansal kiralama şirketlerine, sigorta ve reasürans şirketlerine, belediyelere, bağımsız denetim şirketlerine, aracı kurumlara, vakıflara ve özellikle SPK mevzuatına tabi olan şirketlere uluslararası standartlarda kabul gören bağımsız ve tarafsız raporlama hizmeti sunmaktadır.

2003 yılı Şubat ayında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kabul edilen “Değerleme Şirketleri” listesine alınan TSKB Gayrimenkul Değerleme; SPK mevzuatı gereğince bir gayrimenkulün veya varlığın rayiç değerini bağımsız ve tarafsız bir şekilde takdir etmekte ve uluslararası alanda kabul görmüş değerleme standartlarına uygun olarak müşterilerine raporlamaktadır.

2003 yılı Şubat ayında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kabul edilen değerleme şirketleri listesine alınan TSKB Gayrimenkul Değerleme aynı zamanda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 17.12.2009 tarih ve 3469 sayılı kararı ile “Gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmeti verme yetkisi alan ilk şirketlerden biridir. SPK, BDDK lisanslarından sonra İngiliz Kraliyet Ailesi Tescil ve Lisans Kurumu tarafından verilen ve uluslararası hizmet güvencesi sunan RICS lisansını alarak, Türkiye’nin üç lisansla hizmet veren önde gelen şirketlerinden biri olmuştur.

2012 yılıyla birlikte Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ‘yeşil bina’ yatırımları için değerleme ve danışmanlık hizmeti vermeye başlayan TSKB Gayrimenkul Değerleme, kadrosunda yeşil binalar konusunda bilgili ve yeşil bina değerlendirmesinde yetkinliği olan, LEED Green Associate sertifikalı çalışanlara sahiptir. TSKB Gayrimenkul Değerleme Leed Sertifikalı değerleme uzmanları ile sürdürülebilirlik konusundaki en önemli farkındalıklardan biri olan “Yeşil Binalar”ın değerlemesi, En İyi ve En Yüksek Kullanımda “Yeşil Değer” Analizi hizmetlerini sunmaktadır.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş., ilk şubelerini 2006 yılında Ankara ve İzmir illerinde açmıştır. Bursa, Adana ve Antalya’dan sonra 2015 yılında Diyarbakır ve Trabzon’da da iki şube faaliyete geçiren, İstanbul merkez olmak üzere 8 ilde şubeleri ve 69 ilde de temsilcileri ile hizmet veren TSKB Gayrimenkul Değerleme, yaygın hizmet ağını günden güne güçlendirmektedir.