TÜRKİYE PAVYONU Venedik Mimarlık Bienali’nin “En İyi 10 Ülke Pavyonu” arasında gösterildi!

Fotoğraf: Cemal Emden

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi geçtiğimiz günlerde kapılarını açtı. 27 Kasım’a kadar devam edecek bienalde, Pritzker ödüllü Şilili mimar Alejandro Aravena küratörlüğündeki Reporting from the Front başlıklı Arsenale ve Giardini mekânlarındaki ana serginin yanısıra, kentin farklı noktalarına yayılan 62 ülkenin pavyonu da yer alıyor.  

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, Darzanà başlıklı proje sergileniyor. Türkiye Pavyonu, ABD’nin önemli sanat platformlarından Artsy tarafından Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki “En İyi 10 Ülke Pavyonu” arasında gösterildi.

Artsy’nin haberinde, Türkiye Pavyonu’ndan şu sözlerle bahsediliyor: “Türkiye Pavyonu, neredeyse yarım binyıl boyunca askeri rakip ve ticaret partneri olan Venedik Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkilere, eski bir İstanbul tersanesinden kalıntıları Arsenale’ye taşıyarak gönderme yapıyor. Küratörler Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu ve Ertuğ Uçar, bu eski gemi yapım mahallesinde bulunarak Venedik’te gemi şeklinde bir araya getirilen obje ve döküntülere baştarda adını vermiş. Komşu pavyonlardaki poster ve pano keşmekeşinin ortasında pavyondaki heykel enstalasyonu çok daha etkileyici bir hal alıyor. Her bir bileşene yakından baktıkça İtalya’yı ve Türkiye’yi içine alan tüm bir Akdeniz mirası gözler önüne seriliyor*.”

Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören Darzanà sergisi ve Türkiye Pavyonu ile ilgili haberler ayrıca; Archinect, Arch Daily, Architect Magazine, Art Daily, Interior Design, World Architecture Community (ABD), Dezeen, Monocle Radio, Wallpaper (İngiltere), L’Architecture d’Aujourdui (Fransa), Deutsche Welle (Almanya), Corriere della Sera, Domus, Elle Decor, Il Giornale dell’architettura (İtalya), Azure (Kanada), Casa Vogue (Brezilya) gibi dünyanın önde gelen pek çok yayınında da geniş yer buldu.

*Haber metnine ulaşmak için: www.artsy.net/article/artsy-editorial-the-10-best-pavilions-at-the-venice-architecture-biennale