PAZARLIK ALIŞKANLIĞI, enerjimizi tüketiyor

 

Hollanda’nın Rotterdam kentinde faaliyet gösteren IND (Inter.National.Design) mimarlık ofisinin kurucusu ve ortağı Mimar Arman Akdoğan, Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi’nin organizasyonuyla düzenlenen söyleşide görüşlerini paylaştı.

Eserlerinde Avrupa, Latin Amerika ve Doğu kültürlerini sentezleyen Akdoğan, “Türkiye’de fikrin özünü bozmadan sunmak çok zor” dedi.

Arman Akdoğan

Konuşmasında Hollanda şehir planlama pratiklerini anlatan ve Türkiye’deki uygulamalarla karşılaştıran Akdoğan, Avrupa’nın mimarlık alanında standartları olduğu için uygulama aşamasında sorun yaşanmadığını, Türkiye’de ise İpekyolu’ndan kalma pazarlık anlayışı nedeniyle işlerin uzadığını, istenen düzeyde uygulama yapılamadığını belirterek, “Türkiye’de pazarlık alışkanlığı ve uğraştırıcı prosedürler yüzünden yoruluyoruz, enerji kaybediyoruz. Ucuz yapalım, kısa sürede yapalım anlayışı işerin kalitesini de olumsuz etkiliyor. Avrupa’da standartlar var. Türkiye’de geleceğe yönelik düşünce yok. Tek derdimiz binanın bir an önce bitmesi. Hiç kimse yanıbaşındaki apartmanın ne olacağını bilmiyor, planlama yok. Herşey işgal olduğu için korku yaşanıyor“ diye konuştu.

Otomobil alınca; muayene şartı, yedek parça desteği, yenilenebilme gibi konulara dikkat edilirken, yapı sektöründe buna dikkat edilmediğini, binaların da dönüşebileceğinin, yenilenebileceğinin düşünülmediğini, planlama yapılamadığını dile getiren Akdoğan, kolektif düşünce mantığıyla hareket edilmezse sektördeki yanlış uygulamaların önlenemeyeceğini öne sürdü.

“İstanbul’daki yapılaşmada ölçek şaşması yaşanıyor “ diyen Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un 16. yüzyıldaki silueti bozuldu. Camiler dev binalar arasında çok cüce kaldı, gök kubbe kavramının dışına çıktık. Özellikle Maslak bölgesindeki yapılaşmaya bakarsanız ölçek şaşmasının boyutlarını görürüsünüz. Binaları insan ölçeğinde planlamamız gerekir.”

Dünya çapındaki yarışmalarda ödül kazanan ve projeleri çeşitli ülkelerde uygulanan Arman Akdoğan’ı davet etme gerekçelerini anlatan Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Canan Oytan ise, “ Ustalarımızı, hocalarımızı davet ederek üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Ustalarımızın deneyimleri ve görüşleri öğrencilerimize, mimarlarımıza yeni ufuklar açıyor” dedi.

Zafer Özer