[söyleşi]: “Geleceğin Tasarımcılarına Önem Veriyoruz”

Özgür Üzeltürk

Işıklar İnşaat Malzemeleri’den Özgür Üzeltürk ile tuğla malzemesini ve sosyal sorumluluk projelerini konuştuk.

 

Yapı sektörünün bugünkü durumunu kısaca değerlendirebilir misiniz? Size göre sektörde acil çözüm bekleyen sorunlar nedir? Sektörün kısa ve orta vadedeki vizyonunu çizebilir misiniz?

İnşaat süresince ilgili belgelerin projeye uygunluğunun kesinlikle denetlenmesi gerekiyor.

Yapı sektörü çok canlı, hareketli, büyüme oranları oldukça iyi, bize göre beklentinin üzerinde. Ama bu hızlı büyümenin getirdiği bazı sorunlar var, bunların en önemlisi konutlardaki kalite sorunu.  Markalı, büyük üreticiler dünya standartlarında yapı malzemesi üretimi yapıyor, bunda çok fazla sorun görmüyoruz, malzeme ve kalite denetimleri de son yıllarda geçen yıllara oranla daha fazla yapılıyor. Fakat hızlı bir inşaat sürecinin olması, pratik malzemelerin seçilmesi, bazı konfor şartlarını ortadan kaldırıyor. Konutlarda maalesef kalitesiz bir işçilik, uygulama ve düzen görüyoruz. Bizim de firma olarak bu konuda çok önemli ürünlerimiz var ve ürün geliştirmek istiyoruz çünkü şikayetler çok fazla. Neden şikayet var? En büyük sorunlardan bir tanesi konutlarda konfor dedik. Ses yalıtımı. Yüksek katlı binalar, pek çok yapının bir arada bulunmasından kaynaklı gürültü sorunu, komşuluk ilişkilerinden doğan gürültü sorunu, çevre yollarının, otoyolların şehirlerin içinden geçmek zorunda kalması veya etrafının çabucak şehircilikle donatılması sonucunda oluşan gürültü sorunu, çok fazla. İnsanların kendi evlerinde huzur bulması gerekirken bu huzuru bulamadıklarını görüyoruz çünkü ses izolasyonlu konutların olmaması çok büyük bir şikayet. Birincisi bu, ikincisi, biz Işıklar firması olarak yapı kabuğu oluşturuyoruz, çatıdan cepheye, cepheden zemine kadar ürün gruplarımız var. Bu yapı kabuğunu oluştururken en önemli unsurlardan bir tanesi cephelerin ısı yalıtımı. Bu konuda da eksiklikler görüyoruz, özellikle binaların ısı yalıtımı ile ilgili kontrollerinin yapılmaması… İlk başta ruhsat alımında bazı detaylar çıkıyor, fakat yapım sonrasında bu detayların uygulanması konusunda eksiklikler olduğunu düşünüyoruz. Bazen, az önce bahsettiğim gibi, hızlı yapılaşma, hızlı inşaat sürecinin getirdiği atlanılan bazı noktalar oluyor. Onun için, konutların tüketiciye teslim edilmeden önce ruhsata ve detaylara uygun yapılıp yapılmadığının denetlenmesi gerekli. İnşaat süresince ilgili belgelerin projeye uygunluğunun kesinlikle denetlenmesi gerekiyor. Bir taraftan da tüketicinin de bilinçlendirilmesi gerekiyor. Son yıllarda bu bilinç düzeyi arttı aslında. Sosyal mecralarda proje bilgileri, duvar detaylarından tutun her türlü detay açıklanıyor, takip edilebiliyor, tüketicilerin bir kısmı bunlara ulaşabiliyor. Bu şekilde bir gelişim olduğunu düşünüyoruz. Tabi bir taraftan da inşaat sektörünün ihracata yönelik çalışmaları da var. Sıkıntıların başında ihracat yaptığımız ülkelerdeki politik durum, savaş halleri veya Türkiye ile olan ilişkileri geliyor. Yani ihracat yaptığımız ülke listesinde ilk 3-4 sıraya koyduğumuz ülkeleri malesef tamamen değiştirmek zorunda kaldık son birkaç yıldaki gelişmeler yüzünden. Onun için üretici firmalar yeni pazarlar bulmakla ilgili çalışmalar yapıyor. Bu şekilde çalışmalarımız sürüyor.

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

Yapı kabuğunu oluşturduğumuzu iddia ediyoruz ve yapı kabuğunu oluştururken de hem su hem ısı yalıtımı gibi çeşitli yalıtım sistemleri bir araya getirerek detaylar oluşturuyoruz.

Birincisi, biz firma olarak zor bir üretim yapıyoruz. Klinker üretiyoruz. Klinker demek yüksek derecede pişirilmiş tuğla demek. Yani toprağın neredeyse camsı hale getirilmesi operasyonunu gerçekleştiriyoruz. Bu üretim prosesi Türkiye’de ve dünyada çok az bulunan bir proses. Bir kere ham maddenizin çok değerli olması lazım. Bu bizi farklı kılan noktalardan bir tanesi. Bartın toprağı, Bartın kili, ki bu tarım toprağı değildir kesinlikle. 90’ların başından beri tarım toprağını kesinlikle kullanmıyoruz, bu konuda çevreye büyük saygımız var. Taşı öğüterek, kili kullanarak bir karışım hazırlıyoruz. Toprak kalitemiz çok iyi, yüksek derecede pişirdiğimiz zaman istenilen sonuçlara cevap veriyor. Bundan dolayı sadece Türkiye değil, dünya piyasasında da çok önemli bir marka olduğumuzu düşünüyoruz. Bunun yanında, ürün çeşitliliğimiz çok fazla. Tasarımcıya şu anda 470 farklı Klinker tuğla modeli sunuyoruz detayları çözmesi için. Ayrıca yapı kabuğunu oluşturduğumuzu idda ediyoruz ve yapı kabuğunu oluştururken de hem su hem ısı yalıtımı gibi çeşitli yalıtım sistemleri bir araya getirerek detaylar oluşturuyoruz ve öneriyoruz. Bu detaylar hem ülkemizde hem ihracat ülkelerinde kabul görüyor. Mesela Rusya’da çok önemli bir proje için çalıştığımız hem yalıtımı kuvvetli hem yanmazlık özelliği olan bir duvar detayımız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından beğenilerek hemen 40’tan fazla okulun projesinde kullanıldı. Böylece çok önemli yapı kabuğu detayları oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Diğer bir farkımız, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak eğitimler düzenliyoruz. Bugüne kadar meslek sahibi olmayan 1000’i aşkın gencimize meslek edindirme kurslarında sertifika dağıttık. 6 hafta süreli kurslardan mezun olan arkadaşlarımız belgeleriyle pek çok projeye imza attılar. Ailelerini de düşündüğümüzde bu, 4000-5000 kişinin geçim kaynağı olmuş oluyor. Bu çalışmaları da sürdürüyoruz, eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Bizi farklı kılan bir diğer konu da mimarlık ve mühendislik öğrencilerine yaptığımız eğitimler, çalışmalar. Onları tabi ki fuarlara ve seminerlere davet ediyoruz ama yoğun tempolarında ayaklarına kadar giderek tanıtım turlarımızla beraber kampüslerde workshop çalışmaları yapıyoruz. Yani tüm malzemeyi getiriyoruz, markamızdan önce “Tuğla nasıl, nerelerde kullanılır, tuğlada kalite ne demektir? Dünyada son yıllarda gerçekleştirilen projeler nelerdir?” gibi başlıklarla ilgili eğitimlerimiz var. Bunlar da çok zevkli geçiyor çünkü hocalarımız hem eğlenceli bir ders işleme hem de malzemeyi tanıma imkanı buluyorlar. Bunların da bize, ülkemize ve sektörümüze orta ve uzun vadede çok önemli katkıları olacağını düşünüyoruz.IMG_2263 copy

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

Öğrenci arkadaşlarımızın gerçekleştirdiği projeleri bir yarışma haline getireceğiz ve onların tasarımlarını belirlenecek bir köyde gerçekleştireceğiz.

İstanbul Fuarı bizim için çok önemli bir fuar. Burada standımıza gelen ziyaretçilerle yeni ürünümüzü paylaştık. Geçtiğimiz günlerde lansmanı yapıldı, EkoKlinker. En önemli özelliği öncelikle ses yalıtımı, özellikle komşuluk ilişkileri olan dairelerde, yatak odalarında, mutfakta, gürültü geçirmeyecek bir yapıda olması çok önemli. Diğer en önemli özelliği yalıtımı bünyesinde bulundurması. Mineral panellerini, klinker tuğlanın içerisinde bulundurarak yalıtımı uzun yıllar koruyacak bir sistem ve duvar tipi geliştirdik. Çok beğeni kazandı, zaten fuarda da B2B Medya’nın En İyi Cephe Bileşeni ödülünü aldık, mutluyuz. Fuarda sergilediğimiz diğer ürünlerden bir tanesi de Bartın ve çevresindeki köylerde yaşayan kadınlarımızın üretime katılımı için gerçekleştirdiğimiz el yapımı tuğlalar. Bunlar dekoratif, el yapımı ve ahşap kalıplarda geleneksel yöntemlerle şekillendirilip modern fırınlarımızda pişirilerek, sadece iç mekanlarda değil cephelerde de kullanılacak, yüksek kalitede pişirilmiş, teknolojik tuğlalar. Bunun da tanıtımını gerçekleştiriyoruz. O da inanılmaz bir ilgi görüyor. Sosyal boyutunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kadın gücümüzün, el emeğimizin değerlendirildiğini, onların köylerinden servislerle alınarak konforlu bir üretime katıldıklarını ve başarıları da beraber paylaştığımızı düşünüyoruz. Sadece Türkiye’de değil yurtdışında da çok büyük bir ilgi çeken el emeği göz nuru tuğlalarımızın da tanıtımını yapıyoruz.

Aynı zamanda geleceğin mimarlarına, geleceğin tasarımcılarına çok önem veriyoruz. Geçtiğimiz yıl Mimar Sinan Üniversitesinin, öğrencilerinin organize ettiği “Köyünü Yaşat” projesine sponsorduk. Bu sene de hem sponsoruz hem de bir öğrenci proje yarışması ile beraber katkı sağlıyoruz. Öğrenci arkadaşlarımızın gerçekleştirdiği projeleri bir yarışma haline getireceğiz ve onların tasarımlarını belirlenecek bir köyde gerçekleştireceğiz. Malzememize onların duygularını vereceğimizi düşünüyoruz. Çok başarılı geçeceğine ve ilgi çekeceğine eminiz. Önümüzdeki günlerde de bunları sizlerle paylaşacağız. Yani, bir öğrenci için çok önemli olduğunu düşündüğümüz, tasarımcının çalışmasının sonucunu hemen almasını sağlayacağımızı ve bu mutluluğu beraber yaşayacağımızı düşünüyoruz.

Yapı Fuarı hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

Hem Türkiye için hem de bölgesel çok önemli bir fuar olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’deki misafirlerimizi ağırladığımız, her geçen gün de sayısının fazlaca arttığı bir fuar. Biz bu fuarı sene içerisinde bekliyoruz, ürünlerimizi ona göre hazırlıyoruz, misafirlerimizi bu tarihlerde ağırlıyoruz, ürünlerimizle buluşturuyoruz. Bizim için çok çok önemli. Ziyaretçi kalitesi de yüksek. Yani gelen ziyaretçilerin hepsi sektör temsilcisi, karar vericiler. Bu, fuarın verimliliğini arttırıyor. Dediğimiz gibi, bölgesel bir fuar olması sebebiyle çevre ülkelerden de pek çok ziyaretçimiz var, onları ağırlıyoruz. Açıkçası yeni ürünlerimizi sunmak için sabırsızlıkla beklediğimiz bir organizasyon, Yapı Fuarı. Bir tek ulaşımla ilgili sıkıntılar oluyor tabi, gerçi son yıllarda toplu taşıma araçlarının buraya gelmesi problemi yavaş yavaş ortadan kaldırıyor.