Mimarlar SANCAKLAR CAMİİNDE!

39.Yapı Fuarı kapsamında ITE Turkey, YEM Fuarcılık ve Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından Emre Arolat’ın yurtiçi ve dışından bir çok ödül almış yapısı Sancaklar Camii’ne gezi organize edildi.

Yapı Fuarı’nı ziyaret eden mimarların katıldığı gezide, EEA’da Sancaklar Camii projesinin ekibinde yer alan Leyla Kori, projenin uygulama ve tasarım sürecinin hikayesini paylaştı. Caminin forma dayalı güncel mimariden uzaklaşarak, sadece dinsel bir mekanın özüne odaklanarak tasarlandığını söyleyen Leyla Kori, camiyi ziyaret eden mimarların projeye dair merak ettikleri soruları cevaplandırdı. Sorulan sorular daha çok caminin akustik çözümü, malzemenin çeşidi -kullanım biçimi ve ışıkla ilgiliydi. Akustik çözümü için bu konuda yetkin isimlere başvurulduğunu söyleyen Kori, taş duvarlarda doğal taş kullanıldığını, uygulama sürecinde çok titiz çalışıldığını ve bunun için inşa sürecinin bile uzadığını söyledi. Işık için ise gündüz gün ışının kullanıldığını akşamsa gün ışığının yerine aydınlatma elemanları kullanılarak doğal ışık etkisinin 24 saat sürdüğünü belirtti. Gezi, mimarların bol bol yapının fotoğrafını çekmesiyle sona erdi.

Ağırlıklı olarak Ankara, İzmir ve İstanbul’da mimarlar;M artı D Mimarlık’tan Dürin Süer ve Metin Kılıç, Eke Mimarlık’tan Öznur Turan ve Seçil Şavklı, Ayyapı İnşaat’tan Turgut Çıkış, Netto Mimarlık’tan Hande Uğur Balçu, Burcu Özen Kumbak, Ezgi Taniş ve Safiye Yüksel, Ülema Mimarlık’tan Necdet Ulema ve Ayşe Dürin Ulema TH&İDİL Mimarlık’tan Tamer Başbuğ ve Hasan Özbay Tarkan Oktay Mimarlık’tan Tarkan Oktay, Hatırlı Mimarlık’tan Yeşim Hatırlı, CAG Mimarlık Atölyesi Lale Özgenel, Güner Mimarlık’tan Adem Burca ve Hande Burca, Boyut Mimarlık’tan Bozkurt Gürsoy Trak, Tülin Çetin Mimari Tasarım’dan Tülin Çetin, VEN Mimarlık Fatih Erduman, Yaşar Üniversitesi’nden Deniz Özkut, NVA Architecture’dan Noyan Vural, P Mimarlık’tan Ayşe Peker, Arkayın Mimarlık’tan Tufan Arkayın ve di Studio’dan İlker Özdel, Şanalarc’dan Murat Şanal ve Saffet Bekiroğlu

IMG_2315