[söyleşi]: “Yapı Fuarı İstanbul Gittikçe Büyüyor”

Amber Eroyan

Yapı-Endüstri Merkezi’nden Amber Eroyan ile bir editör için yapı sektörü ve Yapı Fuarı’nın anlamını konuştuk.

Yıllardır düzenleyen ekipte ev sahibi idin İstanbul Yapı Fuarı’nda. Sizin için fuar ne demek?

Amber Eroyan: Ben yayın için, içerik üreten taraftaydım. Firmalardan görüş alıyor, canlı haberler yapıyorduk. Yaklaşık 5-6 yıldır sürekli izliyorum fuarı. İzmir ve Ankara fuarlarına da katıldım. Bu yıl gözlemlediğim İstanbul fuarının bu süre içerisinde genişlediği, büyüdüğü. Yeni salonlar, farklı markalar katılıyor. Ancak bu sadece fiziksel değil, kaliteli bir büyüme, her salonda çok ilgi çekici markalar, ürünler ve yeniliklerle karşılaşılıyor.

Fuar boyunca her gün çeşitli konferans, söyleşi gibi etkinlikler de düzenleniyor. Bu etkinlikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Amber Eroyan: Etkinlikler, fuarı izlemeye gelmek için sebeplerden biri daha olabiliyor. Özellikle bu yıl oldukça zengin bir etkinlik programı yapılmış. Bu yıl, mimarların da daha çok ilgisini çekebilecek çeşitli etkinliklerin varlığı mutlu etti beni.

Mimarların fuara  ilgisini nasıl buluyorsunuz?

Amber Eroyan: Sadece fuarda değil, tüm mimari etkinliklerde gözlemlediğim şu ki, öğrenciler daha çok ilgi gösteriyor ve katılım sağlıyorlar. Fuar özelinde konuşmak gerekirse, malzemeyi görmek tanımak ve dokunmak çok önemli. Dijital ortamlardan izlemekten farklı oluyor buraya gelmek. Belki her yıl birçok yeni malzeme üretilmiyor ama iki yıl da bir de olsa vakit ayrılmalı.

Editör gözüyle nasıl değerlendirirsiniz fuarı?

Amber Eroyan: Haberlerini yaptığımız, üzerine konuştuğumuz malzemeleri, ürünleri yakından görme ve inceleme şansımız oluyor. Yanı sıra sektörden birçok insanla yüz yüze görüşme, tanışma, sohbet etme fırsatı veriyor fuar. Bu tür ortamlarda hem içerik sağlayanlar hem de okurlarla tanışıyoruz.