Yapı Sektörünün En Büyük İş ve Bilgi Platformu 39.YAPI FUARITURKEYBUILD İSTANBUL Kapılarını Açtı!

Dünyanın beş büyük yapı fuarından biri olan, 39 yıldır Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapılarını açtı. 5 gün boyunca Türk yapı sektörünü bir araya getirecek olan fuarın Açılış Töreni, Kenya Cumhuriyeti Arazi, Konut ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı Kabine Sekreteri Prof. Jacob Kaimenyi, Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Honorable Kiema Kilonzo, T.C. Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan, ITE Group Bölge Direktörü Vincent Brain ve ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer’inkatılımıyla gerçekleşti. 100.000 m2’lik 14 salon ve açık alanda gerçekleşecek fuar, 1.250 katılımcı firmanın en son ürün, hizmet ve teknolojilerini 111.000 ziyaretçiyle bir araya getirecek.

Fuar kapsamındaki “İş Geliştirme Platformu” bu yıl, Kenya, Nijerya, Mozambik özelinde gerçekleşecek “Konuk Bölge Afrika Projesi” ve bu yıl ilk kez düzenlenen “Hedef Pazar İran Projesi” ile Türk yapı sektörüne yeni pazarlar yaratacak. Fuarın bu yıl ki yeniliklerinden olan “Mimarlık ve Mimarlık Kültürü” etkinlikleri de mimarlık ve tasarım alanlarında yapı profesyonellerine bilgi akışı sağlayacak.

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen, Dünyanın beş büyük yapı fuarından biri olan,“Türkiye’nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı” Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul açıldı. 39 yıldır yapı dünyasının uluslararası buluşma noktası olan fuarın açılışı, Kenya Cumhuriyeti Arazi, Konut ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı Kabine Sekreteri Prof. Jacob Kaimenyi, Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Honorable Kiema Kilonzo, T.C Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan, ITE Group Bölge Direktörü Vincent Brain ve ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer tarafından yapıldı.

10 – 14 Mayıs tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açık olacak olan fuar, 100.000 m2’lik 14 salon ve açık alanda, 1.250 üretici firmanın en yeni malzemelerini, teknoloji ve hizmetlerini 111.000 ziyaretçiyle buluşturacak. Bu yıl içeriği daha da zenginleştirilen “İş Geliştirme Platformu” etkinlikleriyle 39. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, sektöre yeni pazarlar yaratarak sektöre ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Fuarın bu yıl ki yenilikleri arasında yer alan ve fuar süresince gerçekleştirilecek olan “Mimarlık ve Mimarlık Kültürü Etkinlikleri” ise mimarlık ve tasarım alanında yapı sektörü temsilcilerine bilgi akışı sağlayacak.1462875466_39._Yap___Fuar_____Turkeybuild_Istanbul___1

“Mimarlık ve Mimarlık Kültürü” etkinlikleri…

“Mimarlık ve Mimarlık Kültürü Etkinlikleri” kapsamında fuarın ilk etkinliğini “Türkiye’de Sürdürülebilirlik ve Türk Müteahhitler Birliği Deneyimi” başlıklı semineriyle Mimar Selçuk Avcı gerçekleştirdi. Selçuk Avcı seminerde, her yönüyle sürdürülebilirlik ilkeleri üzerine tasarlanan Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Merkez Binası Projesine yönelik deneyimlerini Türk yapı sektörü profesyonelleriyle paylaştı. 11 Mayıs Çarşamba günü ise “Asya’nın yükselen yıldız tasarımcısı” olarak nitelenen dünyaca ünlü, RIBA ödüllü Mimar Chris BosseGeleceğin Şehri: Kentsel Çevrede İnsan, Teknoloji ve Doğanın Sinerjisi” başlıklı konferansıyla fuarın konuğu olacak.“Mimarın Yeni Malzemeleri” etkinliği ve yapı sektörünün uzmanları ve mimarlık öğrencilerini bir araya getirecek olan “Mimarlıkta Kariyer” seminerleri de gerek mimarlık öğrencilerine gerek yapı profesyonellerine ışık tutacak etkinlikler arasında yer alıyor.

Konuk Bölge Afrika Projesi: Kenya, Nijerya, Mozambik

Fuarın “İş Geliştirme Platformu” etkinliklerinden beş yıldır başarıyla sürdürülen Konuk Ülke Projesi’nde bu yıl ilk kez bir ülke yerine, Türk yapı sektörünün hedef pazarları arasında yer alan Afrika Bölgesi ağırlanıyor. “Konuk Bölge Afrika Projesi” başlığı altında 11 Mayıs’ta gerçekleştirilecek etkinliklerde yeni pazarlar arayışındaki Türk yapı sektörünün potansiyel büyüme alanlarından olan Kenya, Nijerya ve Mozambik ülkeleri değerlendirilecek. Proje kapsamında fuar sırasında düzenlenecek olan “Türkiye – Afrika İnşaat Forumu”nun ardından, bu üç ülke ve kıtanın önemli pazarlarından gelecek satınalma heyetleri fuar katılımcılarıyla “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda bir araya gelecek. Projeyle, yılda toplam 35 milyar dolar inşaat malzemesi ithal eden Kenya, Nijerya ve Mozambik’in, artan inşaat harcamalarıyla Türkiye inşaat malzemeleri ihracatının büyümesinde etkili olması amaçlanıyor.

“Konuk Bölge Afrika Projesi” kapsamında ağırladıkları ülkelerin son yıllarda inşaat sektöründeki büyümelerine dikkat çeken ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer şöyle konuştu:“YEM Fuarcılık olarak, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un bu yıl 39’uncusunu gerçekleştiriyor olmanın büyük heyecanı içerisindeyiz. Ülke ekonomisi için bu denli önem taşıyan yapı sektörüne sağladığımız katkıyı artırmak adına beş yıldır başarıyla sürdürdüğümüz ‘Konuk Ülke Projesi’ni bu yıl ‘Konuk Bölge Afrika Projesi’ başlığı altında gerçekleştirme kararı aldık. Proje kapsamında, inşaat sektöründeki hızlı büyümeleri, kıta içerisindeki coğrafi konumları ve Türk yapı sektörünün gelişimine sunduğu iş fırsatlarıyla dikkat çeken Kenya, Nijerya ve Mozambik ülkelerini ağırlıyoruz. Bu ülkelerin son beş yıldır inşaat sektöründeki büyümeleri ülke ekonomilerinin büyümesinin önüne geçti ve 35 milyar dolarlık inşaat harcaması gerçekleştirdiler. Bu büyümede son yıllarda artarak devam ettirilen altyapı çalışmalarının ciddi bir payı var. Söz konusu ülkelerin artan inşaat harcamalarıyla Türkiye inşaat malzemeleri ihracatının büyümesinde rol oynayabileceği inancındayız.”

Burcu Başer
Burcu Başer

Hedef Pazar: İran

Türk yapı sektörünü bu yıl farklı etkinlikleriyle buluşturacak fuarın yeniliklerinden biri de 12 Mayıs’ta, Kalekim’in destekleriyle gerçekleştirilecek olan “Hedef Pazar Projesi”olacak. “Hedef Pazar Projesi”nde ambargonun kalkmasıyla Türk yapı sektörünün gözde pazarlarından biri olan İran değerlendirilecek. Proje kapsamında düzenlenecek “İran – Türkiye İnşaat Forumu ve İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda, hedef pazar İran’daki iş fırsatları Türk yapı sektörü profesyonelleriyle paylaşılacak ve ülkeden gelen satınalma heyetleriyle Türk inşaat malzemesi üreticileri bir araya getirilecek.

Yurtdışı Alım Heyetleri İkili İş Görüşmelerinde 40 ülkeden satınalma heyeti geliyor

Fuarın İş Geliştirme Platformu etkinliklerinden biri olan ve T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) ile birlikte organize edilen “Yurtdışı Alım Heyetleri İkili Görüşmeleri” bu yıl 40 ülkenin katılımıylagerçekleştiriliyor ve firma yetkilileri Türk yapı sektörü malzeme üreticileriyle karşılıklı iş görüşmelerinde bir araya getiriliyor. Katılımcı ülkeler şunlar: Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Gürcistan, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kosova, Lübnan, Makedonya, Malezya, Mısır, Özbekistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Venezuela, Vietnam, Yunanistan ve Zambiya.

Altın Mıknatıs Stand Tasarım Ödülleri…

Yapı Fuarları – Turkeybuild’in bir geleneği olan Altın Mıknatıs Stand Tasarım Ödülleri bu yıl da fuar kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

  1. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul hakkında detaylı bilgi ve online daveti içinwww.yapifuari.com.tr