Prof. Dr. DOĞAN KUBAN Yeditepe Üniversitesi’ne konuk oldu…

Prof. Dr. Doğan Kuban

Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Mimar Sinan Haftası kapsamında mimar, bilim insanı ve yazar Prof. Dr. Doğan Kuban’ı ağırladı.

Yeditepe Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan ve Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl’ün de konuklar arasında yer aldığı etkinliğe Yeditepeli öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi. “Dünya Kubbe Mimarisi’nde Mimar Sinan” başlıklı bir konferans veren Prof. Dr. Kuban’a Mimarlık Bölümü özel bir sürpriz hazırladı. Prof. Dr. Kuban’ın 90. doğum günü olduğunu öğrenen Mimarlık Bölümü, konferans bitiminde kendisine sürpriz bir doğum günü kutlaması ile Kuban’ın doğum gününü kutladı.

Konferans ve kutlama sonrasında Yapı Endüstri Merkezi tüm katılımcılara Prof. Dr. Kuban’ın “Mimarlık Kavramları” isimli kitabını armağan olarak dağıttı ve Prof. Dr. Kuban kitaplarını imzaladı.

Etkinlik sonrası verilen kokteyle paralel olarak Mimarlık öğrencilerinin iki ay boyunca bu etkinlik için hazırladıkları Mimar Sinan’ın eserlerini çalıştıkları “eskiz defterleri” sergilendi.1461753943_dk1

Prof. Dr. Kuban Bizans ve Osmanlı Dönemine ait İstanbul haritalarını inceledi.

Prof. Dr. Doğan; Habitat II Toplantısı için yapılmış olup Tarih Vakfı’nda bulunan ve 2014 yılında Vakıf’tan Yeditepe Üniversitesine kazandırılmış olan İstanbul maketlerini inceledi. Biri 1200 yılı Bizans dönemi ve diğeri 1900’lü yıllar Osmanlı Dönemi İstanbul’unu yansıtan ve Mimarlık Fakültesi’nin yer aldığı binanın 2. ve 3. katlarında sergilenmekte olan maketler Prof. Dr. Doğan Kuban ve beraberindeki ekibin büyük beğenisini topladı.1461753944_dk2