TEBAR, ustalar için belgelendirme merkezi haline geldi…

Yalıtım sektörünün belirli standartlarda ürün üretmesi, kalitenin artırılması ve haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren TEBAR (Test Belgelendirme Araştırma ve Geliştirme Ticaret A.Ş.), aynı zamanda yalıtım sektöründeki meslek standartlarının belgelerini veriyor.

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği)
bünyesinde faaliyet gösteren TEBAR, yalıtım sektöründeki meslek standartlarının belgelerini verebilen Türkiye’deki 3 kurumdan biri olarak, sektör için önemli bir adres haline geldi. Yalıtım sektöründe çalışan ustalara ‘Isı Yalıtımcısı’, ‘Su Yalıtımcısı’, ‘Ses Yalıtımcısı’ ve ‘Yangın Yalıtımcısı’ olmak üzere 4 ayrı kategoride ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ vermeye yetkili olan TEBAR; 25 Mayıs 2015’te yayımlanan tebliğe göre zorunlu hale getirilen belgeye, her ustanın sahip olması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu hale getirildiği 40 meslek içinde, yalıtım sektörünün 4 ana unsurları ‘Isı Yalıtımcısı’, ‘Su Yalıtımcısı’, ‘Ses Yalıtımcısı’ ve ‘Yangın Yalıtımcısı’nın bulunduğunu belirten TEBAR Yönetim Kurulu Üyesi Timur Diz, “Son 10 yılda 10 kat büyüyen yalıtım sektöründeki 4 mesleğin standartlarını da TEBAR olarak biz hazırlamış, 2011’den itibaren de belgelendirme çalışmalarına başlamıştık. Bugün, CE belgelendirmesi yapabilen laboratuvar altyapısıyla Türkiye’nin ilk onaylanmış kuruluşu TEBAR olarak, ikinci akreditasyonu da personel belgelendirmesi için aldık. Yani kaliteli, standartlara uygun ürün belgelendirmesinin dışında, doğru ürünü uygulayacak kişiyi de belgelendirme yetkisine sahibiz” dedi.

Timur Diz
Timur Diz

Yapı sektöründe 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren belgesiz usta çalışamayacağını hatırlatan Timur Diz, “TEBAR olarak ustalarımıza her türlü kolaylığı sunmaya çalışıyor, onlara yol gösteriyoruz. ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ almak isteyen ustalarımız, www.tebar.com.tr adresinden ‘Persolen Belgelendirme Hizmetleri’ bölümüne girip, ‘Sınav Başvuru Formunu İndirmek İçin Tıklayın’ butonuna tıkladıklarında açılan ‘TEBAR Personel Belgelendirme Başvuru Formu’nu kolaylıkla doldurup, başvuruda bulunabiliyor” diye konuştu.4.Isı yalıtımı - kırmızı


İZODER Hakkında

1993 yılında yalıtım bilincini Türkiye çapında yaygınlaştırmak amacıyla kurulan İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği, yalıtım konusunda kamuoyunu ve sektörü bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan ve bu doğrultuda ısı, su, ses ve yangın yalıtım malzemeleri üreticilerini, satıcılarını ve uygulayıcılarını bir çatı altında toplayan bir sivil toplum kuruluşudur. Isı, su, ses ve yangın yalıtımı hakkında daha fazla bilgiye, 0800 211 33 67 numaralı İZODER ücretsiz danışma hattından, www.izoder.org.tr web sitesinden veya info@izoder.org.tr e-posta adresinden ulaşılabilir.