İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nden Mimarlık ve Sinema Buluşması

İlki 11 Ocak 2016’ta müzik konusunda Salt Galata’da gerçekleşen “Mimarlık Ve…” buluşmalarının ikincisi bu kez, 11 Nisan Pazartesi günü “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları – Mimarlık ve Sinema“ başlığı altında gerçekleşiyor. Kalebodur’un desteği ile düzenlenecek olan “Mimarlık Ve…” adı altındaki paneller serisi ile İstanbulSMD, mimarlık dışındaki alanlarda çalışanlarla mimarlığı ve kentleşmeyi bir arada tartışmaya açıyor.

Mimarlık ve Sinema buluşmasına Kadir Has Üniversitesi, Radyo, Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melis Behlil ve yönetmen-senarist, Yeşim Ustaoğlu konuşmacı olarak katılacak. Panelde, mekânsal ve zamansal algıların sinemaya etkisi, kentin dili ve kültürel değerlerin mimari açılımla sinema üzerinden değerlendirilmesi hedefleniyor.

İki saate yakın sürecek, herkese açık ve ücretsiz olacak “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları” adlı konuşmalar serisinde, ilerleyen aylarda da beden, edebiyat, medya, ekonomi pencerelerinden mimarlığa bakılacak. Bu panellerde katılımcı konukların çağdaş mimarlık ve kent hayatı üzerine kişisel deneyimleri ve gözlemleri izleyicilerle paylaşılacak.

”Mimarlık ve Sinema” paneli 11 Nisan Pazartesi günü saat 19:00-20:30 arasında Salt Galata’da ücretsiz izlenebilir.

Yeşim Ustaoğlu:

1960 yılında doğdu. Robert Koleji’ni bitirden sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Sinemaya ödüllü kısa filmleriyle başlayan Yeşim Ustaoğlu ilk çıkışını 1994 yılında çektiği “İz” filmiyle yaptı. İstanbul, Köln, Nürnberg film festivallerinden en iyi film ödülleriyle dönen “İz” filmini 1999 yılında çektiği “Güneşe Yolculuk” filmi izledi. “Güneşe Yolculuk” filmiyle Berlin Film Festivali’nde aldığı, En İyi Avrupa Filmi – Mavi Melek ve Heinrick Böll Barış Ödüllerinin yanı sıra İstanbul Film Festivali ve Ankara Film Festivali dahil ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda ödüller aldı. 2003 yılında uzun metrajlı film ve belgesel yapımları gerçekleştirmek, uluslararası projelere line prodüksiyon hizmeti vermek amacıyla Ustaoğlu Film’i kurdu. Güneşe Yolculuk’u, 2004 yılında çektiği “Bulutları Beklerken” filmi izledi. Bulutları Beklerken, DAAD (senaryo geliştirme bursu) ile başladığı serüvenine NHK Uluslararası Film Yapımcıları ödülü, İstanbul Film Festivali Jüri Özel ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle birlikte aldığı diğer uluslararası ödüllerle devam etti. 2006 Selanik Film Festivalinde “Crossroad – En İyi Proje Ödülü” nü alan son filmi “Pandora’nın Kutusu” 2008 yılında tamamlandı. San Sebastian Uluslararası Film Festivali ‘nde En İyi Film “Altın İstiridye” ve En İyi Kadın Oyuncu “Gümüş İstiridye” ödüllerini kazandı. Birçok Uluslararası festivallerde ödüller aldı ve pek çok ülkede vizyona girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melis Behlil:

İstanbul doğumlu. Columbia Üniversitesi’nde Ekonomi / Matematik tahsilinin ardından kısa bir bankacılık kariyeri yaptı. 1998 yılında rota değiştirerek İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans programına kaydoldu ve aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2001 yılında “Robauteur: Paul Verhoeven as a Postmodern Auteur” başlıklı tezle mezun olarak Amsterdam Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başladı. “Home Away From Home: Global Directors of New Hollywood” adlı tezini 2007 yılında savundu. Altyazı, Cineaste, Seyir, Toplumbilim, gibi dergilerde yazıları yayınlandı, 2000-01 yıllarında CNN Türk’te ve 2005’te Kanaltürk’te film eleştirileri yaptı. Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde bölüm başkanlığını yürütmektedir.

İstanbulSMD Hakkında:

Mimarların işlev ve sorumluluklarının toplum tarafından değerlendirilmesi ve anlaşılmasını sağlamayı amaçlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), üyelerinin ve mimarlık sektörünün estetik değer, mimari eğitim, öğrenme ve uygulama düzeyini de yükseltmeyi hedefliyor. Kent ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek toplumun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, mimari faaliyetlerin yanı sıra, mimarlık öğrencilerine ve topluma katkı sağlayan önemli projelere destek veriyor.