ZAHA HADID 1950-2016

Zaha Hadid

Zaha Hadid’in 31 Mart Perşembe sabahın erken saatlerinde Miami’de bronşit teşhisiyle tedavi gördüğü hastane geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını kaybettiği, mimarın ofisi  Zaha Hadid Architects tarafından gönderilen bir basın bülteniyle teyit edildi.

1950’de Bağdat’ta doğan Zaha Hadid, bugün dünyanın en başarılı kadın mimari kabul ediliyordu. Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde matematik okuduktan sonra  1972’de Londra’daki Architecture Association’da mimarlık serüvenine başlamıştı. 1979’da Londra’da kendi ofisi Zaha Hadid Architects’i kurduktan sonra Hong Kong’daki The Peak, Berlin’deki Kurfürstendamm ve Wales’deki Cardiff Bay Opera Evi gibi çığır açan teorik çalışmalarıyla ün elde etti. 2004’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan ilk kadın mimar olma onurunu kazandı. Aynı zamanda İngiltere’nin en saygıdeğer mimarlık ödülü RIBA Stirling Ödülü’nü, Roma’daki MAXXI Müzesi ve Evelyn Grace Akademisi yapılarıyla, iki defa kazandı. Harvard Üniversitesi Yüksek Tasarım Okulu, Illinois Üniversitesi Mimarlık Okulu gibi pek çok kurumda akademik görevler üstlendi. Ünlü mimar, kısa süre önce RIBA 2016 Royal Gold Medal ödülüne kendi adına layık görülen ilk kadın mimar olma onuruna erişmişti.

Yapılan basın açıklamasında Zaha Hadid için düzenlenecek olan anma töreninin detaylarının yakın zamanda açıklanacağı ve başsağlığı mesajlarının pa@zaha-hadid.com adresine gönderilebileceği bildirildi.