Suyun iyi yönetimi, insanlığın GELECEĞİNİ belirleyecek!

ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, 22 Mart Dünya Su Günü için yaptığı açıklamada “2025 yılından sonra 3 milyardan fazla insan su kıtlığı ile karşı karşıya kalacak. Bunun nedeni küresel ölçekte herkese yetecek kadar kaynak bulunmasına rağmen iyi ve sürdürülebilir bir yönetim politikası benimsenmemesidir. Bu nedenle dünyada halen 750 milyon kişi temiz içme suyuna erişememekte, her gün 1000 çocuk kirli su, sanitasyon ya da hijyen yetersizliklerine bağlı hastalıklar yüzünden ölmektedir” dedi.

ACO, dünyada su yönetimi konusunda yaptığı çalışmaları ve ileriye dönük süreç mühendisliği ile çevreye uyumlu, ihtiyatlı aynı zamanda da ekonomik çözümler ile doğal kaynak suyunu en doğru şekilde kullanılmasını amaçlıyor. ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz, bu yıl teması “Su ve İstihdam” olarak belirlenen Dünya Su Günü nedeni ile bir açıklamada günlük yaşantımızdan sanayi, ticaret ve tarım gibi yatırım alanlarında su yönetiminde en üst noktada hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Altınöz, “2025 yılından sonra 3 milyardan fazla insanın su kıtlığı ile yüz yüze geleceği tahmin ediliyor. Bunun nedeni, dünyadaki su kaynakları miktarının yetersiz olması değil, su yönetiminin iyi yapılmamasıdır. Küresel ölçekte herkese yetecek kadar kaynak bulunmasına rağmen iyi ve sürdürülebilir bir yönetim politikası benimsenmediği için geleceğe ilişkin tehditler bu boyutlara gelmiştir. Dünyada halen temiz içme suyuna ve sanitasyona erişemeyen insanlar bulunuyor. Yaklaşık 750 milyon kişi içme suyuna erişemiyor, her gün 1000 çocuk kirli su, sanitasyon ya da hijyen yetersizliklerine bağlı hastalıklar yüzünden ölüyor. Suyun yönetiminde, hijyenin artık etkin bir standart olarak ortaya konması çok kritik. İkinci nesil drenaj sistemleri, suyun en hızlı ve temiz şekilde toplanırken, bu işi yapan ekipmanların kolayca ve daha fazla su harcamadan temizlenebilmesini gerektiriyor. Caddelerimizde, parklarımızda, hastanelerimizde, okullarımızda, drenaj ekipmanlarının bakteri çekim merkezi haline gelmesini engellemeliyiz” dedi.

Bu yıl, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün destek verdiği Dünya Su Günü için belirlenen temanın son derece önemli olduğunu söyleyen Kerem Altınöz, sanayi, ticaret ve tarım gibi yatırım alanlarında son derece hassas olunması gerektiğini vurguladı. Altınöz, yeşil ekonomi olarak tanımlanan sistemle, organik tarım, yenilenebilir enerji sektörü, enerji verimliliği için bina güçlendirmeleri, toplu taşıma ve geri dönüşüm gibi yeni pazarlarda geniş bir yelpazede istihdam sağlanacağını belirtti. Ayrıca bazı yatırımların sonucu olarak işgücünün artan verimliliği, yüksek ek-verimlilik ve düşük emisyon değerleri, çevrenin korunmasına yönelik etkiler, sera gazı emisyonlarının azalması, atıkların ve kirliliğin azaltılması, ekosistemlerin korunup iyileştirilmesi ve iklim değişikliğine adaptasyona kadar pek çok olumlu sonuçları olacağını sözlerine ekledi. ACO’nun bu konuda çalışmalar yaparak geliştirdiği biyolojik atık su arıtma sistemleri yeşil ekonomiye katkı açısından önemli olduğunu düşündüğünü söyledi.

Küreselden yerel yönetimlere dönüldüğünde de yaptırımların olması gerektiğine değinen Kerem Altınöz, “Yüzeydeki suların toprak ile buluşması ve yer altına sızma yoluyla geçirilmesi hem maliyet hem de yer altı sularının korunması anlamında büyük önem taşıyor. Bunun için belediyelerimizin, kendi yatırım yüklerini azaltacak şekilde, yaşayanları bunun için gerekli tesisatları meydana getirmek için teşvik etmesi gerekiyor. Bugün yere döktüğümüz her bir metrekare beton, o alanda toprak ile suyun buluşmasını engellerken, kamuya ek bir drenaj ve altyapı maliyeti çıkarıyor. Örneğin Almanya’ da, bu konuda yasal düzenlemeler yapılmış durumda ve beton dökülen alanının büyüklüğüne göre mal sahiplerine ek vergiler tahakkuk ettiriliyor” dedi.

Kerem Altınöz
Kerem Altınöz

 

ACO Hakkında

ACO, Josef-Severin Ahlmann tarafından 1946’da kurulmuştur. Su Yönetimi Sistemleri konusunda dünya pazar lideridir. Yıllardır sadece önde gelen projeler değil, Olimpiyatlar, Formula 1 gibi önemli organizasyonlar ve dünyanın dört bir yanında havalimanları hep ACO’nun ekspertizine güvenir. 40 ülkede (Avrupa, Amerika, Asya, Avustralya) 3.800’den fazla çalışanı bulunmaktadır ayrıca 12 ülkede 31 üretim tesisi vardır.

http://www.aco.com.tr

ACO Türkiye Hakkında

ACO, 2006’dan beri Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamış ve birçok önemli projede yer almıştır. Kafkaslar ve Orta Asya’nın yönetimi Türkiye’den yapılmaktadır.