İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, CEMAL EMDEN’in gözünden LE CORBUSIER’yi İstanbul’da ağırlıyor!

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asra yayılan yapıtlarından bir bölümünü,Mart ayında gerçekleştireceği sergiyle izleyicilere açıyor.

Asıl adı Charles-Édouard Jeanneret-Gris olan İsviçre asıllı Fransız mimar, tasarımcı, şehir plancısı ve modern mimarlığın öncülerinden Le Corbusier’nin Avrupa, Asya, Güney ve Kuzey Amerika gibi farklı kıtalara yayılmış eserleri bulunuyor. Üslubu temel anlamda, “mimarlığın süslemeden ayrılması ve işlevin ön plana çıkarılarak insanların ihtiyaçlarına cevap verilmesi” olarak özetlenebilecek olan mimar, yaşamı boyunca yapıları yanı sıra ürün tasarımları, kitaplar, resim ve heykeller üzerine çalışmış. Günümüzde mimarları hala etkileyen ve çağdaş mimarlığa esin vermeye devam eden tasarımcının en bilinen eserleri arasında Villa Savoye, Unité d’Habitation ve Notre Dame-du-Haut Kilisesi sayılabilir.

Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda açılacak sergide, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosundan yapılan yeni bir seçki yer alıyor. 9 Mart 2016‘da Teşvikiye Galeri Işık’da açılacak ve 8 Nisan’a kadar izlenebilecek olan sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından, Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmalarını sürdüren akademisyenlerin kaleme aldığı metinler de yer alacak.

Sergi, hem ölümünün 50. yılının ardından Le Corbusier’nin işlerini hatırlamak hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimleri üzerinde düşünmek üzere tasarlandı. Burcu Kütükçüoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, mimarın önemli yapılarının ve güncel durumların izlenmesi için önemli bir fırsat sunuyor.

2011’de Le Corbusier’in Doğu Gezisi’nin yüzüncü yılı nedeniyle Santralİstanbul’da açtığı sergi için mimarın işlerini fotoğraflamaya başlayan ve aynı zamanda İstanbulSMD üyesi olan Cemal Emden, Avrupa, Asya ve Amerika’da yaptığı çok sayıda çekim ile mimarın işlerini belgelemeyi sürdürdü. Daha önce de Fondation Le Corbusier ile iş birliği içinde çalışarak sergiler düzenleyen Emden’in çalışmaları arasında, son iki yılda Ankara, Marsilya ve Paris’te açtığı Le Corbusier sergileri sayılabilir.

Sergi kapsamında Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına ait bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, Le Corbusier’nin işleri üzerine ya da görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderilecek ve içlerinden seçecekleri bir yapı üzerine, o imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve kısa bir metin üretmeleri istenecek. Ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthes’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlanan bu format,mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için bir zemin sunmayı amaçlıyor. Metinlerin yazarlarından, seçtikleri imgelerin mimari ya da fotografik açıdan çarpıcı yönlerini ortaya çıkaracak kişisel yorumlarını, serbest bir tarzda ifade etmeleri istenecek. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, küratöryel sürecin de parçası olacaklar.

Seranit Grup desteği ve İstanbulSMD organizasyonu ile gerçekleştirilecek sergiye ek olarak, sergilenen fotoğraf ve metinlerin yer alacağı bir kitap da basılacak. Sergi açılışında ise metinleriyle katkıda bulunan akademisyenlerin katılımı ile bir panel düzenlenecek.corbusier-emden poster1A


 

 

Sergi Künyesi

Fotoğraflar

Cemal Emden

http://www.cemalemden.com

cemal@cemalemden.com

Küratör ve Editör

Burcu Kütükçüoğlu

burcu.kutukcuoglu@gmail.com

Editör Yardımcısı ve Çevirmen

Nafiz Akşehirlioğlu

Grafik Tasarım

Emre Çıkınoğlu

Tarih

9 Mart – 8 Nisan 2016

Yer

Galeri Işık Teşvikiye, İstanbul (Fevziye Mektepleri Vakfı)

İçerik ve Malzeme

15-20 adet büyük boy fotoğraf

(Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapıları fotoğrafları)

Her fotoğraf için 1 başlık ve 1 metin

(Türk ve yabancı akademisyenlerce kaleme alınacak)

Sergiye Metinleriye Katkı Sağlamak Üzere Davet Edilecek Akademisyenler

Attila Yücel, Beatriz Colomina, Daniel Naegele, Emre Altürk, Günkut Akın, Hashim Sarkis, İhsan Bilgin, Jacques Sbriglio, Jale Erzen, Jean-Louis Cohen, Mary McLeod, Pedro Bandeira, Sibel Bozdoğan, Stanilaus von Moos, Tim Benton, Tülay Atak, Uğur Tanyeli, Zeynep Çelik

Çalışma Ortakları ve Destekçiler

Fondation Le Corbusier

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği

Seranit Grup (Sponsor)


 

Cemal Emden Hakkında

1967 doğumlu Cemal Emden, lisansüstü eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamlayarak 1992 yılında yüksek mimar ünvanıyla mezun oldu. Fotoğrafa olan ilgisini üniversite yıllarında eğitimiyle birleştirerek mimari fotoğraf alanında uzmanlaşan Emden, yurt içi ve yurt dışında önemli birçok dergi, kitap, sergi vb. projelerde yer aldı. Fotoğraf ve mimarlık çalışmalarını halen Stüdyo Mimarlık bünyesinde sürdürmektedir.

Burcu Kütükçüoğlu Hakkında

1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında Universidad Politecnica de Catalunya (Barselona) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden iki ayrı yüksek lisans derecesi aldı. 2000-2004 yıllları arasında Teğet Mimarlık’ta çalıştı ve 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım programında doktora çalışmasına başladı. Tez çalışmaları kapsamında, 2007-2008 akademik döneminde Fulbright Doktora Araştırma bursu ile Columbia University’de (New York), 2009 yılı yaz döneminde ise Getty Araştırma Enstitüsünde (Los Angeles) bulundu. Doktora çalışmasını 2012’de tamamladı ve 2010 yılından bu yana ders vermekte olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. Araştırma ve ilgi alanları arasında Modern mimarlık tarihi ve kuramı, Akdeniz Bölgesi’nin kültürel ve mimari tarihi, görsel kültür çalışmaları ve fotoğraf kuramları bulunmakta.

İstanbulSMD Hakkında

Mimarların işlev ve sorumluluklarının toplum tarafından değerlendirilmesi ve anlaşılmasını sağlamayı amaçlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), üyelerinin ve mimarlık sektörünün estetik değer, mimari eğitim, öğrenme ve uygulama düzeyini de yükseltmeyi hedefliyor. Kent ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek toplumun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, mimari faaliyetlerin yanı sıra, mimarlık öğrencilerine ve topluma katkı sağlayan önemli projelere destek veriyor.