(Yingli Solar)’dan Kahramanmaraş’a BENZERSİZ bir proje!

Türkiye’de ilk kez hem çatı kaldırma hem arazi tipi sistemin bir arada uygulandığı güneş enerjisi santrali projesinde Yingli Solar panelleri kullanıldı. United Solar işbirliği ile hayata geçen projede, tekstil şirketi İskur’un Kahramanmaraş tesislerine 1 MWp (1001.7 kWp) kapasiteli güneş enerjisi santrali kuruldu. Santral yılda 1,64GWh elektrik üretecek.

Dünyanın en büyük fotovoltaik güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, Türkiye’deki güneş enerjisi projelerine referans olacak benzeri olmayan bir uygulamayı gerçekleştirdi. Türkiye’nin önde gelen tekstil kuruluşlarından İskur’a ait Kahramanmaraş tesislerindeki güneş enerjisi santralinde, güneş panelleri Türkiye’de ilk kez hem çatıya hem de araziye monte edildi.

Yingli Solar Türkiye’nin, güneş enerjisi sektörünün tecrübeli firmalarından United Solar işbirliğiyle Türkiye’de ilk kez hem çatı kaldırma hem arazi tipi sistem bir arada uygulandı. United Solar’ın mühendislik ve kurulum hizmetlerini yüklendiği güneş enerjisi santrali Şubat 2016 tarihinde devreye alındı.

İskur güneş santrali projesinde Yingli Solar’ın her biri 72 hücreli, 300W gücündeki 3 bin 339 adet panel kullanıldı. Toplam kurulu gücü 1 MWp (1001.7 kWp) olan proje, yılda 1,64 GWh elektrik üretecek.

Kahramanmaraş’ta benzeri yok

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, İskur fabrikası için gerçekleştirdikleri projenin bölgedeki benzersiz projelerden biri olduğunu söyleyerek “Güneşten elektrik üretimi yapmak isteyen yatırımcıların yanında olmaya uluslararası tecrübemizle devam edeceğiz. Ülkemizin güneş enerjisi potansiyeli Avrupa’daki pek çok ülkeden daha fazla. Bu fırsatı avantaja çevirmek yatırımcının elinde. Bu sebeple 2016 yılında güneş enerjisi yatırımlarının hızla artacağını öngörüyorum.” dedi.

Uğur Kılıç
Uğur Kılıç

İskur Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Kurtul, Kahramanmaraş’ta öncü bir projeye imza atmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirerek, Yingli Solar güneş panellerinin performansına inandıklarını ve güvenle projelerinde kullandıklarını belirtti. Kurtul, ayrıca yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarının artarak devam edeceğini ifade etti.

Abdülkadir Kurtul
Abdülkadir Kurtul

United Solar Genel Müdürü Cemal Nacaroğlu ise tecrübeli ekibiyle birlikte yoğun bir hazırlık dönemi sonrası projeyi sağlıklı bir şekilde hayat geçirdiklerini vurgulayarak, “Projede dünya tarafından kalitesi ve verimliliği onaylanmış Yingli Solar panellerini kullandık. Bu tercihimizdeki en büyük etken, alanında iki kez dünya pazar lideri olmuş Yingli Solar’ın güneş enerjisi santrallerinde yüksek performans, sürdürülebilir uzun soluklu performans sağlayan bir marka olmasıdır.” dedi.

Cemal Nacaroğlu
Cemal Nacaroğlu

 

Yingli Solar Hakkında

Merkezi Çin’in Boading şehrinde olan Yingli Solar,1998 yılında kuruldu. Yingli Solar, güneş enerjisi endüstrisinde lider bir güneş paneli üreticisi firmadır. 19.000 çalışanı ve dünya genelinde 30 ülke ofisi vardır. Yingli Solar hisseleri 2007 yılından beri New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmektedir. Şirketin dünya genelinde kurulu gücü 14 GW’a ulaşmıştır. Şirket bünyesinde bulunan FineSilicon isimli polysilikon tesisi, yıllık 3000 ton üretim kapasitesine sahiptir.

www.yinglisolar.com

İskur Hakkında

Temeli 1990 yılında atılan İskur’un iplik, örme kumaş, dokuma kumaş, boya-apre, konfeksiyon, tarım ve enerji alanlarında faaliyet gösteren 6 firmasında 1000’den fazla çalışanı vardır. Türkiye’nin en büyük pamuk iplik üretim merkezi olan Kahramanmaraş’ta 360 bin metrekaresi açık, 76 bin metrekaresi kapalı bir alanda üretim yapan sekiz ayrı İskur işletmesi, toplam 12 ton/gün ring iplik, 75 ton/gün open-end iplik, 20 ton/gün örme kumaş, 25.000 metre/gün dokuma kumaş, 10.000 adet/gün konfeksiyon iç ve dış giyim, 50 ton/gün boya-apre kapasitesine sahiptir.İskur, enerji sektöründe de yaptığı yatırımlarla, bölgesinde önemli bir güç haline gelmiştir. 5 MW kurulu güce sahip olan Süleymanlı HES 2005 yılından bu yana ülke ekonomisine artı değer katmaktadır.

http://www.iskur.com

United Solar Hakkında

United Solar; sektöre 2008 yılında off-grid projelerin satışı ve orta ölçekli GES projelerinin yatırım analizi, teklif ve projelendirme süreçlerini yürüten METANET ile giriş yapmıştır. 2012 yılında United Solar Güneş enerjisinden elektrik üretimi alanında uzun yıllardır çalışmalar, akademik araştırmalar yapan ve bu alanda gerçekleştirdiği stratejik işbirlikleri sayesinde yüksek seviyeli mühendislik tecrübesi kazanmış bir ekibin bir araya gelmesi ile güneş enerjisi sektöründe tam anlamıyla yerini almıştır.

Türkiye’de arazi, çatı üstü kaldırma-paralel, çatı artı arazi birlikte uygulama, gibi bir çok nitelikli ve yenilikçi projeleri hayata geçiren United Solar, kurduğu GES tesislerinde uluslararası normlara uyarak projelerini hep bir adim daha öteye taşıması gerektiğinin bilinci ile yüksek mühendislik ve uygulama çalışmalarını yürütmektedir.

www.unitedsolar.com.tr