Molman: ‘Cityscape Turkey, sıçrama yapmaya hazırlanan gayrimenkul sektörü için kaldıraç olacak’

Coğrafyamızın en kapsamlı, en geniş çaplı gayrimenkul yatırım fuarlarından CITYSCAPE için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. 24-26 Mart 2016 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Cityscape Turkey, ulusal ve uluslararası arenada gayrimenkul geliştirme sektörüne yön veren firmaları ve yatırımcıları bir araya getirecek.

Gayrimenkul sektöründe dünya devleri arasına giren Türkiye’de yapacakları fuar için sabırsızlandıklarını vurgulayan Cityscape Grup Direktörü Wouter Molman, “Özellikle Körfez ülkelerindeki yatırımcılar Cityscape Turkey’e büyük ilgi gösteriyor. Türkiye gayrimenkul sektörünün 2016’da sıçrama yapacağına ve Cityscape Turkey’in bu hedefe ulaşmada kaldıraç olacağına inanıyoruz” dedi.

Wauter Molman
Wauter Molman

Bölgedeki tüm belirsizliğe rağmen Türkiye ekonomisindeki istikrarın, yabancı yatırımcıları özellikle Körfez sermayesini cezbettiğini, Türkiye’yi bölgedeki en doğru yatırım merkezi konumuna yükselttiğini vurgulayan Molman özetle şunları söyledi:

TÜRKİYE VE SEKTÖR BÜYÜYOR: Türkiye 2002’den bu yana ortalama yüzde 5’e yaklaşan bir büyüme yakaladı. Milli gelir 10 bin doların üzerine tırmandı. İnşaat sektörü ekonominin tartışılmaz lokomotifi haline geldi. Gayrimenkul sektörü de 2010 yılından bu yana 2014’ün son iki çeyreği hariç düzenli olarak büyüdü. Son 10 yıl verileri gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisinin yüzde 4,5’ini teşkil ettiğini gösteriyor.”

KONUT EN GÜVENİLİR YATIRIM ARACI: TÜİK verilerine göre 2015 yılında Türkiye’de toplam 1 milyon 289 bin 320 konut satıldı. Bu rakam önceki yıla göre yüzde 10’luk bir artış gerçekleştiğini gösteriyor. İnşaat sektörünün büyüme oranı 2014 yılının 3. çeyreğinden itibaren GSYİH büyüme oranının altında kalsa da bu durum konut satışlarını etkilemedi. Her yıl giderek artan satışlar konutun hala Türkiye’de insanların en güvenli gördüğü yatırım tercihi olduğunu gösteriyor. Konut kredileri rakamları da bunu destekliyor.

GELECEĞE YÖNELİK HAVA İYİMSER: Sektörün ve gayrimenkul yatırımlarının geleceğine yönelik Türkiye’deki genel hava oldukça iyimser. Kentsel dönüşüm projelerinin önünün açılması sektörün büyümesine büyük katkı sağlayacaktır.

AVRUPA’DA ARTAN VERGİLER TÜRKİYE İÇİN AVANTAJ: Avrupa ve özellikle İngiltere’de artan gayrimenkul vergileri, yabancı yatırımcı ve fonların adresini Türkiye’yi avantajlı konuma getirecektir.

Avrupa’da yükselen İslam fobisi de Körfez ülkelerinden daha nitelikli gayrimenkul talebinin Türkiye’ye kaymasını sağlayacaktır.

KÖRFEZ’İN İLGİSİ GİDEREK ARTACAK: Körfez ülkelerindeki fon ve proje geliştiricilerin Türkiye’deki faaliyetlerinin hızlanmasını bekliyoruz. Özellikle Karadeniz sahil şeridi Körfez ülkeleri tarafından yeni yeni keşfedilmeye başlandı. Bu ilginin giderek artması beklenebilir.

CITYSCAPE TURKEY ÖNEMLİ BİR FIRSAT: Türkiye’de sektöre yön veren oyuncular 2016 yılında büyük bir atılım yapmak için hazırlanıyor. Türkiye’ye ilk kez gelen Cityscape hem bireysel hem kurumsal gayrimenkul yatırımcısını, hem Türkiye’den hem uluslararası düzlemde en prestijli ve en popüler projelerle buluşturarak bu hedefe ulaşmada önemli bir sıçrama tahtası olacaktır”

www.marttanitim.com
http://www.marttanitim.com

Yoğun ilgi ile rezervasyonlar kısa sürede tamamlandı

Cityscape’i Türkiye’ye getiren ISTexpo Fuarcılık Genel Müdürü İsmail Sezen, Cityscape organizasyonlarının, gayrimenkul sektörüne doğrudan yabancı yatırımı ciddi ölçüde kolaylaştırdığını vurgulayarak, “Cityscape Turkey hem gayrimenkul geliştirici hem uluslararası yatırımcılar hem de sektör birlikleri tarafından büyük ilgi görüyor. Stand alanlarının rezervasyonu çok kısa sürede tamamlandı. Yoğunluk nedeniyle bazı firmalara maalesef yer tahsis edemedik. Birçok firma talep ettiğinden çok daha küçük alanlarda stantlarını kurmak zorunda kalacak. Bu sadece bizim başarımızı değil, Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün gücünü de gösteriyor” dedi.

İsmail Sezen
İsmail Sezen