(VitrA) Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: GEÇ OLMADAN EVE DÖN Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi

VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD)’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin 5. sergisi 31 Mart’ta İstanbul Modern’de başlıyor. “Geç Olmadan Eve Dön” adlı sergi 26 Haziran’a kadar ziyaretçilerini konutun serüveni üzerine bir yolculuğa çıkaracak.  

Cem Sorguç’un küratörlüğünü üstlendiği sergi, insan-mekân arakesitindeki en eski ve temel barınma/yaşam mekânlarımıza, evlerimize odaklanıyor. Barınma serüveni, binlerce yıl önceye giden tarihsel ve karmaşık bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Epeydir cevapsız kalan konut sorununun kime ait olduğu; barınmaya, kente, mimari tasarıma ya da yaşanılan mekânlara dair bir sorun olup olmadığı konusu ise serginin çıkış noktası olarak belirtiliyor. Sergi, konuta dair yanıtsız kalan soruları cevaplamaya değil, soruların çıkış nedenlerini ve insanın aradığı cevapları, kent ve çevre dahilinde ortaya koymaya çalışıyor. BultenEklenti-635911326516383750

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi kapsamında 2000 yılından bu yana üretilen konut yapılarının seçkisini sunan kitap, sergiyle eşzamanlı olarak yayımlanıyor. Kitapta, tek aile evlerinden çok katlı ve karma yapılara dek, değişen yaşam tarzlarını yansıtan farklı konut tiplerini içeren 51 yapı yer alıyor. Kitapta yer alan konut yapılarını, sektörün önde gelen akademisyen ve mimarlarından oluşan bir grubun nomine ettiği projeler arasından Banu Binat, Müge Cengizkan, Hüseyin Kahvecioğlu, Neslihan Şık ve Brigitte Weber’den oluşan seçici kurul belirledi.

Daha fazla bilgi için: www.vitracagdasmimarlikdizisi.comBultenEklenti-635911326712008750


 

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar:

GEÇ OLMADAN EVE DÖN

Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi

İstanbul Modern

31 Mart- 26 Haziran 2016

Salı-Pazar (10:00-18:00), Perşembe (10:00-20:00)