(Ağaoğlu) Şirketler Grubu İş Geliştirme Başkanı Burak Kutluğ: ‘Yaşlı Dostu Konut ve Turizm Projeleri Ülkemiz İçin Önemli Bir Potansiyel’

Burak Kutluğ

Ağaoğlu’nun ikinci baharını yaşayan bireyler için özel çalışmaları olduğunu belirten Burak Kutluğ, Avrupa Birliği’nin toplam yaşlı nüfusunun 30 milyonunun Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde tatillerini geçirdiklerini belirtti. Türkiye’nin sadece bir tatil destinasyonu olmaktan çıktığını, artık turistlerin yaşamak için de Türkiye’yi tercih ettiğini belirten Kutluğ, bu potansiyelin turizm ve gayrımenkul alanında değerlendirmek için destekleyici adımlar atılması gerektiğinin altını çizdi.

İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Dünya Turizm Fuarı’nda konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Grup İş Geliştirme Başkanı olan Burak Kutluğ, Ağaoğlu’nun ikinci baharlarını yaşayan yaşlı bireyler için öneri ve çalışmalarını anlattı.

Yaşlı bireylerin kategorilendirilmesinin 55 yaş itibariyle başladığını belirten Kutluğ, Almanya’daki Infratest Sozialforschung Enstitüsü’nün araştırmasına göre 55 yaş üstü bireylerin toplamının yüzde 25’inin aktif seyhat ettiğini, keşfetmekten vazgeçmediğini tespit ettiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2050’de dünyadaki yaşlı nüfusunun 2 milyara ulaşacağını hatırlatan Kutluğ, açıklamasına şöyle devam etti:

“2014 yılında Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 55 yaş üstü 100 milyonu aşkın bireyin 30 milyonu Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde tatil yapmış. Seyahat sürelerine baktığımızda ise yüzde 32’si 13 günden fazla tatil yapıyor. Bu, aynı zamanda Türkiye için hem turizm hem de gayrımenkul anlamında önemli bir potansiyel anlamına geliyor. Ülkemizde, özellikle Avrupa Birliği ülkelerine dönük yaşlı turizmini destekleyici adımlar atılmalı. Orta Doğu, Uzak Doğu destinasyonarını da eklediğimizde Türkiye’de mevcut turizm potansiyelinin önemli oranda artması mümkün.”

“Yaşlı dostu ev projeleri ile Ağaoğlu üzerine düşeni yapıyor ve yapmaya devam edecek”

Ağaoğlu’nun tıpkı ‘İkinci Vatan’ programı için yaptığı gibi bu alanda da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kutluğ, aktif yaşlanmanın bir yatırım olarak görülmesi gerektiğini ve Ağaoğlu’nun da yaşlı dostu ev projeleri üzerine çalıştığını ve uluslararası alanda iş birliklerine açık olduğunu paylaştı.