Mimar Adayları Ünye’de Betona Dokunuyor

2002 yılından beri TÇMB (Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği)’nin “BETONART” markası altında mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun ertelenen 14.sü, OYAK Ünye Çimento’nun desteğiyle Ünye/ORDU’da 30 Ocak Cumartesi günü başladı.

Çalışmanın ilk günü TÇMB adına Sabit Uslu ve OYAK Ünye Çimento Genel Müdürü Yıldıray Yıldız’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Yıldız, mimar adaylarına hem Ünye Çimento hem de sektör hakkında bilgiler verdi. OYAK Beton’dan Bora Yağlı’nın beton üzerine teknik bilgiler içeren “Beton ve Hazır Beton” başlıklı sunumuyla devam eden açılışta, OYAK Betonun üstlendiği Marmaray, Avrasya Tüp geçidi, Tüneller, İzmit Körfez Geçişi asma köprüsü, CSO gibi kendi alanında öncü olan projeler anlatıldı. Sabah oturumu küratör Seçil Yaylalı’nın “Betonun Bilindik Hafifliği” teması üzerine bilgilendirmesi ile son buldu. Konuşmaların ardından kısa bir Ünye turu ile bulundukları kenti gezen öğrenciler öğleden sonra ilk tasarım fikirleri üzerinde çalışmaya başladılar. İlk gün Giorgio Caione’nin çağdaş sanatta beton kullanımı üzerine yaptığı sunumun ardından öğrencilerin ilk önerilerinin tartışılmasıyla son buldu.

17 farklı üniversiteden 20 mimar adayının katıldığı atölye, mimarlık öğrencilerinin malzeme olarak betonun potansiyellerini ve uygulama tekniklerini deneyimleyerek öğrenmelerini amaçlıyor. 7 Şubat tarihine kadar sürecek çalışmada öğrencilerin “Betonun Bilindik Hafifliği” temasını baz alarak bir kent mobilyası tasarlamaları hedefleniyor.


 

TÇMB Hakkında;

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Türk çimento sektörünün ortak sesi olmak ve daha kaliteli ürün, daha verimli hizmet anlayışı ile sektörel sorunlara toplumsal, çevresel, yasal ve etik değerlere bağlı çalışma anlayışı ile çözüm bulmak amacıyla 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 50’si entegre, 15’sı öğütme olmak üzere, toplam 65 kuruluşu temsil etmektedir.

 

OYAK Çimento A.Ş.  Hakkında;

Türkiye Çimento Endüstrisi’nin kapasite ve pazar lideri olarak faaliyetlerini 6 şirkette, satışlarını 7 coğrafi bölgede sürdüren OYAK Çimento A.Ş, verimlilik, yaratıcılık ve kar odaklılık ilkeleri ile çimento kullanım alanlarını geliştiren, ülke pazarında etkin rol oynayan, saygın ve lider bir topluluk olma vizyonu ile çalışmalarını sürdürmektedir.

OYAK Çimento A.Ş, 6 şirketinin toplam klinker kapasitesi 11,3 Milyon Ton ile Türkiye klinker kapasitesinin %15 ‘ini, pazar payında da  % 15,5’ini temsil etmektedir.

OYAK Ünye Çimento San. ve Tic. A.Ş. Hakkında;

1969 yılında kurulan Ünye Çimento San. ve Tic. A.Ş., 1,5 milyon Ton klinker, 2,6 milyon Ton çimento üretim kapasitesi ile Karadeniz’in en büyük sanayi kuruluşu olup Ünye ilçesinde yer alan Merkez Tesisleri ve Rize Çayeli Dolum ve Paketleme Tesisi ile Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde, Romanya Mangalia’da yer alan Terminali ile Romanya pazarında faaliyet göstermektedir. Türkiye çapında 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan şirket, yıllardır Ordu ili Kurumlar Vergisi Rekortmenidir.

BETONART Hakkında;

BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir.

Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor.

BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergimizde, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyoruz