Pera Müzesi’nin Ön Cephesindeki Yerleştirme “gör/bak/deniz” 14 Şubat’a kadar uzatıldı!

Pera Müzesi’nin 10. yılı kapsamında müzenin tarihi cephesi için 10.000 gözlük camından özel olarak tasarlanan sanat eseri gör/bak/deniz (sea/see/saw), geçtiğimiz Haziran ayından beri sergilenmeye devam ediyor. CLK Boğaziçi Elektrik ve TEPTA Aydınlatma işbirliğiyle ışıklandırılan eserin sergilenmesi 14 Şubat Perşembe gününe dek uzatıldı.

Kanadalı sanatçılar Caitlind r.c. Brown ile Wayne Garrett tarafından gerçekleştirilen ve müzenin ön cephesini şehre uzanan bir sanat eserine dönüştüren çalışma için 10 bin gözlük merceği kullanıldı. Haliç’in dinamik ve pırıltılı yüzeyini müze binasının tarihi cephesinde yansıtan gör/bak/deniz (sea/see/saw) adlı yerleştirme 10 metre çapında bir daire yaratmak üzere bir araya gelen, kullanılmış gözlük camlarından inşa edildi. Eserin kurulumu için tüm İstanbullulara da bir çağrı yapılarak, kullanmadıkları gözlük camlarıyla bu kolektif eserin bir parçası olmaları istendi.1454059612_Peramuzesi_gorsel__2_

Işık oyunlarına dayanan ve tamamen gözlük camlarından oluşturulan eser izleyicileri tanıdık bir mekânı yeni bir mercekle tekrar incelemeye davet ediyor. Sanatçıların mercekleri oyunbazca kullanımı, statik bir yapı olan müze binasını dinamik bir bakışla tekrar yansıtıyor.

Geri dönüşümlü malzemelerden oluşturdukları çok sayıda sanat eserleriyle bilinen Caitlind r.c. Brown ve Wayne Garrett, gör/bak/deniz (sea/see/saw)’i tasarlarken, müze binasının perspektifini değiştirmeyi ve izleyicilere Pera Müzesi’ne farklı bir açıdan baktırmayı hedefledi. gör/bak/deniz’in ışıklandırılması CLK Boğaziçi Elektrik ve TEPTA Aydınlatma işbirliğiyle gerçekleştirildi.

İzleyiciler, yerleştirmeyi 14 Şubat 2016’ya kadar Pera Müzesi binası üzerinde görebilecek.