İLGİYLE BEKLENEN 6.(KOÇTAŞ) AÇIK FİKİR İÇ MEKAN TASARIM YARIŞMASI BAŞLIYOR!

Her yıl içeriği ve kapsamı daha da geliştirilen Koçtaş “Açık Fikir İç Mekan Tasarım Yarışması”nın heyecanı başlıyor. Koçtaş tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmayı geleceğin tasarımcıları her yıl daha da artan bir ilgiyle karşılıyor. Geçtiğimiz
senelerde mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerine açık olan yarışmanın kapsamı bu sene tüm tasarım öğrencilerini içerecek şekilde genişletildi. Bu yıl ödüllerin iki katına çıkarıldığı yarışmada birincilik ödülü 10 bin TL olacak.

Koctas_Acik_fikir_poster_rev_3

Koçtaş’ın 2010 yılından bu yana devam ettirdiği “Açık Fikir İç Mekan Tasarım Yarışması”nın altıncısı Türkiye çapındaki tüm üniversitelerden mimarlık, iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı ve diğer tasarım bölümü öğrencilerinin katılımıyla başlıyor.

Her yıl daha da yoğun ilgi ile karşılanan yarışmanın bu yılki konusu, bir konut içinde yer alan teras, balkon veya bahçe için ‘yaşam alanı tasarımı’ olarak belirlendi. Öğrenciler projelerinde yarışmanın amaçlarına uygun biçimde, yeme, içme, oturma, dinlenme, depolama gibi ihtiyaçların bütüncül olarak karşılandığı ve peyzajın düzenlenmesine katkı yapacak elemanları da içeren yaratıcı ve özgün fikirlerini ortaya koyacak. Yarışma sonrasında dereceye giren ürünler Koçtaş’ın üretim süreçlerine uygun olduğu takdirde üretilerek ürün yelpazesi içinde yer alabilecek.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında; Yüksek Mimar Erol Evgin, Y. Doç. Dr. Saadet Aytis (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Endüstri Ürünler Tasarımcısı Ali Bakova (ODTÜ), Prog Dr. İnci Deniz Ilgın (Marmara Üniversitesi), Prof Dr. Gül Koçlar Oral (İstanbul Teknik Üniversitesi), Yüksek Mühendis Prof Dr. Hasan Şener ve Koçtaş Mobilya Satın Alma Grup Müdürü Zeynep Vural yer alıyor.

Proje son teslim tarihinin 30 Aralık olduğu yarışmaya başvurular bu yıl ilk kez internet üzerinden kabul edilecek. Katılımcılar başvurularını www.koctasacikfikir.com adresinden yapabilecek.. Yarışmaya Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki İç Mimarlık, Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri’nde öğrenim gören lisans öğrencileri, bireysel ya da grup olarak; diğer tasarım bölümlerinde okuyan öğrenciler ise bu üç bölümden öğrencilerle grup olarak katılabiliyor. Yarışmanın katılım şartnamesine ve başvuru ile ilgili bilgilere www.koctasacikfikir.com adresinden ulaşılabilir. Öğrenciler yarışma ile ilgili tüm sorularını 16 Kasım 2015 tarihine kadar acikfikir@koctas.com.tr e-mail adresine iletebilirler.

Bu yıl ödüllerinde artış olan yarışmada, birinci olan tasarımcı 10.000 TL para ödülü ve Koçtaş’ta 3 ay staj imkanı, ikinci olan tasarımcı 7.000 TL para ödülü, üçüncü olan tasarımcı ise 5.000 TL para ödülü kazanacak. İlk üç ödüle ek olarak, her biri 2.500 TL değerinde 5 adet de mansiyon ödülü bulunuyor. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri düzenlenecek bir törenle verilecek.