(Türkiye Hazır Beton Birliği)’nden İş Güvenliği Ödülleri

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) sektörde faaliyet gösteren tesisleri iş sağlığı ve iş güvenliği açısından bilgilendirmek, farkındalık yaratmak, teşvik etmek ve tesislerin yeterliliğini ölçmek amacıyla Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nın üçüncüsünü düzenliyor.

Hızla büyüyen hazır beton sektöründe iş sağlığı ve güvenliği konusunda hassasiyeti artırmak amacıyla Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından düzenlenen Mavi Baret Yarışması’nda başvurular  26 Ekim’e kadar alınabiliyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması ilk kez 2010 yılında yapıldı. İş sağlığı ve güvenliği açısından öne çıkan tesislerin ödüllendirildiği yarışmanın ikincisi ise 2013 yılında THBB’nin 25. kuruluş yıl dönümünde düzenlendi.

Yarışma koşulları

  • Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’na katılmak isteyen Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi firmalar sadece denetime girip değerlendirme puanı alabileceği gibi talep edilmesi halinde yarışmaya da katılabiliyor.
  • Firmalar yarışmaya en fazla 2 tesis ile katılabiliyor. Yarışmaya katılan şirketler, uzman denetçiler tarafından 2015 yılı Kasım ve Aralık aylarında denetlenerek ödüle layık görülen 10 hazır beton tesisine “Mavi Baret İş Güvenliği Ödülü” verilecek.
  • Ödül alan firmalar içinde en yüksek puanı alan ilk 3 tesis 2 yıl süre ile Mavi Baret İş Güvenliği Ödül unvanını yazışmalarında, reklamlarında ve ilgili yerlerde kullanabilecek. Sadece denetim amacıyla katılmış olan tesisler ise işletmelerinin iş sağlığı ve güvenliği ve ilgili mevzuat açısından ne durumda olduklarını görerek, eksikliklerini giderme yolunda hizmet almış olacak.
  • Yarışmaya katılmak isteyen Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi hazır beton firmaları www.thbb.org adresinden yarışmanın başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirler.

mavi baret2

 


 

Türkiye Hazır Beton Birliği

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 1988 yılından beri güvenli ve dayanıklı yapıların inşası için, standartlara uygun beton üretilmesi, standartlara uygun beton uygulamaları için, özellikle deprem riski yüksek bölgelerde yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için uğraş veren mesleki bir kuruluştur. 1991 yılından beri Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO)’nin de tam üyesi olan THBB’ye üye olacak şirketlerin tüm hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapılması, Kalite Güvence Sistemi (KGS)’nin sürekli habersiz denetimlerine tabi olunarak KGS Uygunluk Belgesi alınması, uygun laboratuvar bulunması, teknik, çevre, iş sağlığı – işçi güvenliği, yasal ve etik kriterlerin eksiksiz yerine getirilmesi zorunludur.