“Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı” Sergisi Açılıyor!

Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı” Sergisi 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde açılıyor. 22 Ekim’e kadar Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Hizmet Binası’nda görülebilir.

2014 yılı “Mimar Sinan Büyük Ödülü” sahibi Ersen Gürsel’in meslek yaşamından kesitler sunan sergi Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin Sinan Ödüllü Mimarlar Programı kapsamında düzenleniyor. Meslekte 53 yılı geride bırakan mimar Ersen Gürsel’in üretimleri ilk kez bir sergide kapsamlı biçimde izleyici ile buluşacak.

“Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı” Sergisi’nde, mimarın Akademi yıllarında planlama disiplini ile tanışması, ilk yarışma deneyimleri ile EPA Grubu’nun kurulması ve sonrasında üretken bir süreçle ilerleyen meslek yaşamının öyküsü izlenebilecek. Ersen Gürsel’in tasarımları yer ile kurulan ilişki bağlamında, değişen yerel koşullara verdiği yanıtlar üzerinden ele alınırken, eğitim yıllarından ve gezilerinden edindiği izlenimleri mimarlığında bugüne nasıl taşıdığının izi sürülüyor.

Sergi mimarın akademik üretimlerini, meslek örgütlenmesi çalışmalarını ve mimari yapıdan kentsel tasarım ve planlamaya farklı ölçeklerdeki tasarımlarını geniş bir çerçevede ele alıyor. Mimarın uygulanmış işlerine olduğu kadar arka planına, mimarlığa bakışına ve tasarım sürecine de ışık tutmayı hedefliyor.

Sinan Ödüllü Mimarlar Programı, 2014-2016 döneminde Ersen Gürsel için düzenlenen üç ayrı etkinlikten oluşuyor. Program kapsamında düzenlenen panel, 18 Nisan 2015’te İstanbul’da gerçekleşmişti. Ersen Gürsel Mimarlığı Sergisi İstanbul’dan sonra program dahilinde diğer Türkiye kentlerinde de izleyici ile buluşacak. Ersen Gürsel monografisi ise 2016 yılında yayımlanacak.

Mimar Sinan Büyük Ödülü Seçici Kurulu, Ersen Gürsel’i “Mimar Sinan Büyük Ödülü”ne değer gördüğünü şu sözlerle ifade etmişti: “Meslek yaşamı boyunca mimarlığı bir kültürel üretim alanı olarak algılayışı, doğaya ve yapılı çevreye olan saygılı duruşu, meslek örgütlenmesindeki özverili çabaları, eğitim alanına verdiği katkılar, gelecek nesillere örnek teşkil eden meslek etiği tutumu, tekil yapıdan kent ölçeğine uzanan ve geniş bir yelpazede çeşitlenen duyarlı çözümleri, bitmez tükenmez enerjisi, mütevazı kişiliği yanında kararlı ve tutarlı tavrı nedeniyle, ERSEN GÜRSEL’e Mimar Sinan Büyük Ödülü verilmiştir.”

Sergi Açılışı:

5 Ekim 2015, Pazartesi, 19.00

Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Karaköy Hizmet Binası

 

Bilgi için: mo.org.tr/sinanprogrami

Program Koordinatörü: Müge Cengizkan