[Proje] : Metro Ofis

 

Proje Adı: METRO OFİS

PENDİK/ İSTANBUL, 2015

Mimari: BFTA MİMARLIK / FUAT TAŞKIRANOĞLU, BEYLEM TAŞKIRANOĞLU, MİGUAL ZAPATERO, MURAT NİZAM, IŞIL BUDAK

İşveren: Helis Yapı

Metro Ofis binasında, bu bahsettiğimiz landmark karakterini sorgulamak istedik. Proje, 20 kat yüksekliğinde bir ofis binasıdır. Yapılaşma şartlarından dolayı bir cephesi sağır bir yüksek binadır. Oturum alanı kısıtlı olduğu için çekirdek kısmı tek cepheye yaslanmış, üç cephesi değerlendirilen bir şema çıkmıştır.

Ofis katlarında ikiye, üçe, beşe bölünen kat planları bulunur. Planlamasında esnek bir anlayış vardır.

Bina değişen ritmlerdeki dalga formunda balkon parapetleri ile çevrilmiştir. Bu zor form cephe uzunluklarının belli bir uzunluğu aşmaması sebebiyle doğru ölçeğini bulmuştur. Parapetlerin arkasında, binanın çeperinde seçilen koyu renkler bu beyaz dalgaların daha da öne çıkmasını sağladı.

Değişik alternatif etüdlerden her kat tekrar eden varyantı seçilip yerinde sürekli devam eden lamine cam korkuluk üzerine CNC kesim alüminyum kompozit paneller mekanik olarak projesine uygun tesbit edilmiştir.

Ticari olarak avukat, muhasebeci gibi serbest meslek sahiplerini hedefleyen, bu anlamda esnek kat planı kurgusunda küçük ofislerden katta tek daha büyük ofislere kadar farklı alternatifleri sunabilen bir planlama vardır.

Bu ofisler zemin ve bodrum katlarda yeralan resepsiyon, sekreterya ve toplantı odaları gibi fasiliteleri ortaklaşa kullanırlar.

Kaba Yapı:

  • Tema Aliminyum: Kompozit Kaplama ve Profiller

Cephe:

  • Kapaklı Cephe Sistemi ve Mekanik Sürme Sistemi: Tema Aliminyum

Sirkülasyon: Kone Asansör

Mekanik: META Mühendislik

Bitirme İşleri:

  • Masdaf: Hidrofor ve Yangın Pompası
  • Kızılkaya: Yangın Dolabı
  • Vivtoring: Springler
  • Mitsubishi: VRV Sistemi

Islak Hacim: E.C.A[vitrifiye]

proje_karti_16