LAMP 83 İmzası, MEDİNE Havalimanı Mağazalarında

Aydınlatma aygıtları üretiminin önde gelen Türk firması LAMP 83, Medine Havalimanı ATÜ Duty Free mağazalarının aydınlatılması projesinde, çözüm ortağı oldu.

Suudi Arabistan’da, TAV Tepe Akfen’in proje yüklenicisi olduğu yeni Medine Prens Muhammed Bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, geçtiğimiz aylarda hizmete girdi. Hem mimari tasarımı, hem de aydınlatma etkisi ile farkını ortaya koyan havalimanı içerisinde bulunan ATÜ Duty Free mağazaları, aydınlatma çözümleri için LAMP 83’ü tercih etti.

LAMP 83’ün ATÜ Duty Free ile gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı duty free mağaza projelerindeki işbirliği, uzun zamandır devam ediyor. Yılda sekiz milyon yolcunun geçtiği Medine Havalimanı’ndaki mağazalar için üzerinde dört ay çalışılan aydınlatma projesi sonucunda, havalimanı içerisindeki her bir mağazaya göre farklı bir hikaye ve konsept oluşturuldu.

Proje genelinde, istenen tüm uluslararası standartları karşılayan ve tamamı LED ışık kaynağına sahip LAMP 83 aydınlatma aygıtları kullanıldı ve tüm ürünlerin yerleşim ile tasarımları, mimari konsepte uygun olarak yapıldı.

LAMP83+Imzasi+ATU+Medine+Havalimani+Magazalarinda+%283%29Ana mağazadaki genel aydınlatma konsepti, mimari ile uyum içinde olacak şekilde dairesel formdaki raylar üzerinde tasarlandı ve burada 30W PrideLED ray spot ürünleri kullanıldı. Armatür yerleşimleri yapılırken, dekoratif tavana uyum sağlanmasının yanı sıra, mağazada sergilenen tüm teşhir ürünlerinin net olarak algılanması hedeflendi. Işık rengi olarak 3000 Kelvin tercih edilen mağazanın giriş kısmında, 30W Unique LED ankastre aygıtlara yer verildi.

Havalimanı içerisinde yolcuların uğrak mekanlarından olan ikiz ve kare mağazalarda da tüm aydınlatma aygıtları, mevcut kirişler üzerine yerleştirilirken; doğru güç ve reflektör açıları ile en doğru aydınlatmanın yakalanması sağlandı. Bu mekanlarda 3000 Kelvin ışık rengine sahip, 25W ve 30W PrideLed ray spotlar kullanıldı.

Havalimanında hem görsel, hem de aydınlatma olarak en önemli ve dikkat çeken noktalardan biri olan kemer ve kemer kontörlerin aydınlatmasında ise 2700 Kelvin ışık renginde, 12W ve 18W ankastre Joy LED armatürler, farklı açılarda yönlendirilerek kullanıldı. Ayrıca kontör aydınlatmasında özel LAMP 83 şerit LED çözümü ile kesintisiz bir ışık efekti yaratılarak, etkileyici bir görünüm yakalandı.

Lokal mağazanın aydınlatması, yaratılmak istenen otantik atmosfere uygun olarak; tavanda açılan kanallara yerleştirilen 25W PrideLED ray spot armatürlerle sağlandı. Aynı bölümde özel tonoz tavanda derinden gelen bir ışık efektinin yakalanması için, özel tasarım 6W Minor LED ankastre armatürler kullanıldı.

Mağaza içi alanlar, dolaplar, kolonlar ve özel onyx kolonların aydınlatılmasında; kesintisiz, yeterli güçte ve istenen lineer aydınlatma etkisine ulaşılması amacıyla, Band LED profil armatürlerden yararlanıldı. Özellikle alın ve onyx mermer kolonları etkileyici şekilde ortaya çıkarmak, dolaplardaki ürün seçiciliğini artırmak ve kamaşma yaratmamak adına gereken doğru lineer aydınlatma için değişik pleksi ve lensler ile uygulamalar yapıldı. Tüm lineer aydınlatma armatürleri için 2700 Kelvin ışık rengi kullanıldı.

LAMP 83’ün aydınlatma uzmanlarının, özellikle havalimanı projelerinde öne çıkan 1217 Design’dan Y. Mimar Hale Akdemir Şener ile koordinasyon içinde yürüttükleri çalışma, LAMP 83’ün yurtdışındaki başarı hikayelerine bir yenisinin daha eklenmesini sağladı.

Ayrıntılı Bilgi İçin: www.lamp83.com.tr