Serbest MİMAR’ın 19. Sayısı Çıktı

T

SMD tarafından 3 ayda bir yayınlanan Serbest MİMAR dergisinin 19. sayısı İstanbul odaklı konular ve projeler ile sizleri bekliyor.

unnamed

Tasarımı henüz sonuçlanmış ya da devam etmekte olan projelerden seçkilerin yer aldığı Masaüstü bölümü; ticari yapı, konut, kamu yapısı ve üniversite kampüsü gibi çeşitli projelerden oluşuyor.

Türk SMD, İstanbul ve İzmir SMD’lerin geçtiğimiz dönemlerde yapmış oldukları etkinliklerin haberlerini SMD’lerdenbölümünde bulacaksınız.

İyi Şeyler’de Europa Nostra 2015 Ödülleri’nde Koruma kategorisinde ödül alan Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi ile Prof.Dr. Suha Özkan’ın Bodrum’da açtığı Mimarlık Kitaplığı haberleri yer alıyor.

Bu sayımızın Dosya konusu, “Cephe Gridi” oldu. Editörlüğünü Kerem Piker ve Hüseyin Kahvecioğlu’nun yapmış olduğu Cephe Gridi dosyasına yönelik, Melike Altınışık ve Hasan Şener’in kavramsal yazıları ile Doğan Holding Genel Müdürlük Binası, Doğuş Yönetim Binası ve TAC-SEV Yeni Kampüsü projelerinin konuyla ilgili detayları sizlerle buluşuyor. Ayrıca Cansu Cürgen, Kerem Piker ve Hüseyin Kahvecioğlu yürütücülüğündeki İTÜ Mimarlık Bölümü, 2015 Bahar Dönemi, Cephe Gridi Atölye Çalışması’nda ortaya çıkan öğrenci çalışmaları dosya konusuna katkı sağlıyor.

Görüş bölümünde Orhan Erdil’in İstanbul’un fizik mekandaki sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren yazısı,

Kritik bölümünde Banu Binat’ın İstanbul’daki Kentsel Dönüşüm hakkındaki eleştri yazısı,

Yeni bölümünde Uygur Mimarlık’ın İstanbul’daki 44 Okul Projesi hakkındaki Aydan Balamir’in yazısı,

Teklif Alma bölümünün konusu olan İstanbul Ticaret Odası Sirkeci Kompleksi Konsept ve Uygulama Projelerinin Hazırlanması İşi’nde davetli ofislerin projeleri yer alıyor.

Son olarak, Oradaydık bölümünün konuğu ise Doç.Dr. Osman Tutal oldu. Tutal, bu sayıda Güney Afrika, Cape Town, Stellenbosch izlenimlerini aktarıyor.

Derginin yeni sayısını ve önceki sayılarını TSMD derneğinden temin edebilirsiniz. Online olarak geçmiş sayılara bu adresten ulaşabilirsiniz. Satın almak veya abone olmak isteyenler editor@tsmd.org.tr adresine taleplerini iletebilirler.