(Tasarım Köyü İzmir)’de Neler Oldu ?

Teması Tasarım Köyü olarak belirlenen Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması’nın 32.si UMÖB’15, bu yaz 27 Temmuz – 03 Ağustos arasında İzmir-Seferihisar’ın Düzce Köyü’nde düzenlendi. İlk kez UMÖB, 1993 yılında Gökçeada’da yapılmasının ardından her yıl 2 defa farklı kentlerde düzenlenerek gelenekselleşmiş, sorumluluğunu tamamen öğrencilerin üstlenip organize ettiği bir buluşmadır. 

Tasarım Köyü İzmir ekibi anlatıyor…

Bizim hayalimiz de bir köy kurmaktı. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde okuyan bir grup mimarlık öğrencisi olarak koyulduk yola. Mevcut bir köyü çalışma alanımız haline getirerek karşılıklı etkileşimin doğuracağı şeylerden beslenmek temel hedefimizdi. Çoğumuzun kentlerde büyümüş olduğunu ve çalışma alanlarımızın da yine kentler olduğunu düşünürsek, pek de alışık olduğumuz bir ilişki biçimi olmasa gerek. ‘Bir turist ve gezi yeri’ çiftinden farklı olarak orayı bir ev gibi sahiplenip köydeki yaşantıya dahil olup üretimler gerçekleştirecektik.

Bu fikirler ile yola çıktığımızda fark ettik ki aslında bu defa bir tema seçip onunla bağlantılı çalışmalar değil; direkt bağlamın, yaşayış biçiminin ve sosyal ilişkilerin yön vereceği serbest bir çalışma alanı kurguluyoruz. Çerçeveyi biraz daha geniş tutabilmek , belki de tamamen ortadan kaldırabilmek için ise; bu ulusal mimarlık buluşmasında yalnızca mimarlık öğrencilerine değil, farklı tasarım disiplinlerine, hatta tasarıma ilgi duyan herkese açık bir çağrı yaptık.

Neticesinde içinde mimar, endüstriyel tasarımcı, siyaset bilimcisi, yazılım mühendisi gibi farklı dalların bulunduğu; yurt dışı dahil olmak üzere 37 farklı üniversiteden 120 katılımcının, 27 atölye yürütücüsünün, 13 kişilik organizasyon ekibinin yer aldığı 160 kişilik bir topluluk haline gelmiş olduk. Bu farklı disiplinler ile bir arada çalışma fikri atölye ve söyleşilere de yansıdı. 8 gün süren organizasyon boyunca; ses, ışık, animasyon, parametrik tasarım, medya-basın, sofra kültürü, çocuk oyun tasarımı, karakter tasarımı gibi geniş bir yelpazeye yayılmış 14 grup atölyenin yanı sıra ortak katılımın sağlandığı 4 atölye gerçekleşti.  Atölyeler dışında Osman Şişman, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Dilan Bozyel, Elif Tanverdi, Alper Derinboğaz, Uğur Tanyeli ve Hakan Demirel söyleşileri gerçekleşti.

Etkinlik boyunca her atölye köyün verilerinden faydalanıp onunla bir şekilde bağ kurdu. Bunu yalnızca köydeki çocuklarla oyun tasarlayıp oynayan yerleş atölyesinden,  köy halkının yaptığı tasarımların izini süren Tasarım Avı‘ndan,  yerel üretim aletlerini yeniden üretmeye çalışan Kırsal Üretim Sistemi’nden, köydeki seslere kulak vererek bunu nasıl somutlaştıracağı üzerine kafa yoran Yerel Ses Peyzajları’ndan değil; köyde hazırlık haftasından itibaren bize destek olan köy halkından, meraklı gözlerle bir şekilde çalışmalara dahil olan çocuklardan da anlamak mümkün.

Ekip olarak bu organizasyonda yalnızca meslek hayatımız ile ilgili değil, bir çok konuda tecrübeler edindik. Yıllardır süregelen bu geleneğin bir parçasını doldurduğumuz ve yabancısı olduğumuz bir bağlamda, birbirine tadınıdık olmayan disiplinlerin bir araya geldiği bir ortam oluşmasına vesile olduğumuz için ayrıca memnunuz. Bir sonraki Umöb’ün sömestr tatilinde Gaziantep’te, yaz aylarında gerçekleşecek Umöb’ün ise İstanbul’a olacağının habericisi olalım.”

Tasarım Köyü İzmir etkinlik arşivlerine ulaşmak için takip edilebilcekler hesaplar :
www.tasarimkoyuizmir.com
www.facebook.com/tasarimkoyuizmir
https://twitter.com/tasarimkoyu
https://instagram.com/tasarimkoyuizmir