İDEAL kentler için (ASİAD)’a “Enerji” desteği…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, ASİAD’ın yeni seçilen Yönetim Kurulu’nu kabulünde, ASİAD tarafından düzenlenecek “İdeal Kentler Zirvesi”ne memnuniyetle katkı vereceklerini söyledi.

Taner Yıldız: “Şehirlerin imar planlarının değişmesiyle oluşan bir kısım trafo yerleri için de ASİAD’la birlikte çalışacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji yatırımları ve kalkınmayı çevre ile bir arada düşündüklerini; enerji verimliliğini destekleyen yeşil binalar, ekolojik kentler gibi konulara büyük önem verdiklerini ifade ederek, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği’nce (ASİAD) düzenlenecek “İdeal Kentler Zirvesi”ne her türlü katkıyı vereceklerini bildirdi.

Bakan Yıldız, ASİAD’ın yeni seçilen 14. dönem Yönetim Kurulu’nu makamında kabul etti. Görüşmede, kent estetiği ve şehirlerdeki akıllı şebekelere ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. ASİAD Başkanı Eda Ersoy, ülke genelinde ideal kentlerin nasıl olması gerektiğine ilişkin Ankara’da düzenleyecekleri İdeal Kentler Zirvesine Bakan Yıldız’ı davet etti ve katkılarını beklediklerini ifade etti. Ersoy, Zirve hakkında bilgi verirken, “Bu anlamda kentlerimize ve kentlilerimize büyük iş düşüyor. Özellikle yerel yönetimlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın birçok faaliyeti var, birçok katkısı oluyor. Ama biz biliyoruz ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız bu konunun can damarı, olmazsa olmazı. Çünkü ekonomiden tarıma kadar her sektör aslında doğrudan sizinle ilişkili” dedi. Bakanlığın bu konuda birçok çalışması olduğunu belirten Ersoy, “Akıllı şebekeler, akıllı kentler, yeşil binalar, ekolojik kentler üzerine, özellikle yatırımsal faaliyetleri destekleme, ekonominin daha hızlı ilerlemesi için yenilenebilir enerji sektöründe faaliyetleriniz var. Biz bu konuda nasıl katkı sağlayabiliriz, nasıl bakanlığımızın emrine amade oluruz diye geldik. Bu projelerde aktif olarak yer almak istiyoruz” diye konuştu. Başkan Ersoy, özel sektör olarak Bakanlığın çalışmalarına her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını ifade etti. Ersoy ayrıca ASİAD’ın Kadın Platformu, madde bağımlısı gençlere ve kadınların istihdamına yönelik bazı çalışmalar gibi sosyal sorumluluk projeleri hakkında da bilgi verdi.

Yıldız: “Kalkınmayı çevre ile bir arada düşünüyoruz”

Bakan Yıldız da ASİAD’ın düzenleyeceği zirveye memnuniyetle katkı vereceklerini söyledi. Enerji yatırımları ve bütün olarak kalkınmayı çevre ile bir arada düşündüklerini ve bu konuda samimi olduklarını, ancak çevre hassasiyetinin ülke kalkınmasının önüne geçmemesi gerektiğini ifade eden Yıldız, yenilenebilir enerji kaynakları da dahil, enerji verimliliğini destekleyen yeşil binalar, ekolojik kentler gibi konuların önemine işaret etti.

Görüşmenin ardından ASİAD Başkanı Ersoy; Yönetim Kurulu adına Bakan Yıldız’a kabulden dolayı teşekkür ederek, kendisine ASİAD’ın onursal üyelik plaketini takdim etti.

Trafolarla ilgili ortak çalışma…

Görüşmenin ardından gerçekleşen basın toplantısında da Yıldız, ASİAD‘ın düzenleyeceği Zirvenin büyüyen, gelişen, ilerleyen Türkiye’nin estetiğini de oluşturmak açısından son derece önemli olduğunu ifade etti. Kentlerde trafolarla ilgili ASİAD’la birlikte proje çalışmaları yürüteceklerini açıklayan Yıldız, “STK’ların; vereceği bilgiler, yapacağı görüşmeler ve toplantılarla ülke yönetimini doğru bir şekilde yönlendireceğine inanan insanlardan bir tanesiyiz. Elektrik dağıtım hizmetlerinde şehirlerin imar planlarının değişmesiyle oluşan bir kısım trafo yerleri için de kendileriyle çalışacağımızı bu vesileyle söylüyorum” diye konuştu.