(Doğtaş), Fabrika Kapılarını Tübitak Öğrencilerine Açtı

TÜBİTAK Projesi kapsamında Doğtaş fabrikasında öğrencilere ‘‘Girişimcilik, Hayallerim, Tasarladıklarım ve Ben’’ isimli atölyeler düzenlendi. Geleceğin tasarımcıları, mimarları ve mühendislerinin katıldığı atölyelerde düzenlenen tasarım yarışmasında ilk 3’e girenlere ödül verildi.

Yerküremizde; Geleceğin Evine Gizemli Yolculuk Yaz Bilim Kampı – 2015

“Yerküremizde; Geleceğin Evine Gizemli Yolculuk Yaz Bilim Kampı – 2015” TÜBİTAK Projesi kapsamında Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Umut Eroğlu tarafından Doğtaş fabrikasında üç farklı dönemde uygulamalı atölye çalışmaları düzenlendi. Proje sorumluluğunu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğr. Gör. Arzu Bayındır’ın üstlendiği projeye; Çanakkale, YİBO Gülpınar, SHÇEK Biga Okulları’ndan ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndan akademik başarıları yüksek olan 12 yaşında 120 öğrenci katıldı. ‘‘Girişimcilik, Hayallerim, Tasarladıklarım ve Ben’’ isimli atölye çalışmalarında girişimcilik, yaratıcılık, sorun çözme, markalaşmak, tasarım ve kalite kavramları ele alındı.

1304403609_Dogtas_1_%282%29

Kampın açılışında konuşan proje yöneticisi Arzu Bayındır, “Kamp projesiyle öğrencilerin farklı alanlardaki disiplinlerle tanışmalarını ve bilimsel farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Öğrencilerimizin gözlem yeteneklerini geliştirmelerini, sorgulamalarını ve yaşayarak öğrenmelerini ön planda tutuyoruz. Bu kampın hayata geçirilmesi konusunda bizden desteklerini esirgemeyen tüm kurumlara ve bu kampın mimarı tüm proje ekibi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Tasarımda başarılı öğrencilere ödül verildi


Atölye çalışması kapsamında öğrencilerden çok fonksiyonlu ve ihtiyaç duyulan bir ev eşyası tasarlamalarının istendiği bir yarışma da düzenlendi. Doğtaş Ar-Ge birimi müdürleri ve öğretim üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda, birinci Melike Azra Can, ikinci Emine Eylül Özel, üçüncü Simay Doruk seçilirken, Enes Korkmaz da özel ödüle layık görüldü. Öğrencilere ödüllerini Doğtaş yetkilileri ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Umut Eroğlu sundu.

Proje, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Özel Koleji, Manisa Soma Kaymakamlığı ve Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumu, Genelkurmay Personel Dairesi Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştiriliyor.


 

Doğtaş Hakkında
1972 yılında Çanakkale’de kurulan Doğtaş Mobilya, oturma gruplarından yemek odalarına, genç ve çocuk mobilyalarından, yatak odalarına ve Türkiye’nin ilk CE Medikal Sınıfı belgeli yataklarına kadar uzanan geniş ürün yelpazesiyle, uluslararası kalite standartlarında üretilen özgün tasarımlı modelleri ve fonksiyonellikle şıklığı birleştiren modern çizgili ürünleriyle, sektöründe fark yaratmıştır. Doğtaş, Türkiye’deki ev alanında kullanılan mobilyalar konusunda tüm ürünlerinde, dünyanın en önemli güvenlik sertifikası olan GS Belgesi’ne (GeprüfteSicherheit – Sertifikalı Güvenlik) sahip Türkiye’nin ilk ve tek mobilya markası olma özelliğini taşımaktadır. Kalite ve tasarım konusunda sektöre birçok yenilik getiren Doğtaş, ISO 9001, ISO 10002, TS-EN İSO 50001, İSO 14001 ve OHSAS 18001 gibi birçok önemli belgeye de sahiptir. Ayrıca 2008 yılında aldığı Turquality belgesi ile de yurtdışı atılımlarına hız vermiştir. Doğtaş Mobilya bugün yurtiçi ve yurtdışındaki 200’ü aşkın mağazası ile büyümeye devam etmektedir. 2012 yılında attığı büyük adımla gücüne güç katan Doğtaş, Cumhuriyetimizin en eski mobilya markası Kelebek Mobilya’yı bünyesine katarak girişimci tavrını bir kez daha ortaya koyarken Türk mobilya pazarında da ikinci sıraya yükselmiştir.