Ünlü tasarımcı HAKAN GÜRSU (TSMD Mimarlık Merkezi)’nde…

11 Haziran 2015 Perşembe günü TSMD Mimarlık Merkezi’nde düzenlenecek olan etkinlikte Hakan Gürsu, “İnovasyon İçin Katma Değerli Ürün Tasarımı ve Ar-Ge” konulu bir seminer verecek.

tsmd (1)

tsmd (2)

ODTÜ Öğretim Üyesi ve Designnobis tasarım ofisi CEO’su Yrd.Doç.Dr. Hakan Gürsu ile tasarım üzerine gerçekleştirilecek seminerde tasarım kavramı, tasarım-inovasyon ve katma değer ilişkisi konuları ele alınacak; inovasyon, çevre, sürdürülebilirlik kavramlarına değinilecek. Konuşma sonrasında ödüllü tasarımlara yer verilerek, güncel sorunlara yönelik geliştirilen projeler üzerinde durulacak.

Tarih: 11 Haziran 2015, Perşembe
Yer: TSMD Mimarlık Merkezi (Kentpark AVM Arka Cephesi)
Program:
17:00 Açılış – Seminer
18:30 – 18:45 Kahve Arası
18:45 – 19:30 Proje Sunumları ve soru-cevap
19:30 Kokteyl


Hakan Gürsu Hakkında

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu, 1984 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra Bina Bilgisi dalında master derecesini, Kentsel Çevre alanında ise doktora derecesini tamamladı. Tokyo ve Moskova başta olmak üzere birçok merkezde ürün tasarımı, iç mimarlık ve şehircilik alanlarında çeşitli projelerde çalıştı. 1991 yılında Japon Endüstri Tasarımcıları Derneği’nin “Pioneer of Design (Tasarım Öncüsü)” ödülünü kazanan ilk Türk oldu. Güneş ve rüzgâr enerjisiyle çalışan çevreci tekne tasarımı ‘Volitan’ ile Tasarım Oscar’larını Türkiye’ye kazandırdı. 2006 yılında kurduğu DESIGNNOBIS Tasarım/İnovasyon şirketi, Türkiye’nin 40 Öncü Girişimci Şirketi arasında yer aldı. Dr. Gürsu, çevreci ve vizyoner projelerle dünyanın saygın tasarım yarışmalarınca 8 yıl içerisinde 125’in üzerinde ödüle layık görüldü. AB’de düzenlenen Dünya Tasarım Sıralamasında Türkiye’yi ikinciliğe taşıdı. İnovasyon, yaratıcı düşünce, tasarım ve ar-­‐ge konularında çeşitli ulusal ve uluslararası etkinliklerde konuşmacı olarak yer aldı. Bu alanlardaki birikimlerini kaleme aldığı ‘Sahi, İnovasyon Neden Bize Bu Kadar Uzak?’ adlı kitabı 2014 yılında yayımlandı. Aynı yıl International Association of Designers tarafından Milano’da ‘Yılın Tasarımcısı’ olarak onurlandırıldı. Tekneden oyuncağa, mobilyadan beyaz eşyaya uzanan çeşitli alanlardaki tasarımları ile bilinen problemlere farklı çözümler üreten Dr. Hakan Gürsu, ODTÜ’de öğretim üyesi olarak tasarım öğrencileri yetiştirmeyi sürdürüyor.

www.hakangursu.com
www.designnobis.com