(YAPI Dergisi)’nin Haziran Sayısı Çıktı!

YAPI Dergisi’nin Haziran sayısında Türkiye’den ve dünyadan çeşitli proje ve uygulamaların yanısıra çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

Eskişehir’de Termal Otel&SPA GAD&Gökhan Avcıoğlu tasarımı otel projesinin ana kurgusu organik bir planlama çerçevesinde oluşturulmuş. Projede mümkün olduğunca günışığını içeri alan, doğal bitkilendirmeye ve aydınlatmaya izin veren bir tasarım kurgusu egemen.

Saint-Lazare Tren İstasyonu Dönüşüm Öyküsü
Yazıda Fransa’nın Paris şehrindeki istasyonun 1837 yılındaki açılışından 2012 yılında yaşadığı dönüşüme kadar olan öyküsü anlatılıyor. Proje SCGPM; BARBANEL; AREP işbirliğinde yapılmış.

“Müze 20. Yüzyıl”
Avatar Architettura’ya ait projede İtalya’nın Floransa kentindeki müze, asılı bir mekân olarak tasarlanmış. Sanatsal yapıtlar, yerleştirmeler, ses aygıtları, multimedya sistemleriyle birlikte ziyaretçilere kişiselleştirilmiş özgün bir deneyim sunan derinlikli bir müze yaratılmış.

Karbon Pozitif Ev
Archiblox’un tasarladığı Karbon Pozitif Evler, standart konutların artan karbon salımı düzeylerine dikkat çekmek ve konutların yapım sürecinde harcanan enerjinin azaltılması yönünde toplum için önemli bir adım.

Markafoni.com Genel Merkezi
Habif Mimarlık’ın tasarladığı projede Markafoni kurumsal renklerindeki şeritler bütün büro alanı içerisinde dolaşıyor. Ağırlıklı olarak tavandan ilerleyen bu kurdeleler kimi zaman düğümlenip kimi zaman açılıyor. Sonuçta dinamik ve değişken, heykelsi fakat işlevsel bir yapı ortaya çıkmış.

SAP Yenileşim Merkezi
MuuM’un tasarladığı SAP Yenileşim Merkezi, kullanıcılarına bulundukları mekânı her gün yeniden biçimlendirebilme esnekliği tanıyan yaratıcı ve yenilikçi bir çalışma ortamı sunuyor.

Ayrıca; 
–    Bir Otoloji Denemesi: Saint Petersburg; Şengül Öymen Gür
–    Kentsel Boşluk; Bir Açmaz mı Yoksa Olanak mı?; İlknur Türkseven Doğrusoy, Deniz Dokgöz
–    NewYorkCity42: Kent Plazası + [Joie de Vivre]; Ayşe Şentürer, Erenalp Büyüktopçu, Ece Üstün, Yılmaz Taha Sezgin, Oğuzhan Saygı
–    Kentsel Mekân ve Kültür; K. Mert Çubukçu
–    Temel Tasarımda Kuram ve Uygulama; Nihan Canbakal Ataoğlu
–    Küçük Farklılıklar

YAPI Haziran sayısında…