ULTRAKOMPAKT (Dekton®) yüzeyler ile sıradışı enstalasyon!

Ünlü Mimarlık Şirketi Antonio Citterio Patricia Viel & Partners ultrakompakt Dekton® yüzeyiyle Milano Design Week 2015’te bir enstalasyon gerçekleştirdi.

Milan Üniversitesi’nde yer alan Deep Words Light enstalasyonu “Interni, Energy for Creativity 2015” etkinliği kapsamında sergileniyor.

İlhamını Andrea Palladio’nun Teatro Olimpico eserinden alan enstalasyon, sadece Dekton® yüzeyler kullanarak bir açıkhava tiyatrosu oluşturuyor.

Milan, Nisan 2015

Mimari ve tasarım amaçlı yenilikçi yüzey üretim ve dağıtımında dünyanın önde gelen firması Cosentino Group, Milano Design Week ziyaretçilerini sıradışı bir enstalasyonla şaşırtıyor: Deep Words Light, Cosentino ile Antonio Citterio Patricia Viel and Partners işbirliğinden doğan bir çalışma.

Antonio Citterio and Patricia Viel I Deep Words Light I Fotoğraf: Mattia Campo

Tamamen Dekton® by Cosentino ultrakompakt yüzeylerle tasarlanan proje, “Interni, Energy for Creativity 2015” etkinliği kapsamında 13 Nisan – 24 Mayıs tarihleri arasında Milan Üniversitesi avlusunda sergileniyor.

DEEP WORDS LIGHT

UNIVERSITY OF MILAN

13 NİSAN – 24 MAYIS, 2015

Palladio’nun Teatro Olimpico eserinden ilham alan Deep Words Light, Milan Üniversitesi’nin en büyük avlusunda 17. yüzyıl revaklarının oluşturduğu fon önünde dört Dekton® dikilitaşıyla bir açıkhava tiyatrosu oluşturuyor.

dekton (3)

Deep Words Light
Deep Words Light

Bu namıdiğer “kanatların” yapımında kullanılan Dekton® ultrakompakt yüzeyler, cam, porselen ve kuvars üretiminde kullanılan hammaddelerin karışımını içeriyor. Uygulandığı her türlü malzemeyi yüksek kalite ile baştan yaratan Dekton® yüzeyler çok geniş formatta (320 cm x 144 cm) ve farklı inceliklerde (0.8 cm, 1.2 cm and 2 cm) üretiliyor.

Her biri 142 x 320 cm’lik 15 levhadan oluşan dikilitaşlar, 2.84 m’lik üçgen tabana ve 9.60 m’lik yüksekliğe sahip. Dikilitaşlar, tiyatronun sahnesini oluşturan 17.50 x 7.35 m’lik geniş bir platforma metal iskelet ile sabitleniyor ve böylece ağırlığını dağıtıyor.

Yapının uzun kenarını oluşturan levhalara Cosentino Ar-Ge departmanının geliştirdiği yenilikçi freze tekniğiyle yazılar gravür olarak işlendi. Gravür yolu ile gerçekleştirilen kişiselleştirme, platforma yerleştiren LEDler ile alttan aydınlatırılarak vurgulanıyor.

Geceleri teatral bir kırmızı tonuyla aydınlatılan arka plandaki 17. yüzyıl revakları devasa Dekton® heykellerinin arkasında uhrevi bir form oluşturuyor.

Antonio Citterio’ya göre Deep Words Light Milan’ı, tarihini, kültürel sosyal ve ekonomik dünyasını – Expo’nun Milan’da yapıldığı yılda, global sahneye çıktığı bir dönemde – anlatmanın sıradışı bir yolu. “Günümüzde karmaşık iletişim dillerini kullanmadan sektör profesyonellerine ulaşma, uluslararası yaratıcılığın sıradışı dünyasına seslenme ve Avrupa düzeyinde bir üretim sitemini farklı, alışılmadık bir kitleye ulaştırma ihtiyacı duyuluyor. Şehrimizdeki mucizevi süreklilik sayesinde bunu şehrin tarihi ve çağdaşlığın en büyük öncüleri arasında oluşturabiliyoruz” dedi.

Edebiyat ve hukuğun kalesi Milan Üniversitesi, muhtemelen bu olay için olabilecek en mükemmel yer. Enstalasyon, bir açıkhava tiyatrosu misali Richini avlusunda Dekton® gibi sofistike teknolojilerle üretilen, yenilikçi ultrakompakt yüzeylerle yapılmış heykelsi bir tasarımı sergiliyor. 17. yüzyıl revaklarıyla çevrili 10 metrelik bölümler İtalyan kültürüne ait cümleleri gravürler sayesinde ışık ve gölgelerin oluşturduğu kompozisyona katıyor. Antik ve modern harfler, felsefe ve hukuk, araştırma ve öğrenimin yapıldığı bu yerde öğretilerek, seslerini ışık, gölge ve temel metinlerin yazıldığı panellerin perspektifinden duyuruyor.

Görsel yok, şekil yok, sadece derin kelimelerin ağırlıksız ışığı…

Cosentino ayrıca Milan’da Dekton® by Cosentino ultrakompakt yüzeylerden yapılan Twilight Collection ürünlerini de sergiliyor.

 TWILIGHT COLLECTIONBIANCHI CAFÉ & CYCLES

13-19 NİSAN 2015

Monica Förster Design Studio tarafından Bianchi Café & Cycles için tasarlanan bir koleksiyon olan Twilight masa aksesuarları ve dış mekan mumluklarından oluşuyor ve Cosentino tarafından Milan Design Week 2015 boyunca sergileniyor.

Dekton®’un kendine özgü ısı ve termal şok direnci tasarımcıya bu koleksiyonu yaratmak için ilham vermiş. Monica Förster “Dekton Hi-tech ve futuristik bir malzeme. Malzemenin kendine has özellikleri; ısı ve termal şok direnci ile ultrakompakt yapısı onu tasarımcının keşfetmesi için heyecan verici malzeme haline getiriyor. Biz de bu nedenle bu değerleri öne çıkaracak bir koleksiyon tasarladık” dedi.


 

Antonio Citterio Patricia Viel and Partners

Antonio Citterio ve Patricia Viel, Milan merkezli mimarlık şirketi Antonio Citterio Patricia Viel and Partners’ın kurucularıdır. Uluslararası işlerde görev alan şirket, her çapta karmaşık projeleri uzman danışmanlarla işbirliği halinde gerçekleştiriyor.

Bina kaba inşaat ve iç tasarımına yönelik detaylı proje hazırlama konusunda önemli bir uzmanlığa sahip olan firma, dış cephe kaplamadan iç mimariye, kişiye özel marangoz işleri ve mobilya üretimini de kapsayan hizmetler veriyor.

Firmanın gerçekleştirdiği proje türleri arasında; şehir planlama şemaları, rezidans ve ticari kompleksler, endüstriyel alanlar, kamu binalarının yeniden inşası, işyeri planlama, ofisler, showroom’lar ve oteller yer almaktadır. Aynı zamanda kurumsal iletişim ile kurumsal imaj, enstalasyon ve grafik yönetimi hizmetleri de veriyor.

Yakın zamanda gerçekleştirilen inşa işleri arasında Milan’da Ermenegildo Zegna group merkez binası, Londra’daki Bulgari Hotel ve Cesena’daki Technogym köyü bulunmaktadır. Devam etmekte olan projeleri Expo Milano 2015 alan ulaşılabilirlik sistemi ile Taichung – Taiwan’da bir rezidans kulesidir.

UNI EN ISO 9001:2008 sertifkasyona sahip firma ulusal ve uluslararası yarışma ve davetlere katılmaya devam ediyor.  “Antonio Citterio: architecture and design” başlıklı monografi 2007 yılında Skira yayınevi tarafından yayımlandı.

Dekton® by Cosentino Hakkında

Mimari ve tasarım dünyasında iç ve dış alan kaplamalarında global liderliği hedefleyen ultra-ince Dekton® yüzeyleri, yüzey teknolojilerinde yeni ve inovatif bir kategori açıyor. 128 milyon Euro’luk yatırımla ve 22 bin saatlik araştırma ve geliştirme sonucunda ortaya çıkan yüzeyler mimar ve tasarımcılar için mükemmel bir malzemedir.

Dekton® cam, porselen ve kuvars malzemelerin karışımından üretilen sofistike bir malzemedir. Uygulandığı her türlü malzemeyi yüksek kalite ile baştan yaratan Dekton® yüzeyler geniş formatta (320 cm x 144 cm) ve farklı inceliklerde (0.8 cm, 1.2 cm and 2 cm) üretiliyor. Dekton®’un diğer üstün teknik özellikleri aşağıdadır:

 • Yüksek mekanik direnç
 • Ateşe ve ısıya dayanıklılık
 • Yüksek çizilme direnci
 • Yüksek ultraviyole ışın direnci
 • Yüksek hidroliz direnci
 • Düşük sıvı emilimi
 • Yüksek renk stabilitesi
 • Yüksek ölçü stabilitesi
 • Yüksek abrazyon direnci
 • Yüksek boyanma direnci
 • Donma ve çözülme direnci

Bu üstün teknik özellikler Cosentino Group Ar-Ge’si tarafından geliştirilen “Parça Külçeleme Teknolojisi”nin bir sonucudur. Bu ultra inceltici uygulama teknolojisi sayesinde Dekton® devrim niteliğindeki farklı uygulamara imkan veren, düşük bakım maliyetli ve uzun ömürlü bir üründür.

İspanyol tenis oyuncusu Rafa Nadal 2015 yılında Dekton®’un global reklam yüzü oldu. Cosentino da ünlü tenisçinin “Rafa Nadal Academy by Movistar” tenis akademisine sponsor olarak tesisleri Dekton®’un farklı uygulamalarıyla donattı.

 Cosentino Group Hakkında

Cosentino Gorup, mimari ve tasarım amaçlı katma değerli yenilikçi yüzeylerin üretim ve dağıtımını yapan global aile şirketidir. Alanında lider bir şirket olarak Cosentino müşteri ve ortaklarıyla hayal edip, öngörerek insan hayatına değer ve ilham katan çözümler tasarlar. Bu hedef farklı segmentlerde alanında öncü ürünler olan Silestone®, Dekton® ve Sensa by Cosentino® gibi ileri teknolojiye sahip yüzeylerle, ev ve kamu alanlarında eşsiz tasarımların yaratılmasıyla gerçek olmaktadır.

Cosentino Group ürün ve markalarını 80’den fazla ülkeye, 32’den fazlası kendine ait tesisler vasıtasıyla merkezi Almeria’dan (İspanya) dağıtmaktadır. 90% of Cosentino Group’un cirosunun %90 uluslararası pazarlardan elde edilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:

www.cosentino.com |www.silestone.com| www.dekton.com| www.sensabycosentino.com